مراجع عظام قم ‌رویكرد قبلی اجرای هدفمندی یارانه ها را ناكارآمد خواندند

تهران - ایرنا - ناكارآمدی رویكرد قبلی اجرای هدفمندی یارانه ها و به بار آمدن معضلات بسیاری ناشی از نحوه اجرا، ضرورت تجدید نظر در پرداخت یارانه به پر درآمدها و توجه به آموزه های اسلام در حوزه اقتصاد از مهمترین محورهای گفت و گوهای چند تن از علمای عظام قم با وزیر امور اقتصادی و دارایی بود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از شبكه اخبار اقتصادی و دارایی(شادا)،‌ وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با آیت الله 'جعفر سبحانی'‌ به تشریح وضعیت كنونی اقتصاد كشور پرداخت و ابراز امیدواری كرد كه در سایه همدلی و تأكید دولت بر بهره گیری از خرد جمعی صاحبنظران ایران به تدریج شاهد به بار نشستن آثار مثبت رویكردهای اقتصادی دولت یازدهم در گره گشایی از معضلات موجود باشد.** پرداخت یارانه به پردرآمدها زیان بار است

آیت الله سبحانی گفت:‌ بسیاری از مردم، موضع اسلام را نسبت به اقتصاد نمی دانند و فكر می كنند، اسلام فقط جنبه فردی داشته و با اقتصاد كاری ندارد.

وی با بیان این كه، اگر به دنیای مردم بی توجهی شود، بی تردید آخرت آنان نیز تباه خواهد شد، افزود: علاوه بر این توجه به معیشت مردم نقشی اساسی در حفظ استقلال كشور اسلامی خواهد داشت.

این مرجع تقلید همچنین بر این نكته مهم تصریح كرد كه پرداخت یارانه به بخشی از جامعه و صاحبان درآمدهای بالا تأثیری در زندگی آنها نداشته، اقدامی بی فایده و زیان بار است.

وی تصریح كرد: یارانه صرفا باید به طبقات كارگر و كارمند و اقشار آسیب پذیر جامعه تعلق پذیرد.

آیت الله سبحانی همچنین ابراز امیدواری كرد كه نمایندگان مجلس در موقعیت خطیر كنونی در گره گشایی از معضلات اقتصادی كشور با همدلی، همفكری و همراهی، دولت را در تحقق وعده های خود یاری نمایند.** اجر خدمت به مردم در شرایط دشوار بیشتر است

'محمد طیب نیا'‌ همچنین در ادامه سفر خود به قم با 'آیت الله سید موسی شبیری زنجانی' دیدار و گفت و گو كرد.

این مرجع تقلید در این دیدار بر اهمیت ایجاد روح امید در جامعه پس از برگزاری انتخابات اخیر اشاره و تأكید كرد: اگر مشكلات امروز كشور فراوان است، اما اجر و پاداش خدمت در چنین شرایطی نیز به همان اندازه بالاتر و بدست آوردن رضای الهی پر بهاتر و ارزنده تر است.

وی سپس اهمیت و فضیلت برآوردن حوایج اساسی مردم به ویژه در حوزه اقتصاد را یادآور شد و گفت: مسئولان دولت در عین تلاش مجدانه، با توسل به اولیاء الهی و درخواست عنایت و تفضل الهی بی تردید در عمل به وظایف خود با توفیق الهی روبرو خواهند بود.** حمایت علما از دولت جدید سرمایه ای ارزشمند است

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در دیدار با 'آیت الله عبدالكریم موسوی اردبیلی' ‌گزارشی از شاخص های اقتصادی كشور در بخش های مختلف ارایه كرد.

آیت الله موسوی اردبیلی در سخنانی عنوان كرد:‌ امروزه همه ما وظیفه داریم كه بر امید مردم به نظام و انقلاب بیفزاییم و با همه توان و ظرفیت در مرتفع كردن مشكلات كشور بكوشیم.

این مرجع تقلید همچنین حمایت كامل همه علما و مراجع از دولت یازدهم و این كه همواره خدمتگزاران اجرایی كشور را دعا می كنند، سرمایه ای ارزشمند و پشتوانه ای گرانسنگ بر شمرد.**با نگاه كمیته امدادی نمی توان كشور را اداره كرد

همچنین 'آیت الله عبدالله جوادی آملی'‌ در دیدار با طیب نیا عنوان كرد: رویكرد اقتصاد مقاومتی فقط با فهم درست شرایط و تكیه برنگاه عالمانه امكان پذیر است.

وی با بیان اینكه، با نگاه كمیته امدادی نمی توان كشور را اداره كرد،‌ ناكارآمدی رویكرد قبلی در اجرای هدفمندی یارانه ها را كه در نتیجه آن معضلات بسیاری به بار آمد ناشی از آن دانست كه این درآمد به جای آنكه در خدمت تولید و رونق اقتصادی قرار گیرد از مسیر اصلی خود دور شد.

وی رویكرد عاطفی و احساسی به جای نگرش علمی و خردورزانه را موجب به بار آمدن لطمات و ضایعات فراوانی به اقتصاد كشور دانسته و افزود: دین ما دین شرف است و استحكام اقتصادی منجر به قوام و پایداری نظام و مملكت خواهد شد.

آیت الله جوادی آملی با بیان اینكه، در هر حال باید توجه به كرامت مردم محور قرار بگیرد، افزود:‌ منابع خدادادی همچون نفت به عنوان سرمایه هایی است كه نباید كشور را با اتكاء به آن اداره كرد و باید این سرمایه ها را در مسیر تولید و اشتغال هدایت كرد.** با دنیا با لسان نیك سخن بگویید

آیت الله ' حسین وحید خراسانی '‌ نیز در دیداری جداگانه با وزیراقتصاد گفت: باید به دولت مهلت داد، دستور دین این است،' قولو للناس حسناً '،‌ با تمام مردم دنیا به خوبی سخن بگویید.

وی گفت: كسانی كه پروایی از دشوارتر شدن اوضاع اقتصادی و معاش مردم ندارند و با اقدامات خود زمینه تشدید تحریم های جهانی بر مردم را فراهم می آورند، شاید از آن روست كه از این شرایط سود می برند.

این مرجع تقلید افزود:‌ بسیاری از بیماران امكان تأمین هزینه چند میلیونی داروهای خود را نمی یابند، بسیاری از پدران امكان تأمین جهیزیه دختران خود را ندارند و بسیاری از پدران از اینكه پسرانشان امكان اشتغال ندارند در عذابند، بنابراین دولت باید با توسل به ائمه اطهار و به ویژه حضرت علی بن موسی الرضا و حضرت صاحب الامر علیهاالسلام، با بهره گیری از نظر متخصصان به گره گشایی از معضلات اقتصادی كشور بپردازد.

اقتصام (1)**1601**1594**