اتباع  جمهوری آذربایجان از خدمات پزشكی دراستان اردبیل راضی هستند

اردبیل – سرپرست معاونت گردشگری اداره كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اردبیل گفت : براساس نظرسنجی های دانشگاهی ،اكثریت گردشگران آذری كه برای امور درمان به استان اردبیل سفر می كنند از خدمات پزشكی در این استان راضی هستند .

قادر تقی زاده ، روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود : بر اساس این نظرسنجی ها 77 درصد از اتباع آذری كه برای استفاده از مراكز پزشكی و درمانی استان اردبیل به استان اردبیل سفر كرده اند از نحوه و كیفیت درمانشان در ایران راضی بوده اند و2/35 درصد از این افراد نیز برای ادامه درمان خودشان در اردبیل تمایل داشتند.

وی بیان كرد : نظر سنجی ها نشان می دهند كه 49 و چهار دهم درصد از مسافران و گردشگران آذری كه از ابتدای فروردین تا پایان شهریور امسال وارد استان اردبیل شده اند دارای مشكل های درمانی بوده اند و با هدف مراجعه به مراكز پزشكی و درمانی این استان و مداوای خود به اردبیل سفر كرده اند.

او ادامه داد : 76 و یك دهم درصد از مسافران جمهوری آذربایجان كه با هدف درمان وارد استان اردبیل شده اند به واسطه اقوام و فامیلهای خودشان در این استان برای استفاده از مراكز پزشكی و درمانی راهنمایی شده اند و 36 و هفت دهم درصد از این افراد تجربه قبلی درمان در ایران را داشته اند و بقیه آنان افرادی بوده اند كه برای اولین بار برای این منظور وارد كشورمان شده اند.

وی اظهار كرد : همچنین سیاحت و استفاده از جاذبه های طبیعی و تاریخی استان اردبیل 34 و نیم درصد ؛ تجارت و بازرگانی 9 و هفت دهم درصد و دید و بازدید اقوام چهار و هفت دهم درصد از انگیزه های اتباع جمهوری آذربایجان را از مسافرت به ایران تشكیل می دهند.

وی با اشاره به اینكه مسافران اتباع جمهوری آذربایجان از طریق گمرك شهرستان بیله سوار مغان وارد استان اردبیل می شوند یادآوری كرد كه 26 و شش دهم درصد از این افراد برای اولین بار ، 14 و هشت دهم درصد برای دومین بار ، 15 و 9 دهم درصد برای سومین بار ، 9/9 درصد برای چهارمین بار ، هشت و چهار دهم درصد برای پنجمین بار و بقیه یعنی 24 و چهار دهم درصد برای بیش از ششمین بار است كه به این استان سفر كرده اند.

او گفت : 83 و نیم درصد از مجموع مسافران تبعه جمهوری آذربایجان كه در این مدت به اردبیل سفر كرده اند بین سه تا پنج روز در استان اردبیل اقامت داشته اند.

به گفته تقی زاده 292هزار نفر از تبعه جمهوری آذربایجان در شش ماه اول امسال به این استان سفر كرده اند.

این مسافران به عنوان گردشگرانی محسوب می شوند كه با اهداف و انگیزه های گوناگون وارد استان اردبیل شده اند.

استان اردبیل در شمال غرب ایران زمین دارای حدود 400 كیلومتر مرز مشترك با جمهوری آذربایجان است.

/530/592

سرخط اخبار استان‌ها