بيمارستاني كه در آستانه افتتاح تخريب شد

تهران - بيمارستان تخريب شده قصرشيرين كه پيش از افتتاح به دست ارتش متجاوز عراق ويران شد، سندي از جنايات صورت گرفته توسط ديكتاتور معدوم عراق و ياران و اعوان جنايت پيشه وي است.

قصر شيرين تركيبي از دو واژه قصر و شيرين است كه براي هر كسي كه اين شهر زيبا از استان كرمانشاه را نديده است، ابتدا احساس خوب و شيريني را بوجود مي آورد اما وقتي تاريخ جنگ تحميلي و حوادث و رويدادهاي اين شهر طي آن دوران را مرور مي كنيم، تصاويري از صحنه هاي خشن جنگ و ويراني، تجاوز و تخريب در ذهن مان شكل مي گيرد.

براي من هم كه تا چندي پيش اين شهر و آثار تاريخي اش را نديده بودم، چنين بود.

با وجود اطلاع از برخي وقايع دوران دفاع مقدس و ددمنشي هاي ارتش عراق در اين شهر باز هم تصور ديگري از اين شهر مرزي كشور داشتم.

سفر به اين شهر كه قدمت آن به آغاز سده هفتم ميلادي برمي گردد، يكي از برنامه هاي پيش بيني شده گروه جهادي منتظران خورشيد و مسئولان استان كرمانشاه براي 40 خبرنگار و عكاس از رسانه هاي داخلي و خارجي بود كه به منظور بازديد از مناطق جنگي غرب كشور به استان كرمانشاه سفر كرده بودند.** قصر شيرين نخستين شهري كه به اشغال دشمن درآمد

راوي دفاع مقدس كه مسئوليت روايتگري و همراهي اصحاب رسانه را عهده دار بود در طول مسير حركت اتوبوس حامل خبرنگاران و عكاسان از كرمانشاه به قصر شيرين كار خود را آغاز كرد.

سرهنگ پاسدار 'حيدر بهراميان' گفت: قصرشيرين كه فاصله آن تا مركز استان 166 كيلومتر است، نخستين شهر كشور است كه با آغاز جنگ تحميلي در سال 59 هدف حمله ارتش متجاوز عراق قرار گرفت و اشغال شد.

وي كه اهل كرمانشاه است و تسلط كامل به موقعيت جغرافيايي شهرهاي استان دارد، افزود: زماني به اين شهر سفر كرده ايد كه به جز آباداني و سازندگي چيزي به چشم نمي خورد اما هنوز جايي وجود دارد كه بتوان با ديدن آن به بخش كوچكي از تجاوزگري و قساوت و بي رحمي صداميان در طول جنگ در اين شهر مقاوم پي برد.

وقتي اتوبوس كمي از شهر خارج شد و به سمت مرز خسروي حركت خود را ادامه داد، در سمت چپ جاده، بقاياي بنايي تخريب شده نظر اصحاب رسانه را به خود جلب كرد.

پس از توقف در مقابل اين ساختمان، روايتگر دفاع مقدس با اشاره به نام بنا (بيمارستان سوسن) گفت: زماني كه اين بيمارستان سه طبقه و 144 تختخوابي در آستانه افتتاح بود، جنگ آغاز شد و پس از تصرف قصرشيرين توسط دشمن در سال 62 و ويراني كامل آن در مدت زماني كوتاه، همه آثار تاريخي صد درصد تخريب شد و تنها مسجد مهديه سالم ماند.

بهراميان با اشاره به اينكه اين بيمارستان به مدت دو و نيم سال (از آغاز جنگ درتاريخ 31 شهريور 59 تا اوايل سال 62) در تصرف عراق بود، اضافه كرد: دشمن پيش از عقب نشيني خود از قصرشيرين با كار گذاشتن تي.ان.تي در زير ستون هاي بيمارستان آن را تخريب كرد البته با وجود تحمل آسيب هاي جدي، بخش بزرگي از اين بنا به صورت ناپايدار باقي مانده است.

وي تخريب اين بيمارستان را لكه ننگي بر دامن صدام و صداميان دانست و ادامه داد: مساحت اين ساختمان حدود چهار هزار مترمربع است كه طبقه اول كاملا تخريب شده و دو طبقه ديگر كه بخش هاي زيادي از آن ويران شده بخوبي قابل رويت است.

به گفته راوي جنگ، بنياد حفظ آثار ارزش هاي دفاع مقدس استان كرمانشاه با همكاري مهندسين مشاور اقدام به حفظ و مقاوم سازي اين بنا كرده تا اين مكان بخشي از تاريخ دفاع مقدس را براي بازديدكنندگان و نسل امروز و آينده به تصوير كشد.

بهراميان با اشاره به اينكه شهر قصرشيرين، محل ورود 42 هزار آزاده سرفراز به كشور در مرداد سال 69 است، يادآور شد: عمليات ثارالله با هدف آزادسازي ارتفاعات مهم منطقه، تامين جاده قصر شيرين، سرپل ذهاب در اين مكان به اجرا درآمد.

وي يكي از دلايل سقوط قصرشيرين كه به مدت 5 روز در مقابل يك لشگر زرهي عراق مقاومت كرد، نزديكي با مرز عراق عنوان و اضافه كرد: مردم اين شهر مقاوم در تاريخ 5 مهر ماه سال 59 مجبور به ترك منازل خود شدند اما پس از پايان جنگ در سال 67 اقدام به بازسازي شهر كردند.

گزارش از پروين اروجي

اجتمام(5)1880**1558