۴ مهر ۱۳۹۲،‏ ۱۵:۵۱
کد خبر: 80833535
۰ نفر
گلسنگ ها نقش بسزايي در كاهش ريزگردها دارند

تهران - استاديار سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران گفت: گلسنگ ها با تثبيت خاكي كه در آن مي رويند، نقش بسزايي در كاهش ريزگردها دارند.

' محمد سهرابي ' روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: چند سالي است كه بخش زيادي از كشور درگير پديده ريزگرد شده و برخي سازمان هاي متولي به منظور جلوگيري از بروز گرد و غبار دست به يك سري اقدامات مي زنند كه يكي از آنها ' مالچ پاشي ' است.

وي اظهار داشت: مالچ ها در واقع پوشش هاي بايوپليمري هستند كه با گذشت زمان روند رشد طبيعي گونه هاي گياهي منطقه را مختل مي كنند كه مي تواند در طولاني مدت مشكلاتي را براي محيط زيست و طبيعت به وجود‌ آورد.

سهرابي ادامه داد: همچنين اين پوشش ها بايد هر سال يا هر دو سال يكبار تمديد شوند اين در حالي است كه هزينه استفاده از آنها بسيار بالاست و متاسفانه در مقابل نور و اشعه يو وي هم مقاومت بسيار كمي دارند.

استاديار سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران تاكيد كرد براي مقابله با پديده ريزگردها بايد به سمت استفاده از عناصر طبيعي براي پايداري خاك برويم تا پوسته هاي زيستي توليد كنيم كه استفاده از گلسنگ يكي از اين روش هاست.

وي گفت: اهميت گلسنگ ها در بسياري از كشورهاي پيشرفته دنيا تا جايي است كه از آن به عنوان معيار سنجش هواي پاك استفاده مي كنند ، يعني اگر در منطقه اي گلسنگ وجود داشته باشد آن منطقه از نظر زيست محيطي مشكلي ندارد و داراي هوايي پاك است.

سهرابي افزود: تاكنون فهرست۸۰۰ گونه گلسنگ در ايران شناسايي شده و پيش بيني مي شود بيش از ۲۵۰۰ گونه گلسنگ در كشور وجود داشته باشد.

وي اظهارداشت: متاسفانه امروز چراي بي رويه دام موجب از بين رفتن پوشش هاي گياهي كه نقش محافظ و نگه دارنده خاك را دارند، شده است از اين رو با هر بارش و بادي خاك به هوا بلند مي شود كه نتيجه اش بروز پديده ريزگرد است، البته شايد منابع اصلي ريزگردها تالاب هاي خشك شده باشد اما بدون شك از بين رفتن پوشش اوليه خاك هم مي تواند منبع ديگر بروز اين پديده باشد.

*** گسنگ ها

گلسنگ‌ ها قارچ هاي همزيستي هستند كه از يك شريك قارچي و يك يا دو شريك جلبكي پديد مي‌ آيند. اين موجودات بي نظير روي سنگ‌ها، صخره‌ها، تنه و ساقه درختان و در سطح زمين مي‌ رويند و حدود ۸ درصد زمين را اشغال كرده و در نقاط بياباني كوهستاني، مناطق قطبي پراكنش دارند.

بعضي از گلسنگ‌ ها در طول سال فقط ۱ ميلي متر رشد مي كنند اين قارچ هاي همزيست مي تواند تا ۴۰۰۰ سال عمر كند. بيشتر گلسنگ‌ها به سرعت توسط هواي آلوده از بين مي روند. قرن هاست كه گلسنگ ها به عنوان رنگ مو و منبع رنگ كننده‌ها استفاده مي شوند.

گلسنگ ها مي توانند در دماي منفي ۶۰ درجه سانتيگراد (منفي ۷۶ درجه فارنهايت) زنده بمانند. بسياري از گلسنگ‌ ها در مناطق مرطوب زندگي مي كنند اما فقط يك گونه از اين گياه در آب زيست دارد.

علمي ( 4 ) **9014**1569