معاون استاندار اصفهان: حذف اقشار بی نیاز از دریافت یارانه ضروری است

اصفهان- معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار اصفهان گفت: حذف سه دهك بالای جامعه كه جزو اقشار بی نیاز محسوب می شوند، از دریافت یارانه در شرایط فعلی كشور ضروری است.

'علیرضا همدانیان' روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: اكنون در كشور سالانه 38هزار میلیارد تومان و در استان اصفهان ماهانه 215 میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت می شود.

وی خاطرنشان كرد: هدف از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، واقعی شدن قیمت اقلام در سه تا پنج سال و در كنار آن افزایش قدرت خرید مردم و بهبود تامین اجتماعی و رقابتی كردن بازار بود.

وی اظهار كرد: این موضوع بدلیل تشدید تحریم ها و بروز برخی از مشكلات داخلی منجر به توقف اجرای مرحله دوم قانون هدفمند كردن یارانه ها شد.

همدانیان تاكید كرد: اكنون عمده درآمد دولت صرف پرداخت هزینه های جاری(پرسنلی) و پرداخت یارانه به بیش از 73 میلیون نفر در كشور می شود.

وی اضافه كرد: این میزان پرداختی روند اجرای فعالیت های عمرانی را بسیار كند كرده است و بطور قطع ادامه این روند در درازمدت میسر نیست.

معاون برنامه ریزی استاندار اصفهان تصریح كرد: حذف حداقل30 میلیون نفر از دریافت یارانه ها در صورت ادامه شرایط كنونی اجتناب ناپذیر است، اگرچه انتخاب این30 میلیون نفر كار آسانی نیست.

وی ادامه داد: سه دهك بالا برخلاف تصور برخی تحلیلگران كه معتقدند30درصد جمعیت را شامل می شوند، كمتر از20 درصد افراد جامعه هستند و بطور قطع در بین آنها افراد كم درآمد و اقشار آسیب پذیر نیز وجود دارند.

همدانیان تصریح كرد: در دهك های پائین جامعه نیز اقشار توانمند و صاحبان ثروت وجود دارند زیرا طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار براساس خود اظهاری انجام شده و بعضی افراد اطلاعات خود را صحیح درج نكرده اند.

وی با بیان اینكه مشكل اصلی، جداسازی واقعی اقشار پردرآمد از اقشار آسیب پذیر است، افزود: با این وجود، می توان از طریق سیستم بانكی و ثبت اسناد و املاك برخی موارد را راست آزمایی كرد.

همدانیان همچنین افزایش قیمت بنزین را ضروری دانست و گفت: به موازات این اقدامات برخی از اقلام مصرفی مانند نان،محصولات لبنی و نهاده های دامی مانند گوشت قرمز و گوشت مرغ نباید با افزایش قیمت مواجه شود.

وی تاكید كرد: تصوراینكه اقشار پردرآمد و مرفه باید قیمت اضافه تری را در ازای مصارف خود بپردازند، اشتباه است.

وی یادآور شد: سیاست دولت كمك به اقشار كم درآمد و آسیب پذیر جامعه است.

ت/7143/1042