نوبخت: با لغو تحریم‌ها سالانه 50 میلیارد دلار به اقتصاد كشور سرازیر می‌شود

تهران - ایرنا - معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: برآوردهای ما نشان می‌دهد كه اگر شرایط موجود استمرار یابد و سازمان تحریم‌های ناعادلانه و غیرمنطقی برچیده شود، هر سال بالغ بر 50 میلیارد دلار به اقتصاد كشور سرازیر می‌شود.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، 'محمدباقر نوبخت' به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج مستضعفان در جمع مدیران و كاركنان این معاونت، افزود: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس ‌جمهوری به ‌عنوان متولی نظام برنامه‌ریزی كشور باید سمت و سوی اقتصاد كشور را به مسیری هدایت كند كه بتوانیم كشور را بدون نفت اداره كنیم.

وی با اشاره به روند تحریم‌ها كه بالغ بر 30 سال بر اقتصاد كشور چنگ زده است، گفت: به همان اندازه كه برنامه‌ریزی در اقتصاد مقاومتی حایز اهمیت است، به همان اندازه نیز در صورتی كه آثار عملی لغو تحریم‌های غیر انسانی و غیر عادلانه در اقتصاد كشور هویدا شده و منابع و امكاناتی وارد اقتصاد كشور شود، ضرورت دارد كه در هزینه‌ كرد آن اهتمام و درایت لازم به ‌عمل آید.

نوبخت با استناد به آیاتی از سوره مباركه انفال و یوسف اظهار داشت: تردید نمی‌توان كرد كه همه مساعی جهان به‌ كار گرفته شده بود كه در مقابل پیروزی انقلاب اسلامی ایران مانع و رادع ایجاد كرده و جلوی پیروزی آن را بگیرند، اما به یاری خداوند و با تدبیر امام خمینی(ره) و مقاومت ملت بزرگوار ایران، انقلاب به اهداف خود رسید.

وی خاطر نشان كرد كه برای عبور از گردنه‌های سخت باید تدبیر مناسب اندیشه كرد.

وی با اشاره به روند مقاومت رزمندگان اسلام در طول سال‌های دفاع مقدس، اظهار داشت: ارتش عراق با 12 لشكر مكانیزه و مجهز و با تحریك و پشتیبانی قدرت‌های بزرگ به ایران حمله كرد، اما نتوانست این انقلاب را شكست دهد و در نهایت این خداوند رحمان بود كه جنگ تحمیلی را خاتمه داد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری خطاب به بسیجیان این معاونت، گفت: نوع مأموریت شما بسیجیان با رویكرد نظامی و سازندگی متفاوت است و شما در عرصه مدیریتی و برنامه‌ریزی باید بتوانید الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت را متناسب با نیازها و شرایط كشور طراحی كنید.

نوبخت در خاتمه اظهار داشت: معاونت برنامه‌‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس ‌جمهوری به عنوان مسؤول برنامه‌ ریزی كشور باید بتواند برای سناریوهای مختلف پیش‌ آمده، برنامه لازم را طراحی و در اختیار دیگر دستگاه‌ها بگذارد تا از این رهگذر به رشد و توسعه متوازن نایل شویم.

اقتصام (1)**1579/1594

سرخط اخبار اقتصاد