سردار حجازی: دستاوردهای مذاكرات هسته ای نتیجه همبستگی ملت است

تهران – معاون تحقیقات، آماد و پشتیبانی ستاد كل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با اشاره به توافق ایران و كشورهای عضو 1+5 در ژنو سوئیس، اظهارداشت: دستاوردهایی كه در مذاكرات هسته ای اخیر به دست آمد نتیجه همبستگی و یكپارچگی ملی در كشور است.

سردار سرتیپ پاسدار «سید محمد حجازی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، افزود: از دولتمردان و دیپلمات های ایرانی كه تلاش كردند و توانستند در این مرحله به توافقات اولیه دست یابند ، قدردانی می كنیم.

سردار حجازی خاطرنشان كرد: همانطور كه تیم مذاكره كننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران اعلام كرده، این گام اول است و در ابتدای راه قرار داریم.

وی اضافه كرد: وقتی قدرت های بزرگ احساس می كنند یك صدای یكپارچه از جمهوری اسلامی ایران به گوش می رسد و نمی توانند در كشور و بین مردم تفرقه و چند دستگی ایجاد كنند، طبیعتا به منافع و خواست ما احترام می گذارند و گردن می نهند.

معاون ستادكل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: اینجا صحنه آزمایشی برای طرف های غربی بخصوص قدرت های بزرگ است كه كاری نكنند این بی اعتمادی كه طی سالیان طولانی در مردم ما نسبت به قدرت های بزرگ شكل گرفته است تقویت شود و دوباره خاطرات منفی گذشته تكرار گردد.

سردار حجازی با بیان این كه كشورهای 1+5 باید باید به تعهداتشان به طور كامل عمل كنند، اظهارداشت: از دستگاه دیپلماسی انتظار می رود با دقت رفتار قدرت های بزرگ را مراقبت كنند تا ذره ای از تعهدات خود عقب نشینی نكنند.

وی خاطرنشان كرد: اگر چنین رفتاری از طرف مقابل سرزد با صلابت با آنها برخورد شود و مطمئن باشند كه مردم از مواضع قاطع تیم هسته ای ایران حمایت می كنند.

سردار حجازی یادآور شد: هر زمان كه مذاكره كنندگان ما از موضع اقتدار با طرف های مقابل صحبت كردند مردم با انگیزه بیشتری از مواضع تیم هسته ای كشورمان حمایت كرده اند.

معاون تحقیقات، آماد و پشتیبانی ستاد كل نیروهای مسلح تاكید كرد: تیم مذاكره كننده هسته ای در گام های بعدی هم با همین رویكرد مقاومت در برابر زیاده خواهی های آنها بایستد و اجازه ندهند كه طرف مقابل در مسیر زیاده خواهی، تعدی و تعرض به حقوق ملت ایران حركت كند.

سردار حجازی به عصبانیت دشمنان قسم خورده نظام اسلامی همانند رژیم صهیونیستی و حامیان آن اشاره كرد و گفت: این رفتار نشان دهنده موفقیت نظام اسلامی و موفق نبودن دشمنان در تحقق خواسته هایشان بوده است.

وی با بیان این كه دشمنان آرام نمی نشینند و فشارهای خودشان را ادامه می دهند افزود: چه بسا حتی كسانی كه امروز از طرف های غربی در نتیجه فشارها و لابی های رژیم صهیونیستی در اروپا و آمریكا زیر این موافقت نامه را امضا كردند، در مراحل بعدی رفتارهای متفاوتی داشته باشند.

معاون تحقیقات، آماد و پشتیبانی ستاد كل نیروهای مسلح ادامه داد: بنابراین در این مرحله نوعی هوشیاری لازم است كه در برابر زیاده خواهی ها مقاومت انجام پذیرد.** ایرنا با قدرت و قوت به رویكرد تازه خود ادامه دهد

معاون ستادكل نیروهای مسلح در پاسخ به نقش، جایگاه و رسالت خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در تقویت دفاع از منافع و امنیت ملی كشور گفت: نظام جمهوری اسلامی با همه صلابتی كه دارد در حوزه جنگ تبلیغاتی احتیاج به سربازان جان بركف دارد.

