نهاوندیان: رییس جمهوری دو هفته دیگر درباره عملكرد 100روزه دولت گزارش می دهد

تهران- ایرنا- رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان این كه دولت یازدهم كار خود را از 26 مرداد ماه آغاز كرده است، گفت: رییس جمهوری دو هفته دیگر درباره عملكرد صد روزه دولت به مردم گزارش می دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دكتر « محمد نهاوندیان » پس از برگزاری دومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در نشستی با اصحاب رسانه و در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این كه امروز 99 روز از فعالیت دولت یازدهم گذشته است و دولت در این راستا چه اقداماتی انجام داده است؟ این مطلب را بیان كرد.

نهاوندیان در پاسخ اظهارداشت: درباره گزارش 100 روزه از عملكرد دولت باید از سخنگوی دولت سوال كنید.

وی اضافه كرد: اما من به عنوان یك شهروند می گویم كه از نظر زمانی آغاز به كار دولت از 26 مرداد ماه بوده است و طبیعتا پس از اتمام این صد روز، گزارش آن توسط رییس جمهوری به زودی ارائه خواهد شد.

رییس دفتر رییس جمهوری درخصوص موضوع معافیت مالیاتی در بخش صادرات نیز اظهارداشت: یكی از نكته های بسیار مهم كه در مصوبه قبلی و بخشنامه گذشته سازمان مالیات درباره معافیت مالیاتی مطرح شده بود بحث ایجاد ابهام و شبهه در بحث صادرات بود كه ما پس از بررسی در هیات دولت شبهات آن را برطرف كردیم.

نهاوندیان ادامه داد: یكی از سوالاتی كه سازمان مالیات مطرح كرده است این بود كه عمل صادرات چگونه باید صورت بگیرد كه در پاسخ به این سوال باید گفت كه با مصوبه دولت این ابهامات مندرج در مصوبه قبلی برطرف شده است.

وی با اشاره به مصوبه دیروز(یكشنبه) هیات دولت درباره بحث ارز حاصل از صادرات و ابهاماتی كه در گذشته در رابطه با بخشنامه مربوط به مالیات بر صادرات، توضیح داد: این مصوبه پس از بررسی های لازم در دولت به تصویب رسید كه البته طی دو روز آینده دراین راستا اطلاع رسانی خواهد شد.

رییس اتاق بازگانی در پاسخ به سووال دیگری درباره توجه دولت به بخش خصوصی و ارزیابی آنها از فعالیت های این بخش در بخش های اقتصادی گفت: بر اساس شاخص های مختلف اندازه سهم بخش خصوصی در اقتصاد ایران به طرق مختلف ارزیابی می شود .

نهاوندیان ادامه داد: برخی از این ارزیابی ها بر اساس میزان اشتغال، تولید ناخالص ملی و تعداد بنگاه های اقتصادی صورت می گیرد اما متاسفانه در بخش واگذاری برخی بنگاه ها شبهاتی وجود دارد كه از آن به عنوان واگذاری شبه دولتی یا شبه خصوصی یاد می شود اما نحوه ارزیابی آن به بانك مركزی محول شده اشت .**دو رویكرد مهم دولت در بخش خصوصی

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این كه دولت یازدهم در تعریف جدید از بخش خصوصی به دنبال رویكرد جدیدی است، گفت: اصلاح مسیر خصوصی سازی و اولویت قراردادن سرمایه ‌گذاری‌های جدید در توانمندسازی بخش خصوصی دو رویكردی است كه دولت به دنبال تحقق آنها است.

نهاوندیان با بیان این‌كه چنین رویكردی می‌تواند در مصارف صندوق توسعه ملی هم اثرگذار باشد، گفت: اگر بتوانیم تحریم ها را از میان برداریم و در اقتصاد جهانی مشاركت داشته باشیم، بدون تردید با جذب و بكارگیری سرمایه‌های بین المللی می‌توانیم سرمایه‌های بخش خصوصی و بویژه بخش تعاونی را افزایش دهیم.**اعضای جدید شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی معرفی شدند

نهاوندیان پیش از پاسخ به پرسش خبرنگاران با ارائه گزارشی از نتایج نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: خوشبختانه برای نخستین بار جلسه شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی در ساختمان ریاست جمهوری برگزار شد كه این روند ادامه خواهد یافت.

وی گفت: قرار است این نشست به تناوب یك جلسه بحث كارشناسی و یك جلسه با حضور همه اعضا به تصمیم‌گیری موضوعات مطرح شده در نشست هر دوهفته یكبار برگزارشود.

رییس اتاق ایران همچنین از آقایان جلال‌پور، خلیل‌زاده، بهرامند، معتمدی، میری، پورفلاح، رضائی‌نژاد و بحرینیان به عنوان اعضای جدید این شورا یاد كرد كه با پیشنهاد اتاق ایران و تعاون به تصویب رسیده است.چ**بررسی وضعت سفره های زیرمینی در دومین نشست شورا

نهاوندیان در ادامه تشریح نشست امروز این شورا گفت: طرح وضعیت مربوط به آب و دغدغه‌های آن از جمله موضوعات مورد گفت و گو در این نشست بود.

نهاوندیان افزود: دغدغه‌هایی نسبت به وضعیت سفره‌های زیرزمینی آب و مسائل زیست محیطی در كشور مطرح بوده و این موضوع هم از منظر كشاورزی و هم از نظر زیست محیطی مورد توجه بوده است.

وی اظهارداشت: به همین منظور پیشنهاد تشكیل كمیته‌ ای با مشاركت دستگاه‌های ذیربط و با مسوولیت وزارت نیرو و جهاد كشاورزی، نمایندگان اتاق و تشكل‌های ذیربط و نمایندگانی از كمیسیون كشاورزی در مجلس مطرح شد كه كار این كمیته‌ وظیفه رصد موضوع ماده 140 قانون برنامه است.

در این نشست « مسعود چیت چیان » وزیر نیرو هم هشدار داد كه وضعیت آب های زیر زمینی به دلیل حفر چاه های غیرقانونی در دشت ها ما را با یك چالش اساسی روبرو كرده است كه اگر این روند ادامه یابد با مشكلات جدی در بخش آب مواجه خواهیم شد.

چیت چیان گفت: با اصلاح الگوی كشت، روش های آبیاری و كشت گلخانه ای زمینه برای كاهش میزان مصرف آب در بخش كشاورزی فراهم می شود و می توانیم سفرهای زیرزمینی را غنی كنیم.

سیام**9250**9132**1478

سرخط اخبار اقتصاد