كهرم: با انتقال آب كارون برای مصرف شرب موافق و برای مصرف صنعتی مخالفیم

تهران - مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح انتقال آب سرشاخه های كارون به استان های مركزی گفت: با اجرای طرح های انتقال آب حوضه ای به حوضه دیگر برای مصرف شرب موافق اما برای مصارف صنعتی مخالف هستیم.

اجرای طرح انتقال آب از سرشاخه های كارون در استان چهار محال و بختیاری به استان های مركزی كشور مانند اصفهان، یزد، كرمان و قم (طرح بهشت‌آباد) اعتراض مردم خوزستان را به همراه داشت و مخالفان این طرح با تشكیل زنجیره انسانی با انتقال این حوضه آبی مخالفت كردند. همچنین اجرای این طرح موجب نگرانی دوستداران محیط زیست شده است.

به اعتقاد برخی از مخالفان با اجرای این طرح، خوزستان هر دو یا سه سال یك بار با كمبود شدید منابع آب مواجه می ‌شود كه برخی از آن به عنوان خشكسالی یاد می كنند.

بر اساس این طرح قرار است 500 میلیون متر مكعب آب از تونل كوهرنگ یك، 250 میلیون متر مكعب از كوهرنگ دو، 150 میلیون متر مكعب از سد چلگر و برای قم 300 میلیون متر مكعب آب به صورت سالانه منتقل شود.** كهرم: تاكید بر مطالعات زیست محیطی و كاربرد انتقال

-------------------------------------------------------

'اسماعیل كهرم' مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد این طرح به خبرنگار علمی ایرنا گفت: به طور كلی در پیش از اجرای طرح های انتقال آب حوضه به حوضه، مطالعات زیست محیطی الزامی است تا زیست بوم مناطق مختلف از این انتقال آسیبی نبیند.

وی همچنین گفت: نوع كاربرد آبی كه از حوضه ای به حوضه دیگر منتقل می شود، از اهمیت زیادی برخوردار است. به عنوان مثال اگر قرار است آب كارون برای مصارف صنعتی به اصفهان منتقل شود، سازمان محیط زیست با این جابجایی مخالف، است؛ اما اگر با كاربری شرب و مطالعات زیست محیطی صورت گیرد، اشكالی ندارد.

كهرم تاكید كرد باید قبل از تصویب چنین طرح هایی تمام جوانب زیست محیطی آن مورد مطالعه قرار گیرد و در صورت تایید این مطالعات، طرح تصویب و اجرا شود.

وی گفت: به عنوان مثال با انتقال آب دشت مغان به دریاچه ارومیه مخالف هستم؛ زیرا دشت مغان یكی از بهترین دشت های كشاورزی كشور است و انتقال آب از این دشت آن را نابود خواهد كرد. اما اگر قرار باشد رودخانه ای به خلیج فارس بریزد كه آسیبی به محیط زیست وارد نكند اشكالی ندارد.

كهرم درعین حال در مورد این موضوع كه طرح انتقال آب كارون به استان های مركزی مطالعات زیست محیطی دارد یا خیر، اظهار بی اطلاعی كرد و گفت: همچنین باید نوع كاربرد آن نیز مشخص شود بعد تصمیم صحیح اتخاذ شود.

وی با بیان این كه تولید یك كیلوگرم فولاد به 11 هزار لیتر آب نیاز دارد گفت: این مساله منطقی نیست كه آب كارون برای مصرف صنعتی یا هر هدفی به جز شرب منتقل شود.

كهرم افزود: در كشور حدود 94 درصد آب كشور صرف كشاورزی، 3 تا 4 درصد صنعتی و 2 تا 3 درصد مصرف شرب دارد.** مدیركل محیط زیست استان خوزستان: با طرح انتقال آب از خوزستان مخالفیم

-----------------------------------------------------------------------------

همچنین 'احمد رضا لاهیجان زاده' مدیر كل حفاظت محیط زیست استان خوزستان به خبرنگار علمی ایرنا گفت: انتقال آب از سرشاخه های حوضه های آبی بر اكوسیستم طبیعی منطقه تاثیر منفی دارد و سازمان محیط زیست در اجرای طرح انتقال آب از كارون به استان های مركزی بر روند اجرای علمی این طرح تاكید دارد.