سردار حجازی ادامه داد: هرچه ما سرباز جان بركف و مقتدر دراین عرصه داشته باشیم كم است چرا كه ما در دنیا با غول های رسانه ای مواجه هستیم كه باید یك تنه در برابر همه آنها مقاومت كنیم بنابراین هرجا كه این توانمندی تقویت شود به طور قطع در راستای منافع كشور است.

وی به پوشش خبری مذاكرات اشاره كرد و گفت: در جریان پوشش مذاكرات هسته ای مشاهده شد كه چیز دیگری می نویسند و یك چیز دیگری می آیند می گویند و آن جایی كه باید آنها را تبیین كند و صدای ملت و مسوولین و نظام را به گوش جهانیان و مردم برساند همین رسانه ها هستند.

سردار حجازی تاكید كرد: ایرنا به همین رویكردی كه اتخاذ كرده به قوت ادامه دهد و جلو رود تا بتواند به آن جایگاه اولی كه داشت، مجددا برسد.** بسیج نماد حضور مردم در تحقق اهداف نظام

معاون تحقیقات، اماد و پشتیبانی ستاد كل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در ادامه از بسیج به عنوان نماد بارز حضور مردم در تحقق اهداف نظام یاد كرد و گفت كه مسئولان زمینه استفاده از این توان بالقوه را فراهم كنند.

سردارحجازی با اشاره به نقش پررنگ بسیح و نیروهای مردمی در هشت سال دفاع مقدس، اظهارداشت: بسیج تاكنون در بسیاری از عرصه ها از جمله در بخش نظامی توانسته است اهداف مورد نظر نظام را محقق كند.

فرمانده پیشین بسیج با بیان این كه بسیج در برخی از عرصه ها هنوز موفق به تحقق اهداف آرمان های امام راحل نشده است، خاطرنشان كرد:بسیج باید در تمامی عرصه ها از جمله علمی، فرهنگی، مبارزه با تهاجم ها فرهنگی، اقتصاد مقاوتی، دفاعی و امنیتی حضوری پررنگ داشته باشد.

سردار حجازی بر آمادگی بسیج برای حضور در تمامی عرصه ها تاكید كرد و اظهار داشت: باید زمینه برای فعالیت بسیجیان آماده شده و از قابلیت های آن استفاده شود.

وی با اشاره به تاكید مقام معظم رهبری بر تقویت استحكام داخلی نظام گفت: بسیج می تواند كمك بسیار بزرگی برای استحكام داخلی و قدرت درونی نظام باشد.

سردار حجازی ، بسیج را یك توان بالقوه دانست وافزود:مسوولین باید شرایط را برای استفاده از این توان بالقوه فراهم كنند.** بسیج نماد حضور مردمی در پیگیری تحقق اهداف نظام است

معاون ستاد كل نیروهای مسلح در پاسخ به این پرسش كه هدف حضرت امام خمینی(ره) از تشكیل بسیج چه بوده و آیا منویات ایشان و رهبر معظم انقلاب به بسیجیان محقق شده است؟ گفت: نقش مردم در تحقق اهداف نظام اسلامی یكی از اعتقادات اصلی امام(ره) بود و بر این مهم در قبل از پیروزی انقلاب و بعد از آن تاكید داشته اند كه به همین سبب نیز تشكیلات سازمان یافته مردمی بسیج را شكل دادند.

سردار حجازی ادامه داد: بسیج نماد حضور مردمی در پیگیری تحقق اهداف نظام است و در برخی از عرصه های آن اهداف و آرمان های بلند نظام از سوی این نهاد مردمی محقق شده است.

