نمایشگاه هنری آثار پیشكسوتان هنر تبلیغات برگزار می شود

تهران- نمایشگاه هنری آثار پیشكسوتان عرصه هنر تبلیغات و گرافیك و رونمایی از كتاب «100 آگهی مطبوعات» بیست و هفتم مهرماه در خانه هنرمندان برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا،«آرش سلطان علی» مدیرگالری ایده روز یكشنبه در جمع خبرنگاران افزود:این گالری در سه بخش نمایشگاهی ،انتشاراتی و فعالیت های آموزشگاهی فعالیت می كند و شنبه بیست و هفتم مهر در جشن 5 سالگی كار آن برنامه ای درباره مرتبط با این سه حوزه در تالار جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.

وی افزود:دراین مراسم ضمن نمایش فیلم ،فعالیت های انتشاراتی،نگارخانه ای و نشست های تخصصی و نقد و بررسی ایده در مدت فعالیت در قالب كتابی عرضه می شود.

سلطان علی برگزاری نمایشگاه را نیز از دیگر فعالیت های گالری ایده دانست و عنوان كرد:در این نمایشگاه 50 اثر اصل تبلیغاتی كه بین دهه های 20 تا 50 شمسی در رسانه های كشور به چاپ رسیده است در معرض دید علاقه مندان قرار خواهد گرفت. این آثار كه نشانگر سیر تكاملی هنر گرافیك و نقش رسانه ها و تبلیغات در رشد این هنر هستند.

وی اضافه كرد:این نمایشگاه در گالری بهار خانه هنرمندان برپا خواهد شد. همه شركت كنندگان دراین نمایشگاه هنرمندان و اساتید عرصه تبلیغات و گرافیك هستند كه در طی مدت نسبت به آنها كم لطفی شده است.

به گفته سلطان علی«كامران كاتوزیان»،«محسن میرزایی»،«مجید بلوك»،«منوچهر مستوفی» و«سرژی آواكیان» از هنرمندانی هستند كه آثارشان دراین نمایشگاه عرضه می شود.

مدیر گالری ایده به رونمایی از كتاب «100 آگهی مطبوعات» از سوی انتشارات ایده اشاره كرد و گفت:در مراسم رونمایی از آن افرادی چون كامران كاتوزیان، محسن میرزایی، مجید بلوچ و شمس لنگرودی سخنرانی خواهند كرد.

از دیگر فعالیت های انجام شده را برپایی نمایشگاهی از آثار مدرسان این گالری عنوان كرد و توضیح داد:این نمایشگاه كه 28 مهرماه در گالری ایده افتتاح می شود،شامل آثار سمبلیك مدرسان این مكان فرهنگی به مناسبت پنج سالگی فعالیت گالری است.

مدیرگالری ایده انتشار این كتاب و برپایی نمایشگاه مورد نظر را اقدامی منحصربه فرد دانست و گفت:تا به حال كارهای بسیار كمی دراین زمینه صورت گرفته است.***در زمینه كتاب های تخصصی گرافیك فقر منبع وجود دارد

«آرش تنهایی» مشاور و مدیر بخش كتاب های گالری ایده نیز دراین نشست گفت:خلاء كتاب هایی تخصصی درعرصه گرافیك به خوبی دیده می شود.با این رویكرد انتشارات این نگارخانه تصمیم گرفت دو مجموعه با عنوان كتاب های «100 » و «10» منتشر كند.

وی افزود:مجموعه «10» شامل معرفی 10 استاد برجسته و پیشگام رشته های مختلف تجسمی به دانشجویان و علاقه مندان است كه شامل مجسمه سازی،عكاسی ،نقاشی ،گرافیك و.. است كه از این مجموعه سه جلد نخست آن شامل «10 مجسمه ساز» نوشته مهسا تهرانی،«10 كاریكاتوریست» نوشته سقراطی و «10 طراح صحنه تئاتر» نوشته پیام فروتن آماده چاپ است.

وی با بیان اینكه پیش از این اقداماتی از این دست به ندرت و به صورت غیرجامع انجام شده است،افزود:فقدان آرشیو آثار هنری و كتاب هایی برای واكاوی اقدامات انجام شده در رشته های هنری بسیار كم انجام شده است.البته انتشاراین كتاب ها فقر موجود را برطرف نمی كند،اما می تواند گام موثری باشد.

تنهایی همچنین از انتشار كتاب «100 اعلان و اعلامیه دوران قاجار» خبر داد و گفت:از آنجا كه تاریخ گرافیك از آن دوران آغاز شده است،بنابراین گردآوری و بررسی كارهای انجام شده در آن زمان یك ضرورت بود.اسناد این كتاب برگرفته از مجموعه شخصی فردی به نام حسن زاده است كه اطلاعیه مربوط به كودتای رضاخان آخرین اثر آن خواهد بود.***آغاز مستندسازی و پژوهش در زمینه آگهی تبلیغاتی

«فرشید پارسی كیا» مولف كتاب «100 آگهی مطبوعاتی نیز عنوان كرد:هیچ كتاب و منبعی دراین زمینه وجود نداشت و به همین دلیل نگارش این كتاب به عنوان گام نخست بسیار دشوار بود.نبود این منابع بسیاری از دانشجویان عرصه گرافیك را با مشكل روبرو می كرد.

وی افزود:این كتاب می تواند آغاز مستند سازی و پژوهش در زمینه آگهی های مطبوعاتی به لحاظ گرافیكی باشد.

این هنرمند گرافیست عنوان كرد:تهیه این كتاب بیش از یكسال زمان برده است و 100 آگهی تبلیغاتی اثرگذار موجود درآن از میان بیش از7 هزار اثر موجود در بازده زمانی 1320 تا 1350 انتخاب شده اند.

به گفته مولف كتاب «100 آگهی مطبوعات»،فضای تصویری و بصری این كارها،بررسی شعار نویسی آنها و همچنین بررسی نگاه تبلیغاتی و اثرگذاری این آگهی ها مهمترین ویژگی این كتاب است.

پارسی كیا درباره ویژگی های كتاب توضیح داد:كتاب شامل 152 صفحه و در قطع رحلی است و آگهی های موجود در آن از دو نشریه اطلاعات و كیهان آن زمان انتخاب شده اند.

وی همچنین یادآور شد:تمام تلاش خود را كرده ام كه نام طراحان آن را پیدا و معرفی كنم.اما بنا به خواست نویسندگان متن این آگهی ها(شعارنویسان) نام آنها قید نشده است.

به گزارش ایرنا،پارسی ‌كیا از انتشارات «ایده» به عنوان ناشر كتاب، یاد كرد و گفت: این كتاب روز 27 مهر در گالری بهار خانه هنرمندان همزمان با جشن پنج سالگی «ایده» با حضور هنرمندان رونمایی می شود.

فرشید پارسی ‌كیا فارغ التحصیل و مدرس گرافیك است. وی موسس گروه هنری پاراگراف و مدیر هنری نشریاتی چون «چیستا» و «دانش و مردم» بوده است.

فراهنگ**9173** 1418