راه حل علاج بیماری یا دام بلای اغواگر

گروه پژوهش های خبری- مافیای مواد مخدرصنعتی با وجود عوارض مخرب ناشی از استعمال این مواد، جهت كسب سود، با استفاده از داروها انواع گوناگون از روان گردان ها را تولید می كند تا از این طریق بتواند تمام سلیقه ها را پوشش دهد.

مواد مخدرصنعتی كه اغلب شیمیایی هستند را از آن جهت مواد 'روان گردان' می نامند كه بر ذهن، احساس و ادراك و در نهایت بر رفتار انسان تأثیر می گذارند. این مواد به منظور تشخیص، پیشگیری، درمان، جلوگیری از یك بیماری و یا تسكین درد و ناراحتی نیز به كار گرفته می شوند. تعاریف مختلفی از مواد مخدر صنعتی وجود دارد؛ اما تعریفی كه 'سازمان بهداشت جهانی' از این مواد ارائه می دهد عبارتند از: هر ماده ای كه باعث بروز اختلال در بدن انسان شود، حال ممكن است مواد مخدر استفاده پزشكی داشته باشد یا خیر.

مافیای مواد مخدر به خاطر كسب منافع مادی و همچنین دستیابی به منافع و سود سرشار، اقدام به تولید، انتقال و فروش این مواد شیمایی و به شدت خطرناك می كند. از این رو، برای كسب سود بیشتر، نیازمند توجه به نیازها و سلیقه های مختلف دركشورهای هدف خود است.*** تنوع موادمخدر، تعدد در عوارض

--------------------------------------

بسیاری از مواد مخدر صنعتی كه مورد استفاده قرار می گیرند، موادی هستند كه از تغییراتی در داروهای پزشكی مجاز حاصل می شوند تا از آن ها تركیبات غیرمجاز درست شود؛ این مواد را در طب جدید اصطلاحاً 'مواد مخدر طراح' (Designer Drugs) می گویند.

بر اساس مقاله ای كه 'كارول كلارك' در 16 ژانویه 2013 در پایگاه خبری 'دیلی پست' منتشر شد، برخی از مواد مخدر صنعتی و روان گردان و عوارض ناشی از استعمال هر یك از آن ها به شرح زیر عنوان شده است:

-قرص و داروی امبین (Ambien): یك داروی تجویزی مورد استفاده برای درمان بی خوابی و برخی از اختلالات مغزی است. این دارو عوارض مخرب زیادی بر سلامت فرد بر جای می گذارد كه عبارتند از: افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، دلواپسی، گیجی، افكار غیرمعمول، توهم، مشكلات حافظه، تغییر در شخصیت، كاهش كمرویی، عدم ترس از خطر، فكر خودكشی یا صدمه زدن به خود، خواب آلودگی در طول روز، سرگیجه، احساس ضعف و غیره.

-قرص كلومیپرامین هیدروكلراید (CLOMIPRAMINE): قرص مزبور داروی ضد افسردگی است و عوارضی همچون تغییرات خلق و خو یا رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشكلات خواب، تحریك پذیری، آشفتگی، رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قراری، فعالیت بیش از اندازه (ذهنی یا جسمی)، افسردگی، افكار خودكشی یا صدمه زدن به خود و غیره به همراه دارد.

-قرص فاناپ (Fanapt): برای درمان اسكیزوفرنی در بزرگسالان تجویز می شود و عوارض آن بی قراری، پرخاشگری، توهم، خصومت، كاهش میل جنسی، پارانویا، شیدایی است.

-داروی آمی تریپتیلین (Amitriptyline): این دارو جهت تسكین درد و همچنین جلوگیری از افسردگی استفاده می شود. استعمال این دارو ممكن است منجر به خودكشی در فرد شود؛ از این رو درصد اقدام به خودكشی پس از مصرف این دارو در افراد زیر 24 سال به شدت بالاست.