وی افزود: اخذ و اجرای چنین تصمیماتی می تواند در طولانی مدت برای استان مبدا مشكلات اساسی ایجاد كند.

وی اظهار داشت: تشكیل زنجیره انسانی برای حمایت از كارون ناشی از نگرانی مردم برای آینده استان و فرزندانشان است كه امری به حق است.

لاهیجان زاده تاكید كرد در كل نظر رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری خوزستان بر این است كه كار باید به صورت كاملا كارشناسی و علمی اجرا شود.

وی اظهار داشت: این قبیل تصمیمات كه ممكن است با اعمال نفوذی صورت گرفته باشد، نباید مباحث كلی كشور را تحت شعاع قرار دهد و باید كاملا كارشناسی شده و دارای مبانی علمی باشد.

وی با بیان این كه مردم خوزستان نسبت به اجرای این طرح نگرانی دارند، گفت: مختصری از این طرح اجرا شده، اما نسبت به وسعت پروژه، این میزان فعالیت ناچیز است.

** فعال محیط زیست: در اثر انتقال آب عمق رودخانه كارون به كمتر از یك متر رسیده است

------------------------------------------------------------------------------------------

'محمد درویش' فعال محیط زیست و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و منابع طبیعی در این باره معتقد است: این انتقال آب، دبی یا آورد رودخانه های منتهی به جلگه خوزستان و خلیج فارس را بشدت كاهش می دهد.

به گفته وی با اجرای مختصر این طرح، برای نخستین بار عمق متوسط رودخانه كارون به كمتر از یك متر در مقطع اهواز رسیده و شوری رودخانه بشدت افزایش یافته است.

این فعال محیط زیست به صراحت با انتقال آب از خوزستان مخالفت كرد و ابراز امیدواری كرد كه پیش از اجرای این طرح ها در مناطق مختلف كشور بررسی های كارشناسی صورت گرفته باشد.وی یادآوری می كند كه كارون شاهرگ حیاتی كشور و نماد شكل گیری تمدن های ایران و بین النهرین است و انتقال آب از سرشاخه های كارون موجب نابودی آن خواهد شد.

خوزستان قطب كشاورزی، تولید برق، انرژی، نفت و پتروشیمی است و تغییر در میزان آب رودخانه كارون می تواند باعث ایجاد مشكل در فعالیت هر كدام از این صنعت ها شود.

طرح بهشت‌ آباد عنوانی است كه برای انتقال آب از چهار محال و بختیاری به اصفهان به كار برده می‌ شود. این طرح بزرگ احداث تونل بهشت ‌آباد بود كه با ظرفیت انتقال سالانه یك میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمكعب، آب را به فلات مركزی منتقل می ‌كند.

طرح بهشت‌ آباد در نهایت در میان مخالفت كارشناسان، مسئولان، نمایندگان و افكار عمومی استان ‌های خوزستان و چهار محال و بختیاری، در شورای عالی آب تصویب شد و وزارت نیرو اعلام كرد در هفته دولت سال 1390 طرح بهشت آباد كلنگ زنی می‌ شود.

این در حالی است كه سازمان حفاظت محیط زیست كشور در سال 1386، مركز پژوهش‌های مجلس در سال 1378 و سازمان مدیریت منابع آب ایران به عنوان متولی آب كشور به این طرح اشكالات فراوانی گرفتند و آن را تایید نكردند.

هدف اصلی طرح بهشت آباد كاربری كشاورزی و صنعتی است و با اجرای آن قسمتی از آب صنعت و كشاورزی اصفهان، یزد و كرمان تا 20 سال آینده تامین می‌ شود.

بسیاری از كارشناسنان معتقدند این طرح دارای مطالعات همه جانبه پیش از تصویب نبوده و بنابراین ضرورت دارد دو باره مورد بررسی كارشناسان و اهل فن قرار گیرد.

در پی اعلام خبر كلنگ ‌زنی طرح انتقال آب بهشت‌آباد نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری نیز در مجلس تحصن كردند.

علمی ( 5 ) ** 9014**1599