۳ مهر ۱۳۹۲،‏ ۱۵:۱۹
کد خبر: 80832063
T T
۰ نفر
دبيرستان فردوسي تبريز مهد بزرگان ايراني با خاطرات كهن

تبريز- دبيرستان فردوسي تبريز به عنوان دومين دبيرستان قديمي ايران پس از دبيرستان البرز تهران به عنوان ميراث فرهنگي و آموزشي ماندگار قديمي مخزن خاطرات كهن با تاريخ كشور و تبريز عجين شده و 97 سال خاطرات در ماه مهر دانش آموزان مدرسه هاي قديمي را در دل دارد.

مدرسه فردوسي تبريز، تنها مدرسه ايراني است كه شانه به شانه با دبيرستان البرز تهران رقابت مي كرد و اگر البرز هر سال از 10 نفر 9 نفر قبولي در آزمون ورودي دانشگاه ها مي داد، فردوسي نيز همين تعداد و يا دستكم هشت نفر از هر 10 نفر پذيرفته شده در دانشگاه ها داشت.

اما افسوس كه امروزه دبيرستان تاريخي شهر تبريز فقط اسمي از آن به سهم برده و در پرونده اين مركز فرهنگي ادبي كه دربرگيرنده عناصري مانند شناسنامه، شخصيت هاي برجسته در سطوح ملي، منطقه اي و بين المللي و ... است، هيچ نشاني از ميراث 97 ساله در آن به چشم نمي خورد.

احتمالا شما هم جزو افراد بي شماري باشيد كه در اين دبيرستان تحصيل كرده ايد و اگر گردشگري درباره جاهاي ديدني تبريز و معرفي يك مدرسه تاريخي و زيبا سووال كند بي درنگ نام دبيرستان فردوسي به ذهنتان خطور مي كند.

اما براي معرفي اين مكان ارزشمند و ميراثي كه در نگاه اول هيچ نشاني از بزرگي و عظمت تاريخي بر سردر خود ندارد، گامي برداشته نشده است.

موزه مدرسه فردوسي طرحي ملي است كه پس از پايان عمليات مرمتي آن مديريت موزه به عهده اداره كل آموزش و پرورش آذربايجان شرقي سپرده مي شود ولي تاكنون به سرانجامي نرسيده است.

به گفته مدير كل آموزش و پروش آذربايجان شرقي، بخشي از دبيرستان فردوسي ثبت ملي شده و نگهداري، مرمت و پايدارسازي آن بر عهده ميراث فرهنگي است كه بايد در اين جهت سرعت عمل و تلاش بيشتري به خرج دهد.

واقعيت اين است كه آنچه امروز به عنوان دبيرستان و مركز پيش دانشگاهي فردوسي شناخته مي شود، خاطرات بسياري را به بلنداي 97 سال در دل خود جاي داده و خواهي نخواهي به بخشي از تاريخ معاصر تبريز تبديل شده است.

در فضاي مقابل ايوان ساختمان تاريخي غربي مدرسه، هنوز هم كه هنوز است مي توان با نگاهي گذرا به درختان تبريزي كهنسال بلند و قطور كه در حياط مدرسه جا خوش كرده و در همان ابتداي ورودي حياط مدرسه، پرده گونه اي از رويدادهاي اين همه سال يكي از قديمي ترين مراكز آموزشي – علمي ايران را از جلو چشم گذراند و به قول شهريار شيرين سخن كه خود دانش آموخته اين دبيرستان بود:' بير سينما پرده سي دير گوزومده هي اوتوروب سير ائدرم اوزومده'.

بازديد كننده دبيرستان فردوسي به محض ورود به فضاي مدرسه و مشاهده ايوان زيباي آن در يك طرف و ساختمان مديريت در طرف ديگر بدون اينكه خود متوجه باشد، دست در دست ماشين زمان مي دهد تا او را به سال ها قبل، زماني كه مرحومان اسماعيل اميرخيزي و ميرزا تقي خان رفعت در كلاس هاي اين مدرسه در محله وليعهدنشين ششگلان به شكلي تلويحي جدل سرودن شعر به سبك قدما و نو پيشه كرده بودند، ببرد، روزهايي كه دانش آموزان و استادان مدرسه براي مقابله با قرارداد ننگين 1917 وثوق الدوله نهضت آزاديستان را بر پا كرده بودند و... محبوبيت، شهرت و بزرگي اين مدرسه تاريخي به اهل فرهنگ و فرهيختگان ادبي تبريز محدود نمانده بود و سياسيون نيز از اين تريبون براي پيشبرد اهداف خود استفاده ها كردند.

