تمایل بغداد برای بازگشت پناهندگان عراقی مقیم اردن به کشورشان ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/06/10 سیاسی.پناهندگان .اردن .عراق تهران- سفیر عراق در اردن با اشاره به بهبود شرایط امنیتی در عراق از تمایل بغداد برای بازگشت پناهندگان عراقی مقیم اردن به کشورشان خبر داد.
خبرگزاری فرانسه از امان گزارش داد، سعد جاسم الحیانی در گفت وگو با این خبرگزاری اظهار داشت ، وزیر مهاجرت عراق در دیدار دو روز اخیر خود از اردن با نمایندگان سازمان جهانی مهاجرت و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در خصوص راه های بازگشت داوطلبانه ی پناهندگان به کشورشان ، بحث وتبادل نظر کرد.
وی گفت: شرایط امنیتی عراق به طور چشمگیری بهبود یافته و هم اکنون هزاران عراقی که به خاطر بحران امنیتی خانه و کاشانه خود را ترک کرده بودند، تمایل دارند که به کشورشان بازگردند.
وی گفت، برخی از عراقیانی که به کشورهای دیگر پناهنده شده اند، نیازمند کمک برای بازگشت به کشورشان هستند و هم اکنون 500تا 600نفر در سفارت عراق در اردن برای دریافت کمک برای بازگشت به کشورشان ثبت نام کرده اند.
وی اظهار داشت ، وزیر مهاجرت عراق قرار است برای ارزیابی شرایط پناهندگان عراقی مقیم سوریه و راههای بازگشت آنان به عراق راهی دمشق شود.
عبدالصمد عبدالرحمن وزیر مهاجرت عراق چندی پیش از وجود طرحی برای بازگشت تمامی پناهندگان عراقی از کشورهای همسایه به کشورشان خبر داده بود.
کمیساریای عالی پناهندگان در گزارشی اعلام کرد از زمان حمله نظامی آمریکا به عراق در مارس 2003تاکنون حدود 4میلیون و 700هزار نفر آواره شده اند که از این تعداد دو میلیون نفر به کشورهای همسایه عراق بویژه اردن و سوریه پناه برده اند.
دمشق وامان همواره از مشکلات اقتصادی ناشی از پذیرایی میلیون ها آواره عراقی سخن گفته و خواستار کمک های بین المللی در این خصوص شده اند.
دولت عراق خواستار بازگشت تمامی پناهندگان عراقی از خارج است و از همین رو طرح انتقال هوایی و یا زمینی مجانی را برای آنان به اجرا در آورده است.
تاکنون دولت عراق دهها خانواده عراقی را از طریق مرز هوایی از مصر به بغداد منتقل کرده است.
نوری المالکی نخست وزیر عراق چندی پیش گفت که دولت عراق خواهان بازگشت داوطلبانه کلیه مهاجران عراقی اعم از مسیحی و مسلمان، شیعه و سنی به کشورشان است.
مترجمام 1442**1369** شماره 070 ساعت 13:05 تمام

سرخط اخبار جهان