كتاب «نام علي(ع) در معماري اسلامي ايران با روش خط بنايي» رونمايي شد

تهران- آيين رونمايي از كتاب نفيس «نام علي (ع) در معماري اسلامي ايران با روش خط بنايي» اثر غلامحسين معماريان امروز (چهارشنبه) در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) رونمايي شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، در اين مراسم «سيدمحمد بهشتي» استاد دانشگاه و مشاور ارشد رييس سازمان صنايع دستي، ميراث فرهنگي و گردشگري، «يحيي طالبيان» رييس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات اسلامي، ناشر، مولف و جمعي از علاقه مندان به هنر و فرهنگ حضور داشت.

«يحيي طالبيان» دراين مراسم گفت: اين كتاب مي توانست اثري معمولي باشد كه تنها راهي كتابخانه هاي عمومي شود، اما به همت انتشارات آرما و اين پژوهشگاه تبديل به كتابي نفيس و ارزشمند شد كه به نام حضرت علي(ع) مزين است.

وي افزود: پيشنهاد تدوين اين اثر از سوي پژوهشكده معماري و هنرهاي سنتي انجام شد و معماريان مولف كتاب«نام علي در معماري اسلامي ايران با روش خط بنايي» براي تدوين آن از منابع كتبي ،شفاهي و آكادميك بسياري استفاده كرده است.

طالبيان يادآور شد: نام امام علي(ع) يادآور تمدن فرهنگ ايراني و اسلامي است و در تاريخ شيعه همواره افراد تلاش كرده اند به نوعي ارادت خود را به وي نشان دهد،اين كار يا به زبان شعر و موسيقي و يا در قالب معماري بوده است و همه اين تلاش ها براي اين بوده كه حضرت علي (ع) را جانشين پيامبر معرفي كند.

به گفته وي،اين ارادت و عشق به امام اول شيعيان منجر به ساختن جامعه توحيدي مي شود.

«مجتبي شاهمرادي» مديرانتشارات آرما نيز دراين مراسم گفت : اين اثر به خاطر يك سال ونيم تلاش و همكاري بين انتشارات و پژوهشگاه تهيه و منتشر شده است؛ شالوده اصلي كتاب به بررسي جايگاه نام حضرت امير در بناها ،مساجد و معماري شهر اصفهان مي پردازد و شايد بهتر بود در اين شهر منتشر مي شد.

وي افزود: اگر اين كتاب از سوي نشر دولتي منتشر مي شد به راحتي به كتابخانه ها و مراكز اسناد فرستاده مي شد،اما اين كار براي انتشارات خصوصي دشواراست. البته ما تمام تلاش خود را براي اينكه اين كتاب به كتاب فروشي ها راه پيدا كند، انجام خواهيم داد.

شاهمرادي همچنين به مشكلات عرصه نشر اشاره كرد و گفت:اي كاش وضعيت نشر كشور بهتر بود و ناشران در كش و قوس قيمت كاغذ و فضاي رانتي نشر قرار نداشتند در آن صورت امكان عرضه كتاب به قيمت مناسب تر فراهم بود.

مديرانتشارات آرما اظهار اميدواري كرد كه با تلاش هاي مسوولان فرهنگي و تدابير آنها فضاي مطلوب تري در عرصه نشر ايجاد شود.

به گزارش ايرنا،كتاب «نام علي(ع) در معماري اسلامي ايران» يكي از دستاوردهاي پژوهشي پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است كه در پژوهشكده هنرهاي سنتي ـ اسلامي تهيه و تدوين شده و در آن با تمركز بر نام مقدس علي(ع) نشان داده شده است كه چگونه معماران و هنرمندان با مواد و مصالح، ده ها شكل متنوع از نام علي(ع) را به وجود آورده اند.

در اين تحقيق بيش از 45 بناي تاريخي در ايران به طور مستقيم مشاهده و بازبيني شده است و همچنين براي دستيابي به اطلاعات دقيق درباره نحوه ترسيم و نام هاي برخي از نقوش در بناها به استادان گرانقدر نسل اول معماري و كاشيكاري مراجعه شده است.

«نام علي(ع) در معماري اسلامي ايران به روش خط بنايي» نوشته غلامحسين معماريان و همكاري بيش از55 نفر ديگر است به صورت نفيس ،مصور و در كاغذ گلاسه به قيمت 60 هزار تومان از سوي انتشارات آرما روانه بازار شده است.

فراهنگ3**9173**1588