توافق ایران و آژانس برای بازدید از معدن گچین و راكتور آب سنگین اراك

تهران-ایرنا- «علی اكبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی اعلام كرد: ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی توافق كردند از معدن گچین و راكتور آب سنگین اراك بازدید شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، صالحی روز دوشنبه این مطلب را در نشست خبری مشترك با «یوكیا آمانو» مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی و پس از امضای بیانیه مشترك اعلام كرد.

وی اظهارداشت: با رویكرد جدید دولت و استفاده از تجارب گذشته ایران و آژانس توانستند با تمهیدات لازم و لحاظ كردن رویكرد جدید به ویژه تاكید رییس جمهوری به تفاهم دو جانبه برسند.

معاون رییس جمهوری خاطرنشان كرد: این بیانیه مشترك بیانگر نقشه راهی است كه ارتباط دو جانبه درباره موضوعات باقی مانده را روشن می كند.

وی یادآور شد: بیانیه مشترك ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی دارای یك پیوست 6بندی است.

معاون رییس جمهوری به پیوست بیانیه مشترك ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره كرد و گفت: همكاری ما با آژانس در چارچوب توافق پادمان یعنی بازرسی ها از تاسیسات هسته ای در چارچوب توافقات پادمانی كه با آژانس داریم، است.

صالحی افزود: ما در این پیوست به رغم این كه براساس موافقتنامه پادمان هیچ گونه تعهدی نداریم اما از آنجایی كه می خواهیم اراده و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را نشان دهیم تا پرونده ساختگی هسته ای را حل كنیم با تایید شورای عالی امنیت ملی این اجازه را یافتیم تا به بازرسان آژانس انرژی اتمی اجازه بازرسی از كارخانه تولید آب سنگین اراك و معدن گچین را در بندرعباس بدهیم.

وی ادامه داد: این امر نشان دهنده آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از انعطاف لازم درمورد پیشبرد این موضوع به ویژه پرونده هسته ای ساختگی است و نمی خواهیم بهانه ای دست دیگران باشد تا مانع از پیشرفت كار شوند.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: بنابراین اجازه ای كه دادیم در راستای رویكرد جدیدی است كه دولت یازدهم اتخاذ كرده است.

صالحی ادامه داد: موضوعات متعددی درباره مسایل هسته ای باقی مانده كه ماهیت فعالیت هسته ای دارند و در گذشته در قالب مدالیته حل شده است.**برخی موضوعات باقی مانده ماهیت هسته ای ندارد

وی همچنین اظهارداشت: برخی موضوعات نیز باقی مانده كه ماهیت هسته ای ندارد و در قالب مطالعات ادعایی است كه در آینده به این موضوعات پرداخته می شود.

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح كرد: فاز اول ایجاد اعتماد متقابل بیشتر بین دو طرف است و در این 6 بند مشاهده خواهید كرد كه قدم های اولیه برداشته خواهد شد تا اعتماد متقابل بین ایران و آژانس را بیشتر كند.

صالحی ادامه داد: در مراحل آینده همكاران ما و آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فازهای بعدی گفت و گو خواهند كرد و برای این كار دوستان قریب سه ماه گفت و گو خواهند كرد.

وی همچنین گفت: فعالیت های هسته ای كه مورد توافق طرفین است، پاسخ داده شده و موضوع باقی مانده ای وجود ندارد و روی مطالبی كه در گزارش های مدیركل آژانس آمده، كار شده است.

وی ادامه داد: ما به تمام مطالبی كه در گزارش های آقای آمانو آمده بود در گذشته پاسخگو بوده ایم و این موضوع در سند 711 نیز منعكس شده است.**همكاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی وسیع و شفاف

بوده است

معاون رییس جمهوری، همكاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی را وسیع و شفاف توصیف كرد و یادآور شد: در مذاكرات امروز بین ایران و آژانس كه حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید باید مباحث به گونه ای مطرح می شد كه رضایت طرفین حاصل شود و من خوشحالم كه این امر محقق شد.

صالحی ضمن خوش آمدگویی به «یوكیا آمانو» و هیات همراه برای سفر به ایران یادآور شد: این دومین سفر آمانو به تهران است و من دو ماه و نیم پیش در وین با وی دیدار كردم و برای سفر به تهران از مدیركل آژانس دعوت كردم.

وی با بیان این كه این سفر خوشبختانه با مذاكرات ژنو متقارن شد، تصریح كرد:فرآیند گفت و گوی ایران با آژانس و گروه 1+5 به خوبی در حال پیشرفت است.

رییس سازمان انرژی اتمی بار دیگر از سفر «یوكیا آمانو» به تهران تشكر كرد و گفت: خوشحالیم كه مدیركل آژانس، ایران را با امضای یك بیانیه و تفاهم نامه مشترك تهران ترك می كند كه این نقشه راهی برای برون رفت از پرونده هسته ای تصنعی خودمان است.

سیام(3) 9129**9254**9132**1572**1336

سرخط اخبار سیاست