-قرص های لكساپرو (Lexipro): این قرص برای درمان اضطراب و اختلال افسردگی شدید مورد استفاده قرار می گیرد. عوارض ناشی از استعمال آن عبارتند از تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، هراس، مشكلات خواب، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی)، افسردگی، افكار خودكشی یا صدمه زدن به خود.

-داروی فلوواكسامین (Fluvoxamine): این دارو ضد اضطراب و ضد افسردگی است و عوارضی مشابه قرص های لكساپرو دارد.

-قرص میرتازاپین (Mirtazapine): یك داروی ضد افسردگی است كه عوارض اضطراب، هراس، مشكل خواب به همراه دارد.

-قرص و داروی پاروكستین (Paroxetine) یا پاكسیل (paxil): داروی ضد افسردگی است. عوارض آن عبارتند از: تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، هراس، مشكلات خواب، فكر خودكشی یا صدمه زدن به خود، توهم، تب، ضربان شدید قلب، تهوع، استفراغ، اسهال، احساس ناپایداری، از دست دادن هماهنگی، غش، سردرد، مشكل در تمركز، مشكلات حافظه، ضعف، گیجی، توهم، تشنج، تنفس سطحی و یا قطع تنفس.

-داروی فلوكستین (Prozac): به صورت كپسول، ‌قرص و شربت است كه به منظور درمان افسردگی استفاده می شود و عوارض زیادی را به همراه دارد همچون سردرد، مشكل در تمركز، مشكل در حافظه، ضعف، گیجی، توهم، غش، تشنج و مشكل در تنفس.

-قرص ریتالین (Ritalin): مصرف این قرص برای كودكان بیش فعال و همچنین كنترل افسردگی است؛ اما به علت بی خوابی حاصل از مصرف آن، برخی از دانش آموزان و دانشجویان در شب های امتحان از آن استفاده می كنند؛ از جمله عوارض این داروی بسیار خطرناك پرخاشگری، بی قراری، توهم، رفتار غیر عادی و تیك عضله، افزایش فشار خون،‌ سردرد شدید، تاری دید، وزوز در گوش، اضطراب، گیجی، درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان ناهماهنگ قلب، تشنج و حتی مرگ است.

-قرص ترازودون (Trazodone): این قرص نیز برای درمان افسردگی به كار می رود. تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشكلات خواب، تحریك پذیری، آشفتگی، پرخاشگری، بی قراری، بیش فعالی (ذهنی یا جسمی)، افسردگی، افكار خودكشی یا صدمه زدن به خود، خلق و خوی افراطی، بی قراری، مشكلات خواب، اضطراب، توهم، ضربان شدید قلب، تهوع، استفراغ، اسهال و از دست دادن هماهنگی از جمله عوارض نصرف این دارو است.

-قرص تمازپام (Temazepam): این قرص نیز برای خواب و درمان افسردگی به كار می رود، همانند سایر قرص های روان گردان با وجود عوارض خطرناكی كه دارد به تدریج با استفاده دائم تأثیر خود را از دست می دهد و تنها عوارض آن برجای می ماند. از جمله عوارض آن عبارتند از: گیجی، لكنت زبان، افكار یا رفتار غیر عادی، توهم، اضطراب، پرخاشگری و افكار خودكشی یا صدمه زدن به خود.

-والیوم (دیازپام) Valium (diazepam): این دارو را از آن جهت كه آرامش بخش است معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد؛ در حالیكه عوارض آن بسیار خطرناك تر از آرامش بخش بودن آن است. مصرف این دارو سردرگمی، توهم، افكار یا رفتار غیر معمول، ریسك پذیری، كاهش كمرویی، عدم ترس از خطر، افكار خودكشی یا صدمه زدن به خود، بیش فعالی، اضطراب، پرخاشگری و خصومت را به همراه دارد.

-ونلافاكسین (Venlafaxine): این دارو جهت ترس، اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما عوارضی همچون اضطراب، توهم، تب، ضربان سریع قلب، رفلكس بیش از حد فعال، تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن هماهنگی به همراه دارد.

