70 درصد از مبتلايان به ريفلاكس معده بهبود مي يابند

تهران -ايرنا -معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: 70 درصد از بيماران مبتلا به ريفلاكس معده بهبود مي يابند و موثرترين درمان براي اين بيماري كاهش وزن و چاقي است.

ريفلاكس معده بازگشت غير عادي محتويات و اسيد معده به مري است كه يكي از نشانه‌هاي متداول آن سوزش سر دل و يا به عبارت عامه مردم ترش كردن است .

دكتر رضا ملك زاده امروز - يكشنبه - در جمع خبرنگاران در بيمارستان شريعتي افزود : سيزدهمين كنگره بين المللي بيماري گوارش و كبد از ششم تا هشتم آذرماه در بيمارستان ميلاد برگزار مي شود . محور و موضوع اصلي اين كنگره بيماري ريفلاكس معده است و آخرين اطلاعات و يافته هاي علمي در مورد روشهاي درمان اين بيماري در اين كنگره ارايه مي شود .

رييس سيزدهمين كنگره بين المللي بيماري گوارش و كبد ياداور شد : بيماري ريفلاكس معده در تهران در سال هاي اخير افزايش قابل توجهي يافته است .اين بيماري عمر انسان را كاهش نمي دهد بلكه بر روي كيفيت زندگي بيماران اثر دارد.

وي گفت : تاكنون علل و عوامل ابتلاي افراد به بيماري ريفلاكس دقيقا مشخص نشده است ولي بايد گفت چاقي و اضافه وزن بر بيماري هاي گوارشي و كبد بسيار موثر است و مهمترين علت كبد چرب نيز چاقي است .

وي ادامه داد: چاقي عوارض بسياري از جمله افزايش سرطان ها ، بيماري هاي قلبي و عروقي ؛ سكته هاي مغزي و قلبي ، بيماري هاي كبد و گوارش را به همراه دارد و سلامت جامعه را به خطر مي اندازد.

ملك زاده افزود : در حال حاضر 60 درصد از جمعيت ايران داراي اضافه وزن هستند و اين چاقي و اضافه وزن متاسفانه از مرحله جواني و نوجواني در افراد شروع مي شود كه عوارض و خطرات زيادي دارد.

وي گفت : براساس آمار موجود بيماري كبد چرب نيز از ديگر بيماري هاي گوارش و كبد است كه روند ابتلا به آن در كشور افزايش يافته و خطراصلي كبد چرب، سكته قلبي و مغزي است .

ملك زاده خاطرنشان كرد: چربي به همان ميزان كه در كبد انسان ذخيره و رسوب مي شود ، در عروق و اطراف قلب نيز رسوب مي كند .كبد چرب با رژيم غذايي مناسب ، كاهش وزن و ورزش قابل درمان است .افرادي كه دچار كبد چرب هستند با 5 روز ورزش در هفته و هر بار به مدت يك ساعت به راحتي مي توانند بر اين بيماري غلبه كنند .

علمي (3)**1354**1581