۱۶ مهر ۱۳۹۲،‏ ۱۴:۰۸
کد خبر: 80850933
۰ نفر
گرما در خوزستان از نفس افتاد

اهواز- موج هوای سردی كه اوایل بامداد روز سه شنبه استان خوزستان را تحت تاثیر قرار داد گرما را از نفس انداخت و اكثر مردم در شانزدهمین روز فصل دل انگیز پاییز دكمه كولرهای گازی را در حالت خاموش قرار دادند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، سردی هوا همراه با هوایی بسیار صاف و آفتابی ، روزهای نخستین بهار در استان خوزستان را در ذهن ها تداعی كرد.

برخی مردم مناطق سردسیر استان خوزستان از جمله دهدز و ایذه در شمال شرق استان خوزستان صبح روز سه شنبه ناچار شدند برای مدارا با طبیعت از لباس های گرم استفاده كنند.

كاهش 12درجه ای دمای هوا در اغلب مناطق استان هرچند پدیده ای كم سابقه محسوب می شود ولی شهروندان امیدوارند با تداوم هوای خنك ، در نخستین ماه پاییز با وسایل خنك كننده وداع كنند.

اداره كل هواشناسی خوزستان پیش بینی كرد ، هوای خنك كه ناشی از ریزش هوای سرد از عرض های شمالی است تا پایان این هفته در استان تداوم داشته باشد.

این اداره كل هوای استان را در چند روز آینده آفتابی و بدون پدیده بارش و حداكثر 32درجه بالای صفر پیش بینی كرد.

كشاورزان خوزستانی پدیده سردی هوا در نیمه دوم نخستین ماه فصل پاییز را به فال نیك گرفته و از اینكه محصولات پاییزه آنان رمقی دوباره یافته اند مسرور هستند.

برخی از محصولات نظیر لوبیا ، هندوانه و سبزیجات با ظهور هوای خنك در پاییز رشد آنان سرعت می گیرد و نیاز آبی گیاه نیز به حداقل می رسد.

فصل بارندگی ها در خوزستان معمولا در نیمه دوم آبان ماه شروع می شود ولی تا آن زمان گرما در استان بطور كامل رخت بر نمی بندد با این حال در این مدت از میزان استفاده وسایل سرمازا به نحو قابل ملاحظه ای كاسته می شود.

با وقوع نخستین تغییرات آب و هوایی در استان كه خود را با هوای سرد نشان داد مصرف برق در كلانشهر اهواز و دیگر شهرهای گرمسیر كاهش یافت.

طبق تعرفه وزارت نیرو ، برق مصرفی استان خوزستان تا پایان آذرماه یارانه ای و تابستانی محاسبه می شود.ك/3 646

سرخط اخبار استان‌ها