نخستين همايش بين المللي صنعت خودرو 9 آذرماه برگزار مي شود

تهران - نخستين همايش بين المللي صنعت خودرو با هدف معرفي توانمندي ها و ظرفيت هاي صنعت خودروي كشور نهم آذرماه سال جاري در محل برج ميلاد تهران برگزار مي شود.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادي ايرنا،دبير نخستين همايش بين المللي صنعت خودرو روز شنبه در جمع خبرنگاران با بيان اين كه پيش بيني شده در اين همايش بيش از 150 شركت بين المللي حضور داشته باشند، گفت: براي 30 شركت خودروساز و بيش از 100 شركت قطعه سازي بين المللي دعوت نامه ارسال شده است تا در اين همايش بين المللي در تهران حضور پيدا كنند.

'ساسان قرباني' افزود: مطالعات اوليه برگزاري اين همايش انجام شده و همه دست اندركاران صنعت خودرو در بخش هاي دولتي و خصوصي به اين نتيجه رسيده اند كه بايد رويكرد متفاوتي نسبت به صنعت خودروي كشور اعمال شود.

وي با بيان اين كه مسوولان و فعالان حوزه صنعت خودروي كشور معتقدند نبايد در حوزه تكنولوژي و نيروي انساني از سطح بين المللي فاصله گرفت، اظهار داشت: چنانچه سرمايه گذاران خارجي با برنامه تعريف شده وارد صنعت خودروي ايران شوند و از سوي ديگر مسوولان و فعالان حوزه بسترسازي مناسبي را فراهم كنند، به طور قطع محصول توليد شده با رويكرد جديد يك محصول متناسب با استانداردهاي جهاني و روز دنيا خواهد بود.

قرباني توليد محصول جديد (خودرو) با ويژگي ها و استانداردهاي بين المللي و با هدف صادرات را رويكرد جديد دولت و بخش خصوصي در حوزه صنعت خودروي كشور برشمرد و اظهار داشت: در اين همايش ضمن معرفي توانمندي ها و ظرفيت هاي صنعت خودروي كشور، از خودروسازان مطرح دنيا مي خواهيم در مشاركت با خودروسازان داخلي، محصولات خود را در داخل كشور توليد و به بازار عرضه كنند.

دبير انجمن سازندگان قطعات و مجموعه هاي خودرو با بيان اين كه اگر اين هدف تحقق پيدا نكند به طور قطع صنعت خودروي كشور در مسير غلط گذشته باقي خواهد ماند، گفت: اين هدف بايد به طور مستمر پيگيري شود ضمن اينكه اين اراده در دولت و به خصوص در وزير صنعت، معدن و تجارت وجود دارد كه با توجه به تجربيات تلخ گذشته، در آينده شرايط براي رشد و توسعه صنعت خودروي كشور فراهم شود.

وي افزود: آمارها و ارقام موجود نشان مي دهد با برنامه ها و اهداف صنعت خودروي كشور در حوزه توسعه محصول، فاصله زيادي داريم اما بايد از نقطه اي شروع كرد و اين عقب ماندگي ها را جبران ساخت.

قرباني در ادامه با اشاره به تحريم صنعت خودروي كشور تصريح كرد: اين تحريم به هيچ عنوان منطق روشني ندارد چرا كه اكثر قاطع فعالان صنعت خودروي كشور، بخش خصوصي هستند در نتيجه براي ما مبهم است كه اين تحريم چرا وضع شده اما خوش بين هستيم اين تحريم هرچه زودتر برداشته شود.

دبير همايش بين المللي صنعت خودرو مشكل احتمالي درجلب مشاركت هاي بين المللي را فراهم نبودن زيرساخت هاي اقتصادي كشور عنوان و تاكيد كرد دولت به جديت بدنبال رفع موانع در اين حوزه است.

وي با بيان اين كه با برگزاري يك همايش به طور قطع صنعت خودرو متحول نخواهد شد، هدف از برگزاري اين همايش را نشان دادن انسجام داخلي، وحدت در برنامه ريزي و معرفي توانمندي هاي داخلي ذكر كرد و افزود: اين همايش نخستين گام در راستاي به روز رساني صنعت خودروي كشور است.

قرباني افزود: دنياي امروز يك دنياي بهم پيوسته است و در يك مرز بسته توسعه تكنولوژي و ارايه محصولات متنوع امكانپذير نيست و اينكه تمام نيازهاي خود را در داخل توليد كنيد يك تفكر اشتباه است.

وي اضافه كرد: بايد در خصوص خودكفايي به يك تفكر واحد دست يافت ضمن اينكه بايد با توانمندي مديريت واحد توليد يك محصول را بدست آورد.

اقتصام (3) ** 1574 **1561