- ولبوترین (Wellbutrin): یك داروی ضد افسردگی است كه عوارض ناگوارزیر را به همراه دارد تغییرات خلقی یا رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشكلات خواب، افسردگی، افكار خودكشی یا صدمه زدن به خود.

از جمله قرص های روان گردان و اعتیادآور دیگری كه عوارض زیان باری را به همراه دارند عبارتند از: قرص زاناكس (Xanax)، قرص زولوفت (Zoloft)، قرص ویكودین (Vicodin) هستند.استفاده از مواد مخدر صنعتی و یا به عبارتی روان گردان ها به دلایل مختلفی صورت می گیرد. مردم با توجه به مشكلاتی كه چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی و عاطفی دارند، دست به انتخاب قرص ها و داروهای مخدر صنعتی می زنند؛ البته همان طور كه قبلاً اشاره شد، با توجه به تنوع این داروهای شیمیایی و روان گردان كه غالباً اعتیادآور نیز هستند، افراد در انتخاب و گزینش آن ها آزادی بیشتری دارند.**دلایل مصرف مواد مخدر صنعتی

-------------------------

در رابطه با چرایی استعمال مواد مخدر صنعتی، دلایل متفاوتی عنوان می شود 'آلن اف شواتزبرگ' روانپزشك و عضو هیئت روانپزشكی مغز و اعصاب آمریكا، در مقاله ای تحت عنوان 'نشانه های جدید برای داروهای ضد افسردگی' كه در 'مجله روانپزشكی بالینی' سال 2000 میلادی به چاپ رسید، دلایل متعددی را برای استقبال مردم از مواد مخدر صنعتی بیان می كند.

*بی هوشی: بی حس كننده های عمومی طیفی از مواد مخدر روانگردان صنعتی مورد استفاده در بیماران هستند كه برای جلوگیری از درد و سایر احساسات به كار می روند. پركاربردترین آن ها بی حس كننده ها و بی هوش كننده ها هستند كه به پزشك اجازه می دهد تا بیماران را بدون درد جسمی یا ضربه عاطفی، جراحی نماید.

*تسكین درد: اغلب داروهای روان گردان برای كاهش درد تجویز می شوند. این دسته از داروها می تواند بسیار اعتیاد آور و حاوی شامل مواد مخدری مانند مورفین و كدئین باشد. داروهای ضد درد غیراستروئیدی مانند آسپیرین و ایبوبروفن و مسكن ها نیز از این گروه هستند.

*استفاده تفریحی: بسیاری از مواد مخدر و روان گردان برای ایجاد تغییر در درك و احساس به صورت تفننی و تفریحی استعمال می شوند. این مواد طبقه بندی های مختلفی دارند كه از جمله آن ها می توان به محرك ها (جهت شادابی)، توهم زا (جهت تحریفات ادراكی و شناختی)، خواب آور (جهت رفع افسردگی و ایجاد آرامش) و ضد دردها اشاره كرد.

*ایجاد تغییرات روحی برای اتصال به ماورا: هر چند كه استفاده از مواد مخدر و روان گردان در رسیدن به سلوك و عبادات مذهبی به قرن ها پیش باز می گردد؛ اما 'تیموتی لیری' استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد كه حامی استفاده از مواد مخدر صنعتی و روان گردان بود و همچنین رهبری جنبش های دهه 1960 و 1970 را به عهده داشت؛ از مواد روان گردان جهت برگزاری مراسم مذهبی گروه های طرفدار خود استفاده می كرد.

از این رو او یك طرفدار پیشرو استفاده از مواد توهم زا در مراسم معنوی بود. با این حال، امروزه استفاده از مواد توهم زا در مراسم مذهبی كلرادو، آریزونا، نیومكزیكو، نوادا و اورگان صورت می گیرد.پژوهش**ح.ش.**9130