همایش بین المللی تقریب میان مذاهب اسلامی در لندن برگزار می شود

لندن - هفتمین همایش بین‌المللی 'تقریب میان مذاهب اسلامی' روز شنبه آینده با حضور اندیشمندان و متفكران كشورهای مختلف در مركز اسلامی انگلیس در لندن برگزار می شود.

دكتر 'علی الاوسی' دبیر هفتمین همایش بین المللی تقریب میان مذاهب اسلامی روز پنجشنبه با اعلام این خبر به ایرنا گفت: هدف اصلی از برگزاری این همایش، شناخت بیشتر مذاهب اسلامی از همدیگر و تقویت وحدت و همدلی میان مسلمانان در جهان متلاطم امروز است.

وی افزود: به دلیل اهمیت تقریب بین مذاهب اسلامی در جهان اسلام و لزوم وحدت هرچه بیشتر مسلمانان جهان، بویژه در عصر حاضر كه بیداری اسلامی نیز در حال گسترش است، برگزاری این نوع همایش ها می تواند در پیوند بیشتر مسلمانان و ایجاد وحدت میان آنان موثر باشد.

وی اظهارداشت: تقویت وحدت و همدلی میان مسلمانان از اهداف و رسالت های مركز اسلامی انگلیس به شمار می رود و ایجاد زمینه های تقریب و وحدت امت اسلامی در حقیقت وظیفه ای اسلامی بر عهده همه مسلمانان جهان و بویژه اندیشمندان اسلامی است و هر كس به اندازه توان خود باید در راه تحقق این آرمان ارزشمند تلاش و كوشش نماید.

دبیر هفتمین همایش بین‌المللی' تقریب میان مذاهب اسلامی' گفت: ما معتقدیم تقریب بین مذاهب و در نهایت دستیابی به وحدت اسلامی به معنای واقعی كلمه مهمترین و اساسی ترین عامل برای تحقق عزت، كرامت و سعادت معنوی و مادی مسلمانان است و هرگز نمی توان عزت و كرامت و سعادت اسلامی را در مدار تفرقه و جدایی مسلمانان از یكدیگر جست و جو نمود.

دكتر علی الاوسی افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است این همایش روز شنبه 21 سپتامبر 2013 (30 شهریور) و با عنوان 'نقش تقریب در مقابله با فرقه گرایی و حمایت از جامعه ' و با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندان برجسته مسلمان از كشورهای مختلف برگزار شود.

وی گفت: تاكنون حضور علماء و اندیشمندانی از كشورهای مصر، انگلیس، آلمان، لبنان، الجزایر، عراق، مراكش، فرانسه، پاكستان، هند، یمن، عربستان سعودی، بحرین و جمهوری اسلامی ایران در این همایش قطعی شده است.

مركز اسلامی انگلیس طی سال های اخیر شش همایش بین المللی را در زمینه تقریب میان مذاهب اسلامی و با محورهای تخصصی 'تقریب بین مذاهب اسلامی ضرورتی برای مسلمین در عصر حاضر'، 'تقریب، راهكار دفاع از قرآن كریم و پیامبر خاتم حضرت محمد (ص) '، ' تقریب میان مذاهب اسلامی؛ راهی به سوی تكریم انسان و تقویت اتحاد اسلامی'، 'نقش تقریب درتعالی امت اسلامی و ساختن آینده آن'، 'بیداری جهانی اسلامی و طرح تقریب میان مذاهب اسلامی' و ' نقش فرهنگی تقریب در رسیدن به همزیستی اجتماعی' برگزار كرده است.

دكتر الاوسی با اشاره به درخواست اندیشمندان و شركت كنندگان در همایش های قبلی برای تداوم برگزاری این گونه همایش ها، تاكید كرد: هدف اصلی ما در همایش های تقریب، فراهم كردن زمینه های شناخت بیشتر مذاهب اسلامی از همدیگر به منظور تقویت همدلی و همفكری و ساختن آینده ای روشن برای امت اسلامی می باشد.

این همایش یك روزه به زبان عربی برگزار می شود و در پایان شركت كنندگان قطعنامه ای را صادر خواهند كرد.

اروپام**345

سرخط اخبار جهان