«محمدحسن حبیب اله زاده» كاردار غیرمقیم ایران در انگلیس شد

تهران، ایرنا - «مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام كرد: «محمد حسن حبیب اله زاده» به عنوان كاردار ترددی (غیرمقیم ) كشورمان در انگلیس تعیین شد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح كرد: به دنبال دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و انگلستان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ اول مهرماه 1392 و متعاقب دیدارهای برگزار شده بین مسوولان وزارت امور خارجه دو كشور در نیویورك و ژنو، وزارت امور خارجه از امروز 20 آبان 1392، آقای محمد حسن حبیب الله زاده را به عنوان كاردار ترددی كشورمان در انگلیس تعیین و به طرف انگلیسی معرفی كرد.

افخم افزود: آقای حبیب اله زاده قرار است در آینده ای نزدیك به منظور بررسی وضعیت اموال واماكن جمهوری اسلامی ایران در انگلستان و همچنین بهینه سازی فعالیت جاری بخش كنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن عازم این كشور شود.

دكتر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه كشورمان تهران، در حاشیه مذاكرات اخیر در ژنو با ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس دیدار كرده بود.

به گفته دكتر ظریف، لندن نیز كاردار غیر مقیم خود را به تهران معرفی كرده است.*** اجی شارما كاردار غیرمقیم انگلیس در تهران شد

وزارت امور خارجه انگلیس نیز «اجی شارما» را به عنوان كاردار غیرمقیم خود در تهران معرفی كرده است.

شارما از سال 2012 رییس بخش ایران در وزارت خارجه انگلیس بوده و در خلال سال های 2007 تا 2008 نیز به عنوان معاون سفیر انگلیس در تهران فعالیت كرده است.

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد و خلق حماسه سیاسی مد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی، «دیوید كامرون» نخست وزیر دولت محافظه كار انگلیس كه كشورش از آذرماه 1390 روابط دو جانبه را با تهران قطع كرده بود، در نامه ای انتخاب دكتر حسن روحانی را به عنوان هفتمین رییس جمهوری كشورمان تبریك گفت تا فضا برای عادی سازی روابط دو كشور آماده شود.

«محمدجواد ظریف» و «ویلیام هیگ» وزرای امور خارجه ایران و انگلیس نیز در حاشیه شصت و هشتیمن اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با یكدیگر دیدار و به معاونان خود «مجید تخت روانچی» و «سایمون گس» ماموریت دادند برای بازگشایی سفارتخانه های دو كشور در تهران و لندن مقدمات لازم را فراهم كنند.

در ادامه این روند، 16 مهرماه ویلیام هیگ در گفت و گوی تلفنی با دكتر ظریف خواستار تعیین كاردار غیرمقیم شد كه این موضوع مورد توافق طرفین قرار گرفت تا اتفاقی نادر در سیاست خارجی ایران شكل گرفته باشد.

تخت روانچی كه علاوه بر معاونت اروپا و آمریكای وزیر امور خارجه، عضو تیم مذاكره كننده هسته ای كشورمان با گروه 1+5 است در دیدار 24 مهر خود با سایمون گس در ‍ژنو كه او نیز نماینده لندن در این گروه است، توافق كردند ظرف دو هفته «كاردارهای غیرمقیم» ایران و انگلیس كار خود را آغاز كنند.

انتصاب كاردار غیرمقیم (كاردار ترددی) به معنی تبادل سریع دیپلمات میان دو كشور است ولی اصولا كاردار در كادر دیپلماتیك منصبی موقت است كه در نبود سفیر معنا پیدا می كند؛ البته كاردار غیرمقیم نیاز به «اگرمان» دولت پذیرنده ندارد.

با انتخاب كاردار غیرمقیم، پادشاهی عمان دیگر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در لندن نخواهد بود و سفارت كشورمان در پایتخت انگلیس در اختیار آقای حبیب اله زاده قرار خواهد گرفت.*** چرا سفارتخانه ایران و انگلیس بسته شدند؟

هشتم آذرماه در پی ورود تعدادی از دانشجویان به سفارت انگلیس در تهران، لندن روابط سیاسی و دیپلماتیك خود را با كشورمان قطع و از دیپلمات های ایرانی نیز خواست خاك این كشور را ترك كنند.

البته فضای روابط دیپلماتیك دو كشور در خلال سال های 1388 تا 1390 نیز ابری بود و این موضوع با یادداشت مداخله جویانه «سایمون گس» سفیر وقت انگلیس درباره «نسرین ستوده» و سپس بركناری وی متشنج بود.

تحریم بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران از سوی انگلیس باعث شد تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی ششم آذرماه 1390 با تصویب طرحی، وزارت امور خارجه را موظف به كاهش سطح روابط با انگلیس از سطح سفیر به كاردار كردند. این طرح در حالی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد كه «جان دامینیك چیلكات» كه بعد از مدتی به جای «سایمون گس» به عنوان سفیر جدید انگلیس در ایران منصوب شده بود، رونوشت استوارنامه خود را به «علی اكبر صالحی» وزیر خارجه وقت تقدیم كرده و منتظر تقدیم استوارنامه خود به دكتر احمدی ن‍ژاد بود.

این طرح مجلس شورای اسلامی كه هم اكنون به صورت قانون در آمده همچنان به قوت خود باقی است ولی مانع بازگشایی سفارتخانه های دو كشور نمی شود چرا كه بر اساس آن صرفا سطح روابط دو كشور نمی تواند در عالی ترین سطح سیاسی یعنی سفیر باشد.

سیام(2)**9129**1572

ادامه دارد....

سرخط اخبار سیاست