از شعر خوانی «آلن ایر» تا ساعت ها انتظار خبرنگاران

ژنو - روز دوم مذاكرات ایران و 1+5 در هوای بسیار سرد و برفی ژنو سوئیس در حالی آغاز شده كه مذاكرات سخت و فشرده طرفین پس از جلب اعتماد دوباره نظر تهران، وارد جزئیات شده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به ژنو، دهها خبرنگار رسانه های داخلی و خارجی بیصبرانه منتظر اعلام نتایج مذاكرات و پیگیری روند آن هستند.

«آلن ایر» سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریكا در جمع خبرنگاران ایرانی حضور می یابد و با زبان شیرین فارسی با آنها صحبت و مزاح می كند. او در زمره مقاماتی است كه تمایل چندانی به مصاحبه حضوری با خبرنگاران ایرانی ندارد و ترجیح می دهد بصورت مكتوب مصاحبه كند.

او با فارسی صحبت كردن در حال تمرین و بهبود لهجه خود است و خبرنگاران رسانه های خارجی هنگامی كه از كنار او عبور می كنند، به مزاح به او می گویند: آلن! زبان انگلیسی را دیگر فراموش كرده ای.

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریكا علاقه عجیبی به اشعار فارسی به ویژه مولانا و سعدی دارد و همراه خود دفترچه ای از اشعار این دو شاعر نامدار و بزرگ ایرانی دارد.

هنگامی كه خبرنگاران ایرانی با او درباره نقاط مشترك كار دیپلمات ها و خبرنگاران سخن می گفتند، خبرنگاری به شوخی گفت: آلن! ایرانی ها تو را آخر شیعه می كنند.

آلن ایر هم با خنده با استناد به این شعر مولانا پاسخ داد: عبادت به جز خدمت خلق نیست.

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریكا همچنین با مراجعه به صفحه فیس بوك دكتر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، شعری كه این مقام ارشد ایرانی مبنی بر «گر هزاران دام باشد در قدم/ چون تو با مایی نباشد هیچ غم »بر روی صفحه خود گذاشته بود، در دفترچه اش یادداشت و با خود زمزمه می كرد.

دكتر ظریف علاوه بر اینكه در شبكه های اجتماعی فیس بوك و توییتر صفحه دارد، عضو شبكه اجتماعی یوتیوب نیز شده است كه قبل از آغاز مذاكرات ژنو 3 پیامی ویدئویی به چند زبان را بر روی آن گذاشته بود.

دهها خبرنگار رسانه های داخلی و خارجی روند مذاكرات ژنو 3 را پیگیری می كنند و در لابی هتل اینتر كنتیننتال حضور یافته اند.آنها ساعت هاست در انتظار اعلامی خبر رسمی درباره مذاكرات از سوی طرفین هستند.

در طبقات فوقانی هتل محل اقامت هیات های ایران و 1+5، خبرنگاران برای لحظاتی خانم كاترین اشتون مذاكره كننده ارشد گروه 1+5 را دیدند كه در حال قدم زدن بود.

به گفته منابع آگاه، مذاكرات بسیار سخت و پیچیده شده است و هیچكس نمی تواند نتیجه آن را قاطعانه پیش بینی كند.

برخی شنیده ها حاكی از آن است كه ممكن است مذاكرات تا روز شنبه دوم آذر ماه نیز ادامه یابد.

سیام (5) 1572