تضعيف بازارهاي رقيب شاخص بورس را صعودي كرد

تهران- رييس سازمان بورس و اوراق بهادار، رشد سودآوري شركت هاي بورسي ، تضعيف بازارهاي رقيب از جمله بازار طلا، سكه و مسكن و اميد به آينده در اقتصاد از مهمترين دلايل صعود شاخص كل بورس اعلام كرد.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا 'علي صالح آبادي' با اشاره به عبور شاخص كل بورس از مرز 69 هزار واحد اظهاركرد: اين شاخص در ابتداي سال جاري 38 هزار واحد بود كه بر اين اساس تاكنون شاخص كل 83 درصد رشد داشته است.

وي شامگاه گذشته (شنبه ) در گفت وگوي ويژه خبري سيما همچنين گفت : در اين مدت نيز ارزش بازار بورس از 170 هزار ميليارد تومان به 340 هزار ميليارد تومان رسيده كه معادل صد درصد افزايش يافته و ارزش معاملات نيز با رشد 480 درصدي به 52 ميليارد تومان رسيده است.

سخنگوي سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: ارزش معاملات فرابورس نيز از رشد 209 درصدي برخوردار بوده است.

وي با بيان اينكه در بازار سهام تقريبا هزار ميليارد تومان روزانه معامله انجام مي شود، گفت: تمامي شواهد نشان مي دهد موانع سرمايه گذاري در بازار بورس برطرف شده است.

صالح آبادي گفت: هم اكنون دارايي ها قابليت بالايي براي نقد دارند و همچنين دسترسي براي سرمايه گذاران به بازار آسان شده است.

وي افزود: مردم مي توانند به راحتي به سامانه هاي سازمان بورس و كارگزاري ها دسترسي داشته باشند.

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار تاكيد كرد: سرمايه گذاران بايد به طور حتم به مقوله ريسك توجه جدي داشته باشند و از ورود شتابزده به بازار سرمايه خودداري كرده و يا از آن خارج شوند.

صالح آبادي با بيان اين كه برخي سرمايه گذاران به يك باره وارد بازارهاي طلا، سكه و مسكن مي شوند، گفت: اما در اين بازار نبايد اسير جو رواني شد بلكه بايد به روند بلند مدت آن توجه كرد.

صالح آبادي از سرمايه گذاران خواست تا براي جلوگيري از ضرر، سبدي از سهام تشكيل دهند و در عين حال گفت: اين گروه از سرمايه داران نبايد تمامي پول هاي خود را دريك شركت متمركز كنند.

سخنگوي سازمان بورس و اوراق بهادارگفت: تحليل از صندوق هاي سرمايه گذاري براي دريافت سود بيشتر بسيار موثر است و مردم بايد با بررسي كارشناسانه سرمايه گذاري كنند.

وي اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار براي اقشار مختلف در اين بازار ابزارهاي مختلفي را برنامه ريزي كرده است تا متناسب با آورده خود سرمايه گذاري كنند .

صالح آبادي افزود: آنان كه خطرپذير هستند مي توانند از سهام بورس و فرابورس متشكل از حدود 500 شركت، استفاده كنند.

وي با بيان اين كه هم اكنون در بازار سرمايه 6 ميليون و 700 هزار سهامدار وجود دارد، گفت: بورس ايران از اين بابت در منطقه رتبه نخست را دارد و عمده اين افراد هم شخصيت حقيقي دارند.

صالح آبادي افزود: اين تعداد سهامدار در ايران درحالي به چشم مي خورد كه تعداد سهام داران پاكستان 400 هزار نفر و تركيه كمتر از يك ميليون است .

وي تصريح كرد: اشخاص حقيقي در بازار سرمايه نقش عمده دارند چراكه آنان اطلاعات را كاملا بررسي مي كنند.

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقداست : سهام داران حقيقي در ايران افرادي دقيق و باهوش هستند .

وي با تصريح براين موضوع كه بازار به سهم صعود حركت مي كند، گفت : سرمايه گذاران با تحليل وارد حوزه بازار شوند ، هر چند شايد ابهاماتي در برخي شركت ها وجودداشته باشد اما تلاش ها براي شفاف سازي است .

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار از تمامي سهامداران عمده خواست تا از منابع مالي زيادي كه در شركت هاي بخش خصوصي وجود دارد استفاده كنند و ادامه داد: اين افراد مي توانند با فروش بخش هايي از سهام خود و خريد ديگر سرمايه ها نسبت به تامين مالي بنگاه ها اقدام كنند.

صالح آبادي با بيان اينكه دولت نمي تواند در شركت هاي خصوصي سرمايه گذاري كند، گفت: منابع زيادي در اين حوزه وجود دارد و بايد از اين منابع در سرمايه گذاري استفاده شود.

وي افزود: بسياري از سهامداران عمده علاقه اي به واگذاري سهام خود ندارند در حالي كه با واگذاري بخشي از سهام مي توانند بخش زيادي از طرح هاي ديگر را فعال كنند.

صالح آبادي گفت: امروز بازار سرمايه براي مردم ناشناخته نيست ، پيشنهاد مي كنيم فقط به شاخص نگاه نشود بلكه به موضوعات ديگر نظير نقد شوندگي، افزايش دفعات معاملات،افزايش ارزش معاملات و عمق بازار هم توجه شود.

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به سامانه تالار مجازي بورس ، گفت: با افتتاح اين سامانه تلاش كرديم به علاقه مندان براي ورود به بازار بورس آموزش عملي و كاربردي دهيم.

وي افزود: در تالار مجازي كه هم اكنون 170 هزار نفر عضو آن هستند اين امكان داده مي شود كه با يك اعتبار مجازي (10 ميليون تومان) سبدي از سهام را تشكيل دهند و با قيمت هاي واقعي به شكل فرضي سهام خريد و فروش شود.

صالح آبادي گفت: به افرادي كه بيشترين بازدهي را به دست مي آورند جوايزي از جنس سهام داده مي شود. با اين وسيله افراد مي توانند خريد و فروش در بازار سهام را تجربه كنند و زماني كه وارد بازار واقعي مي شوند با اطلاعات دقيق اقدام كنند.

صالح آبادي گفت: بازار فرابورس هم جاي خود را در بازار سرمايه پيدا كرده و هم اكنون ارزش بازار فرابورس به 80 ميليارد تومان رسيده كه با توجه به عمر كوتاه خود قابل قبول است.

وي همچنين از بكارگيري نرم افزاري جديد به عنوان يك نوآوري در فرابورس خبر داد و افزود: با استفاده از آن شركت هاي با سهام كمتر مي توانند به صورت توافقي معامله كنند.

اقتصام(2)** 9141**1601**

سرخط اخبار اقتصاد