وی ادامه داد: در زمینه هایی همچون دفاعی و نظامی، بسیج توانست عملكرد ملموسی را داشته باشد و ایفای نقش در سال های دفاع مقدس گوشه ای از تحقق آرمان ها بوده است.

معاون ستاد كل نیروهای مسلح با بیان این كه در برخی زمینه ها منویات و خواست امام (ره) و رهبر معظم انقلاب محقق نشده است، گفت: متاسفانه از بسیاری قابلیت های بسیج استفاده نشده و جا دارد از این ظرفیت برای منافع كشور بیشتر بهره گرفته شود.

سردار حجازی خاطرنشان كرد: رسالت دیگر بسیج در عرصه های فرهنگی، علمی و اجتماعی است كه باید به آن توجه شود.**عمل به تكلیف و رفتار مقتضی با شرایط جامعه از وظایف بسیجیان است

وی درباره شاخص های یك بسیجی و نقش و ماموریتش در جامعه گفت: به طور كلی ویژگی های یك بسیجی در سه بخش اعتقادی، ایمانی و فكری خلاصه می شود كه باید از مولفه های ایمان، معنویت و بصیرت نسبت به معارف دینی - اسلامی و شرایط جاری كشور برخوردار باشند.

معاون ستاد كل نیروهای مسلح خاطر نشان كرد: وظیفه دیگر بسیجیان عمل به تكلیف و وظیفه است و درهر شرایط متناسب با اقتضای روز جامعه عمل كنند كه این عمل به وظیفه بسیار اهمیت دارد.

سردار حجازی افزود: از دیگر وظایف و شاخص های موجود در این افراد اخلاق مداری، تواضع، مهربانی و صداقت است و سه جنبه بصیرتی، اعتقادی و عمل به هنگام در وقت مقتضی مورد توجه است.**وظیفه پرچم داری از ارزش ها بر عهده بسیج است

وی درباره وظایف بسیج و نحوه اجرایی شدن آن، گفت: پیشتازی و پرچم داری از ارزش ها از جمله وظایف بسیجیان است كه باید به آن اهتمام داشته باشند.

معاون ستاد كل نیروهای مسلح با بیان این كه این پرچم داری شاید در زمان گوناگون جابجا شود، گفت: این پرچم داری گاهی در عرصه دفاعی است و گاهی نیز این پیشتازی باید در زمینه های فرهنگی، كار و تولید، مشاركت سیاسی و اقتصادی انجام پذیرد.

سردار حجازی خاطرنشان كرد: بسیجی عنصری انقلابی است كه زمان شناس است و متناسب با شرایط زمانی وظیفه خودرا شناخته و به آن عمل می كند.**بسیجیان گوش به فرمان ولایت از رویكرد دولت ها حمایت می كنند

وی درباره این كه نگاه بسیجیان و توسعه و امنیت ملی چیست؟ و وظیفه این تشكل نسبت به دولت باید چگونه باشد؟ گفت: یكی از مشخصه های بسیجی ولایتمداری است و بسیجی تابع آن خط مشی، سیاست و جهت گیری خواهد بود كه رهبر معظم انقلاب به آن اشاره می كنند.

معاون ستاد كل نیروهای مسلح با بیان این كه رهبر معظم انقلاب همیشه موضع حمایت را از دولت ها داشته اند، گفت: درك درست از فرامین رهبر معظم انقلاب همیشه صورت می گیرد و بسیجیان به آن عمل كرده اند؛ هرجایی كه رهبر معظم انقلاب حمایت كرده اند بسیجیان نیز حمایت لازم را داشته اند و هرجایی كه در هر موضوعی مقاومت بود بسیجیان هم در مقابل آن موضع لازم را می گرفتند.** احتیاج به همبستگی ملی و انسجام داخلی داریم

سردار حجازی خاطر نشان كرد: در شرایط حاضر احتیاج به همبستگی ملی و انسجام داخلی داریم تا كشور را در همه ابعاد انسجام داخلی قوت ببخشیم.