به اذعان بيشتر بزرگان تاريخ معاصر كشور، دبيرستان فردوسي تبريز كه بسياري از درس خواندگان و مدرسان دوره نخستين آن در دهه دوم قرن حاضر شمسي در زمره استادان بنام و خوشنام دانشگاه تهران درآمدند، به دليل سطح دانش و معلومات معلمان و شاگردان آن بيشتر در حد يك دانشگاه كوچك در چشم بزرگان آن دوره مطرح بوده تا به عنوان مدرسه به آن مفهومي كه در اذهان است.

در گذشته دبيرستان فردوسي امروزي نه تنها يكي از بهترين مدارس ايران محسوب مي شد، بلكه به شكلي غيررسمي، محلي براي تربيت نسل آينده معلمان موفق تبريزي نيز به شمار مي رفت، به اين معنا كه مرحوم محمدعلي خان تربيت كه مديريت فرهنگ آذربايجان در فاصله سال هاي 1300 تا 1304 را به عهده داشت، در اين ايام، براي نظم بخشيدن به كار معلمان كه بدون داشتن شرايط لازم، به تدريس مي‌پرداختند مدرسان را موظف كرد در كلاس‏هاي شبانه‏اي كه در مدرسه متوسطه برپا مي‌شد شركت كرده، پس از موفقيت در امتحانات به شغل معلمي بپردازند.

در اين كلاس‏ها علاوه بر علوم مقدماتي و ادبيات، اصول تدريس توسط كساني چون ابوالقاسم فيوضات (موسس نخستين كودكستان در كشور) آموزش داده مي شد.

از معلم هاي دبيرستان فردوسي در سال هاي اوليه مي توان به ابوالقاسم فيوضات (رياضي)، باقر طليعه (عربي)، عليخان اديب خلوت آشتياني (فارسي و تاريخ)، صالح خان ادهم (حقوق و تعليمات مدني)، علي مجير ملوكي (شيمي) اشاره كرد.

ساختمان دبيرستان فردوسي از نظر بزرگي نيز در نوع خود كم مانند است به طوري كه وسعت آن به حدود يك هكتار مي رسد.

دبيرستان فردوسي (مدرسه متوسطه محمديه) از ابتداي تاسيس آن در سال 1295 شمسي همواره به عنوان يكي از مهدهاي اصلي پرورش بزرگان ايراني در عرصه هاي مختلف مطرح بوده و چه از نظر قدمت و چه از لحاظ توان علمي تنها مدرسه در ايران بوده كه تا دو دهه قبل پا به پاي دبيرستان البرز تهران (كالج آمريكايي ها) كورس رقابت مي زد.

هر چند نخستين كتابخانه مدرسه اي يا به قول كتابداران و علماي علم اطلاع رساني، نخستين كتابخانه آموزشگاهي منطقه به سال 1333 قمري در دبيرستان ملي ارامنه تبريز - كه بعدها دبيرستان سروش نام‌ گرفت تاسيس شد، اما بزرگمردان حوزه فرهنگ و معارف منطقه كه آن روزها در ايران شهرت و جايگاهي داشتند، آستين بالا زدند تا تبريز يكي از طلايه داران فرهنگ ايران زمين در اين زمينه نيز عقب نماند و دانش آموزان مسلمان اين شهر نيز كه طبعا براي استفاده از كتابخانه هاي ارامنه با مشكلاتي مانند تفاوت هاي زباني و فرهنگي مواجه بودند، بتوانند كتابخانه مدرسه اي آبرومند و در خور شاني براي استفاده داشته باشند.

