۲۴ آبان ۱۳۹۲،‏ ۱۴:۵۸
کد خبر: 80904852
۰ نفر
میراث فرهنگی، هویت مردم یك كشور است

كاشان - ایرنا - معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: میراث فرهنگی هویت مردم یك كشور است و برای شناخت مردم باید براساس میراث آن كشور قضاوت كنیم.

به گزارش ایرنا، 'سمیع اله حسینی مكارم' روز جمعه در آیین یادمان ثبت معنوی آیین خیمه برداری نوش آباد اظهار داشت: برای حفظ میراث فرهنگی و هویت كشورمان باید آن را از آفات و آسیب ها حفظ كنیم.

وی افزود: امروز با پیشرفت علم و فناوری، جهانی سازی و جهانی شدن، میراث معنوی است كه می تواند دوام و بقای هویت ملت ها را حفظ كند.

حسینی مكارم، میراث ناملموس را عنصر شناسایی اقوام و ملل مختلف خواند و اظهار داشت: حفظ و اشاعه میراث فرهنگی باعث می شود تا در جوامع مختلف، احترام متقابل تقویت شود، تعامل میان ملل صورت پذیرد و مهمتر از همه، صلح به عنوان یك ضرورت پایدار باقی بماند.

وی تاكید كرد: در دولت تدبیر و امید، سیاست های كلان سازمان میراث فرهنگی مبتنی بر كاهش تصدی گری دولت است تا مشاركت مردم برای حفظ و احیای میراث تاریخی كشور تقویت شود.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: منابع مالی دولت به اندازه ای نیست كه بتواند برای حفظ آثار تاریخی و معنوی كشور كفایت كند و راه برون رفت از آن مراجعه به مردم و جذب مشاركت شهروندان است.

حسینی مكارم افزود: ایران نهمین رتبه میراث فرهنگی جهان را دارد اما در جذب گردشگر در رتبه نزدیك به 100 قرار دارد كه این نشان دهنده عدم توانایی ما در استفاده از ظرفیت های كشور است.

وی، آیین سنتی مذهبی خیمه برداری نوش آباد یا 'خیل عرب' را نماد دین مداری ایرانیان پاك نهاد و نیك اندیش توصیف كرد كه با استفاده از ظرفیت های هیات های مذهبی و سازمان های مردم نهاد این شهر سالانه بیش از 50 هزار گردشگر مذهبی را جلب می كند.

آیین خیمه برداری نوش آباد یا 'خیل عرب' یك آیین سنتی مذهبی است كه عصر یازدهم محرم با حضور یك هزار هنرمند تعزیه در نوش آباد آران و بیدگل برگزار می شود.

این آیین به شماره 598 در فهرست معنوی كشور به ثبت رسیده است.

شهر نوش آباد از توابع آران و بیدگل و در فاصله پنج كیلومتری این شهرستان و شهرستان كاشان قرار گرفته است.

7429/508