وی دستاوردهای به دست آمده در مذاكرات و سایر موفقیت ها را نتیجه همبستگی ملی و انسجام داخلی دانست و تاكید كرد: وقتی قدرت های بزرگ احساس كنند صدای یكپارچه از كشور به گوش می رسد و از ایجاد تفرقه در بین مردم ما محروم شده اند، طبیعتا زودتر به منافع ملت ما احترام می گذارند و به خواست مردم ما گردن می نهند

معاون ستادكل نیروهای مسلح تصریح كرد: در بین بسیجیان این وحدت به وضوح پیداست و اگر در بین جامعه اختلاف نظر پیدا شود، در جامعه بسیجی هم متبلور می شود.

سردار حجازی ادامه داد: بسیجی بخشی از جامعه است، بنابراین وقتی همه جامعه را به وحدت توصیه می كنیم، بسیج هم این وظیفه را به عهده دارد.

وی درباره نقش بسیج برای یكپارچگی، گفت: اگر بسیج بتواند انتظارات و مقدورات را به هم نزدیك كند تاثیر گذار خواهد بود و باید فاصله بین انتظارات و مقدورات تنظیم شود.

معاون ستاد كل نیروهای مسلح با اشاره به این كه بسیج می تواند همزبانی را در جامعه ایجاد نماید، اظهارداشت: بسیج می تواند حرف نظام را در لایه های عمیق اجتماعی ببرد و همزبانی را در درون جامعه ایجاد كند.

سردار حجازی ادامه داد: این رویكر بسیج باعث آگاهی بخشی و انتقال پیام نظام به اقشار مختلف جامعه و تبیین آن به وحدت در میان اقشار مختلف منجر می شود.** پیشرفت ها در عرصه دفاعی بسیار مناسب بوده است

وی درباره پیشرفت های نیروهای مسلح در عرصه دفاعی، گفت: مردم بدانند فرزندان آنان در نیروهای مسلح كارهای بزرگی را انجام داده اند و در زمینه های گوناگون پیشرفت های خیلی خوبی حاصل شده است.

معاون ستاد كل نیروهای مسلح اذعان داشت كه در تحقیقات دفاعی، تولید مایحتاج نظامی، خودكفایی و قطع وابستگی از كشورهای دیگر پیشرفت های ارزنده ای انجام گرفته است.

سردار حجازی تصریح كرد: تنها بخشی از این دستاوردها برای مردم تبیین شده و برخی دیگر زمان بر بوده و نیاز به تخصص های لازم دارد كه برای كارشناسان بازگو شده است.

وی اضافه كرد: در مجموع به لطف خدا وبه همت فرزندان ملت پیشرفت ها بسیار قابل قبول بوده و انشاالله اگر این روند رشد ادامه یابد، كشور ما از كشورهای مطرح جهان در حوزه تجهیزات و تسلیحات دفاعی خواهد بود.

معاون ستاد كل نیروهای مسلح اظهار داشت: این كه دشمن از گزینه نظامی دم می زند بسیار اشتباه است زیرا خود آنان هم می دانند، این گزینه تاریخ مصرفش گذشته است.

سردار حجازی خاطرنشان كرد: موضوع گزینه نظامی تبدیل به مضحكه شده و كاربستی برای آن وجود ندارد و این به خاطر قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح كشور است؛ مطمئنا اگر دشمن یك درصد احتمال می داد كه ایران در عرصه دفاعی ضعیف است تردیدی به خود برای تهاجم نظامی راه نمی داد.

وی ادامه داد: این كه دشمن اقدام به تهاجم نظامی نمی كند فقط به خاطر آن است كه از قابلیت ها و ظرفیت های دفاعی ما مطمئن است.

سیام(3)**9303**7261**1058**1478