نمايش عاشورايي «بر فرس تندرو» به مناسبت ايام محرم اجرا مي شود

تهران - همزمان با ايام محرم و سوگواري امام حسين(ع) نمايش «بر فرس تندرو» با اقتباس از داستان «گنجينه الاسرار» به قلم «عمان ساماني»، به كارگرداني محسن معيني در برج ميلاد به صحنه مي رود.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، محسن معيني روزشنبه در نشست خبري اين اثر نمايشي با بيان آنكه متن اين نمايش براي آخرين بار سال گذشته مورد بازنويسي قرار گرفت، افزود: متن «گنجينه الاسرار» از آثار بسيار ارزشمند عاشواري است كه متاسفانه به آن زياد پرداخته نشده است و جا داشت كه نمايشي از اين اثر به روي صحنه برود.

وي افزود: باتوجه به اينكه در اجراي نمايش‌هاي مذهبي نمي‌توان شخصيت‌هاي مذهبي يا معصومين را نشان داد، شخصيتي را به عنوان شبيه به روي صحنه داريم و هنرمندي چون چنگيز جليلوند با صداي امام حسين(ع) و حضرت عباس(ع) در اين نمايش حضور دارد.

مهدي فقيه يكي از بازيگران تئاتر «بر فرس تندرو» درباره اجراي اين اثر گفت: مردم من را به عنوان بازيگر دفاع مقدس مي‌شناسند و بيشتر كار تصويري من در اين حوزه بوده است. در تئاتر معضل‌هاي بسياري وجود دارد‌، من شيرازي هستم و چون در شهرم هيچ پتانسيلي وجود ندارد مجبورم به تهران بيايم و اگر اين كار مربوط به امام حسين(ع) نبود محال بود كه آن را بپذيرم.

مديرعامل «برج ميلاد» تهران نيز با اشاره به اجراي ويژه تئاتر «بر فرس تندرو» همزمان با ماه محرم در برج ميلاد تهران، از برگزاري برنامه هاي مختلف فرهنگي و هنري در بيش از 60 روز شامل كنسرت، موسيقي اقوام، ايين هاي عاشورايي خبر داد.

«فرزاد هوشيار پارسيان» گفت: بيش از 17 برنامه مختلف در طي 60 روز پيش رو طراحي و اجرا خواهد شد كه از آن جمله علاوه بر اجراي نمايش مي توان به برگزاري آيين ‌هاي عاشورايي اقوام ايراني و نمايشگاه هنرهاي تجسمي كه شامل عكاسي‌، خطاطي‌، نقاشي‌ و تايپوگرافي و هنر گرافيك است اشاره كرد.

وي درمورد برنامه‌هاي حوزه‌ موسيقي گفت: كنسرت‌هاي مناسبتي چون «وداع» با صداي حسام ‌الدين سراج‌ برگزار مي‌شود.

وي ادامه داد: كنسرت «شب دهم» نيز كه تركيبي از حركات نمايشي بر مبناي تعزيه خواني و اجراي موسيقي اثر شب دهم با صداي عليرضا قرباني است‌، 28 و 29 آذرماه برگزار خواهد شد. نمايش فلسفي «بر فرس تندرو» در اين ايام محرم به صحنه مي‌ رود.

نمايش «بر فرس تندرو» از 26 آبان ماه اجراي خود را تهران آغاز مي كند.

فراهنگ**9266**1588