۱۶ آبان ۱۳۹۲،‏ ۱۶:۲۰
کد خبر: 80895273
۰ نفر
گيلكي، زبان رسمي جلسات شوراي شهرستان رشت شد

رشت - با تصويب اعضاي شوراي شهرستان رشت ، زبان گيلكي براي اولين بار به عنوان زبان رسمي جلسات اين شورا تعيين شد.

تعيين زبان گيلكي به عنوان زبان رسمي اداره جلسات شوراي اسلامي شهرستان رشت در اولين جلسه اين شورا كه روز پنجشنبه برگزار شد، با پيشنهاد رييس و تصويب اعضا به تصويب رسيد.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، رييس شوراي شهرستان رشت در اين جلسه گفت: زبان گيلكي از جمله زبان هاي بومي ملت ايران است كه در تهديد قرار گرفته و اعضاي اين شوراي براي حفظ اصالت زبان درحال فراموشي گيلكي و زنده نگهداشتن آن از اين پس جلسات خود را با اين زبان اداره مي كند.

'اسماعيل حاجي پور' افزود: به دليل اينكه همه اعضاي شوراي شهرستان رشت گيلك زبان هستند و از سويي نيز بين نسل هاي جديد زبان گيلكي درحال فراموشي است؛ از اين پس به اين زبان جلسات خود را اداره خواهيم كرد.

وي تصريح كرد: حفظ زبان گيلكي كه حاوي رسوم ، آداب مردم گيل و ديلم و بار فرهنگي بالا و غني است نياز به حمايت بيشتر دارد تا گرد فراموشي از آن زدوده شود.

وي در ادامه سخنانش؛ اظهار داشت: زميني به مساحت 240متر مربع و اعتبار يك ميليارد ريال از محل اعتبارات استانداري گيلان براي احداث ساختمان شوراي شهرستان رشت خريداري شده و تا زماني كه اين ساختمان ساخته نشده ، جلسات اين شورا در ساختمان شوراي شهر رشت تشكيل خواهد شد.

حاجي پور خاطرنشان كرد: براي ساخت اين ساختمان به يك ميليارد ريال اعتبار ديگر نيز نياز است كه در صورت وصول اين مبلغ اين ساختمان در كمتر از دو سال ساخته شده و به بهره برداري خواهد رسيد.

رييس شوراي شهر رشت نيز در اين جلسه اظهار داشت: نمي توان معضلات شهر رشت را بصورت جزيره اي و جداي از مشكلات شهرها و بخش هاي اطراف آن در نظر گرفت و بدون حل اين مشكلات نمي توان مشكلات اين شهر را حل كرد.

رضا جمشيدي چناري گفت: پديده هايي مانند دستفروشي ، ترافيك ،سرمايه گذاري و معضلات بهداشتي و زيست محيطي شهر رشت مشكل تمامي شهرها و بخش هاي شهرستان رشت نيز محسوب مي شود و بايد با مديريت يكپارچه و همفكري براي اين مشكلات در سطح شهرستان راه حل واحد جستجو كرد.

وي تصريح كرد: كارگروه سرمايه گذاري در شهر رشت تشكيل شده كه بزودي اين كارگروه به هيات عالي سرمايه گذاري تبديل مي شود و با تقويت اين هيات شاهد پيشرفت و توسعه شهر و شهرستان رشت خواهيم بود.

در جلسه روز پنجشنبه كه با حضور 14 عضو شوراي شهرستان و تعدادي از اعضاي شوراي شهر رشت تشكيل شد؛ با تشكيل جلسات شوراي شهرستان رشت در هر ماه دوبار و دوساعت موافقت شد.

همچنين تشكيل دو كميسيون برنامه ريزي و عمران روستايي و شهري و كمسيون حقوقي ، فرهنگي و اجتماعي در دستور كار اين جلسه قرار گرفت و هفت نفر به عنوان اعضاي هر يك از اين كميسيون ها با اكثريت آراي اعضاي حاضر انتخاب شدند.

در اين جلسه مجيد فاتحي رييس ، عليرضا عبدي نايب رييس و محمدتقي آبادگر به عنوان منشي كميسيون برنامه بودجه و عمران روستايي و شهري و جليل غياثي به عنوان رييس ، احمد رحماني به عنوان نايب رييس و سيدجواد ترمه به عنوان منشي كمسيون حقوقي ، فرهنگي و اجتماعي شوراي شهرستان رشت با اكثريت آراء برگزيده شدند.ك/2

619/695

سرخط اخبار استان‌ها