۱۴ آبان ۱۳۹۲،‏ ۹:۱۸
کد خبر: 80890995
۰ نفر
داروی ایرانی از زعفران برای كاهش عوارض آلزایمر

تهران- محققان ایرانی داروی گیاهی سافروتین را با استفاده از عصاره زعفران تولید كردند. این دارو برای درمان بیماری آلزایمر مفید است و عوارض این بیماری را در فرد كاهش می دهد .

'جمال‌الدین جمالی' عضو تیم محققان سازنده این دارو روز سه شنبه درحاشیه برگزاری چهارمین نمایشگاه ملی علم تا عمل در گفت و گو باخبرنگار علمی ایرنا گفت:‌ ساخت این دارو بیش از 5 سال طول كشیده است.

وی اظهار داشت: بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع بیماری زوال عقل در افراد سالمند است و از علایم این بیماری می‌توان به تضعیف پیش رونده حافظه و تمامی عملكردهای شناختی، بی‌احساسی، اختلال در گفتار، عدم توانایی تشخیص زمان و مكان و نیز اختلالاتی در راه رفتن اشاره كرد.

جمالی خاطرنشان كرد: این دارو نخستین داروی گیاهی كاهش دهنده عوارض بیماری آلزایمر است و در ساخت آن اثرات عصاره زعفران بر روی بیماری آلزایمر از ضعیف و متوسط در قالب یك كارآزمایی بالینی بررسی شده است.

وی خاطرنشان كرد: این دارو همتراز با داروهای شیمیایی وارداتی از خارج از كشور است و افراد می‌توانند برای جلوگیری از بیماری آلزایمر آن را مصرف كنند.

وی خاطرنشان كرد: پس از مصرف این دارو در دو گروه (یك گروه اصلی و یك گروه شاهد) مشاهده شده است كه كسانی كه اصلا این دارو را مصرف نمی‌كنند با كسانی كه روزی دو بار آن را مصرف كرده‌اند تفاوت معناداری مشاهده می‌شود.

جمالی گفت :مصرف زعفران برای گروه های مختلف سنی بی خطر است و بر اساس آن چه در طب سنتی آمده است استفاده از زعفران در بهبود خلق و خوی انسانی نیز تاثیرگذار است.

به گفته وی این دارو برنده جایزه ملی ابن‌سینا شده و توانسته است از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مجوز دریافت كند و قرار است به زودی وارد بازار شود.

چهارمین نمایشگاه و جشنواره ملی علم تا عمل با ارایه بیش از 1000 اختراع تجاری سازی شده تا بعدازظهر امروز - سه شنبه - در مصلای امام خمینی (ره ) ادامه دارد.

این جشنواره 11 آبان ماه فعالیت خود را آغاز كرد.

علمی(4)**2038**9190**1581