در همين راستا و با اين نيت خير بود كه' اسماعيل اميرخيزي 'كه از نوادر دوران محسوب مي شد، با همت بلند خود مقدمات تشكيل كتابخانه دبيرستان فردوسي را كه در آن دوران مدرسه متوسطه محمديه خوانده مي شد، بنيان گذاشت.

'بهروز خاماچي' محقق تبريزي در اين مورد مي نويسد: 'كتابخانه فردوسي تبريز يكي از بهترين كتابخانه هاي دبيرستان هاي تبريز است كه در سال 1299 شمسي به همت اسماعيل اميرخيزي تاسيس شد كه بالغ بر يك هزار و 700 جلد كتاب در آغاز داشت'.

از آنجا كه دبيرستان فردوسي از همان نخستين دوران آغاز به كار آن، محفل دانشمندان و معارف پروراني چون ميرزا باقر طليعه (نخستين مدير اين مدرسه و ناشر روزنامه معروف فكاهي عنكبوت) ، دكتر علي اكبر پيشوا (از حقوقدانان و روزنامه نگاران برجسته سال هاي نخست سده 1300 ش و مدير نشريه هاي آذر و آذرآبادگان) ، عبدالله عبدالله زاده فريور (از بزرگان عرصه تئاتر ايران) ، ميرزا تقي رفعت (بنيانگذار شعر نو در ايران) و برادرش محسن رفعت و ده ها ستاره درخشان علم دوست و دانش پرور ديگر بود، به زودي بازار كتابخانه دبيرستان رونقي يافت و نسخ خطي و چاپي (سربي و سنگي) زيادي كه بسياري از آنها در نوع خود بي مانند بودند، براي مطالعه در دسترس دانش آموزان قرار گرفت.

كتابخانه دبيرستان فردوسي از همان نخستين سال هاي راه اندازي آن، مرجع خوب و ارزشمندي براي كساني شد كه هر يك در سال هاي بعد به سان ستاره اي درخشان در آسمان ادبيات، تاريخ، فرهنگ و علوم مختلف ايران درخشيدند.

تعداد مجموعه كتاب هاي اين كتابخانه در سال 1348، حدود هشت هزار جلد بود و از همين جا مي توان پي برد كه از آغاز فعاليت كتابخانه دبيرستان فردوسي در سال 1337 ق. تا سال مورد اشاره به طور متوسط سالانه حدود 500جلد كتاب بر شمار كتاب هاي آن افزوده شده و در تاريخ مزبور كتابخانه دبيرستان فردوسي يكي از كتابخانه هاي كم مانند آموزشگاهي در ايران محسوب مي شد.

دكتر جعفر دادمنش (از بزرگان رشته دندانپزشكي ايران)، دكتر كاظم عدادي ابراهيمي (از پيشكسوتان پزشكي كودكان)، پروفسور فريد (پدر جغرافي ايران) و ساموئل خاچيكيان (بنيانگذار سينماي وحشت در ايران) و صدها چهره و شخصيت برجسته ديگر در زمره كساني هستند كه سالي يا چند سالي را در مكتب دبيرستان فردوسي تحصيل كرده و همگي به دوران دانش آموزي شان در اين مكان علمي آموزشي باليده اند و در خاطرات شان از آن دوران به نيكي و خوشي ياد كرده اند.

به اميد روزي كه تحصيل كردگان اين مدرسه تاريخي و خوشنام با همت زحمت كشان حوزه فرهنگ و معارف كهن شهر تبريز، گامي اساسي براي صيانت از اين ميراث زنده و گوياي تاريخ يكصد ساله آموزش متوسطه بردارند.

ايرنا پيشنهاد مي كند كه براي يكصدمين سالگرد تاسيس اين دبيرستان كهن ايران و پاسداشت دستاوردهاي يكصد ساله آموزشي دبيرستان فردوسي تبريز جشن 100 سالگي با نمايشگاه جنبي و دعوت از فارغ التحصيلان بنام معاصر آن برگزار و از حالا دبيرخانه اين مراسم تشكيل شود.

دبيرستان فردوسي تبريز در سال 1295 شمسي تاسيس و به شماره 6175 در فهرست آثار ملي ايران ثبت شده است.

7223/587/245