پايبندي به ترويج اخلاق درجامعه ازويژگي هاي بارز شهيد آيت الله دستيب بود

شيراز- مديركل امور اجتماعي استانداري فارس گفت:پايبندي شهيد آيت الله سيد عبدالحسين دستغيب به ترويج دين و اخلاق درجامعه و حركت وي برمسير امامت، ولايت و دفاع از انقلاب اسلامي از ويژگي هاي بارز اين شهيد بزرگوار بود.

به گزارش ايرنا امير رئوف ، روز سه شنبه در جلسه ستاد بزرگداشت مراسم يادبود شهيد آيت الله سيد عبدالحسين دستغيب درشيراز بيان داشت:اين ويژگي ها موجب شده است كه پس از سپري شدن 30 سال از شهادت آيت الله دستغيب ، همچنان ياد و خاطره اين شهيد گرانقدر در جامعه ساري و جاري باشد.

وي ، بزرگداشت مفاخر و بزرگاني همچون شهيد آيت الله دستغيب را در جامعه ضروري دانست و پيشنهاد داد كه دبيرخانه‌اي براي گراميداشت سالروز اين شهيد بزرگوار درشيراز تشكيل شود.

رييس ستاد اقامه نماز استان فارس گفت:شايسته است اخلاق ، منش ، گفتار و رفتار شهيد آيت الله دستيغب كه از بزرگان و مفاخر اين استان به شمار مي آيد به خوبي در جامعه تبيين شود.

حجت الاسلام علي سقاچي ، افزود: شهيد دستغيب يكي از نمادهاي شهر شيراز است و سيره زندگي و رفتار ايشان بايد در جامعه به ويژه شهرشيراز به عنوان الگوي همگان قرار گيرد.

وي در بخش ديگري از مطالب خود بيان كرد:احياي اذان و اقامه نماز، تعمير مساجد، بزرگداشت علما و ساخت و ساز نمازخانه‌ها از شعائر اسلامي و ديني محسوب مي‌شود و حفظ اين شعائر، نشانه تقواست و فرد متقي كسي است كه احيا كننده شعائر اسلامي است.

نوه آيت‌الله سيد عبدالحسين دستغيب هم گفت:شهيد آيت الله دستغيب براي همه كشور و شيعيان يك شخصيت برجسته است و نماد تجلي اخلاق شيعه محسوب مي‌شود.

سيد ابراهيم دستغيب اضافه كرد: شهيد دستغيب يكي از الگوهاي اخلاق دركشوراست ليكن متاسفانه شهرشيراز و استان فارس آن گونه كه بايد از ظرفيت هاي اين شهيد بزرگوار بهره نبرده است و از اين رو براي معرفي هر چه بهتر اين شهيد بزرگوار بايد تلاش بيشتري صورت گيرد.

شهيد آيت الله سيد عبدالحسين دستغيب شيرازي در سال 1290 خورشيدي درشهرشيراز تولد يافت .وي تحصيلات مقدماتي خود را در شيراز به پايان برد و تحصيلات عالي را در نجف اشرف گذراند و پس ازهفت سال موفق به كسب درجه‌ اجتهاد شد. ايشان پس از مراجعت به شيراز، مسجد جامع عتيق را كه مخروبه شده بود با همكاري مردم تجديد بنا و اسباب تجديد حيات حوزه علميه شيراز را مهيا كرد.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي وي به عنوان نماينده اول استان فارس، به عضويت مجلس خبرگان درآمد و در تدوين قانون اساسي نقش موثري داشت. آنگاه به درخواست مردم فارس و با حكمي از سوي حضرت امام خميني (ره) به عنوان امام جمعه شيراز منصوب شد. وي همچنين رياست حوزه علميه فارس و نمايندگي امام (ره) را در اين استان برعهده داشت.

آيت الله سيد عبدالحسين دستغيب دربيستم آذر سال 1360 هنگام رفتن به نمازجمعه براثر توطئه منافقين درشيراز به شهادت رسيد.

وي سومين شهيد محراب است و از او آثاري همچون چون معاد، پرستش، سيدالشهدا، گناهان كبيره و استعاذه، ازدواج اسلامي و چندين تفسير از سوره‌هاي مختلف قرآن برجا مانده است.ك/2

7382 /679

سرخط اخبار استان‌ها