انتقاد یک مقام سوری از کم توجهی جامعه جهانی به آوارگان عراقی ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/04/04 دمشق - فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه روز سه شنبه از کم توجهی جامعه جهانی به مهاجران عراقی انتقاد و تاکید کرد که این توجه متناسب با میزان رنج و مشکلات آوارگان عراقی نیست .
بر اساس بیانیه وزارت خارجه سوریه ، وی در دیدار با جیمز فولی هماهنگ کننده عالی امور آوارگان و پناهندگان عراقی وزارت امور خارجه آمریکا موضوع مهاجرین عراقی ساکن سوریه و راهکارهای تامین نیازهایشان را مورد بحث قرار داد.
حدود یک و نیم میلیون مهاجر عراقی در سوریه ساکنند که به گفته دولت دمشق سالانه یک و نیم میلیارد دلار هزینه دارند.
سوریه تاکنون بارها از کندی روند انجام وظیفه کشورهای کمک کننده در قبال مهاجران عراقی و کشورهای میزبان آنان انتقاد کرده است .
مقداد در ادامه بر موضع سوریه در قبال مشکلات مهاجران عراقی ها و علل آن و همچنین تلاش دمشق برای حمایت از پناهندگان عراقی و رفع نیازهای اساسی شان تاکید کرد.
فولی پس از این دیدار در گفت وگو با خبرنگاران ، از ادامه میزبانی سوریه از پناهندگان عراقی و تامین نیازهایشان به رغم هزینه سنگین و همکاری سوریه با سازمان های جهانی در زمینه کمک به مهاجران عراقی تقدیر کرد.
وی افزود: دیدگاه های دو طرف در زمینه اهمیت تلاش بیشتر جامعه جهانی برای حل مشکلات مهاجران عراقی همسو است .
به گفته فولی ، در این دیدار بر حل مشکل آنان و ایجاد شرایط مناسب به منظور بازگشتشان به وطن در سریع ترین زمان ممکن تاکید شد.
وی بدون اشاره به مسوولیت کشورش در به راه انداختن این جنگ ، ادامه داد: آمریکا مسوولیت عمیقی نسبت به ملت و آوارگان عراقی و همچنین تامین امنیت عراق به منظور بازگشت این آوارگان به وطنشان دارد.
فولی خاطرنشان کرد که حضورش در دمشق در چارچوب سفرش به ترکیه ، اردن ، سوریه ، لبنان و ژنو به عنوان مقر کمیساریای عالی امور پناهندگان ملل متحد و هدف از آن برآورد و ارزیابی نیازهای آوارگان عراقی در منطقه در سایه مقتضیات جهانی برای کمک به آوارگان است .
بیش از پنج سال از حمله آمریکا به عراق و آوارگی مردم مسلمان این کشور می گذرد، حمله ای که به باور عراقی ها سبب بی ثباتی سیاسی و اجتماعی ، ناامنی و فروپاشی اقتصادی ، ره آورد حضور آمریکا و همپیمانان واشنتگن برای مردم عراق بوده است .
خاورم **5 2131 ** 2312 ** 1373**1577 شماره 243 ساعت 19:12 تمام

سرخط اخبار جهان