دیپلمات غربی: 1+5 حق غنی سازی ایران را پذیرفت

ژنو - ایرنا - یك دیپلمات غربی از پذیرش حق غنی سازی ایران از سوی 1+5 خبر داد.

این دیپلمات غربی كه خواست نامش فاش نشود به خبرنگار ایرنا گفت: جمهوری اسلامی ایران و 1+5 بحث خود درباره غنی سازی اورانیوم را با پذیرش حقوق ایران در سند نهایی به پایان رسانده اند.

به گفته وی، طرفین هم اكنون در حال مذاكره درباره راكتور آب سنگین اراك هستند.

دكتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه امروز (جمعه) در جمع خبرنگاران گفت: بسیاری از موضوعات در مسیر حل شدن است.

مذاكره كننده ارشد هسته ای ایران تصریح كرد: همیشه گفته ایم كه غنی سازی ایران قابل مذاكره نیست و به غنی سازی در خاك ایران ادامه خواهیم داد و این حق ماست كه آن را اعمال می كنیم و طرف مقابل باید به ما احترام بگذارد و هیچ راه حلی بدون غنی سازی نخواهد بود لذا من فكر نمی كنم غنی سازی بتواند خارج از هرگونه راه حلی باشد و نخواهد بود.

دكتر ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درباره مذاكرات هسته ای ژنو 3 گفت: در واقع حجم كاری كه جلو رفته به نسبت میزانی كه باقی مانده است، شاید 90 درصد به 10 درصد باشد.

وی با این حال بدون اشاره به موضوعات باقی مانده كه به نظر می رسد یكی از آنها پذیرش اصل غنی سازی در ایران باشد، گفته بود دو موضوع در مذاكرات باقی مانده كه از اهمیت زیادی برخوردار است.

همچنین سیدعباس عراقچی معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه گفته بود كه ایران هیچ متن و سندی را نخواهد پذیرفت كه اصل غنی سازی اورانیوم در آن پذیرفته نشود.

سیام(4) 1572