كاركرد سينماي جوان تا حد يك آموزشگاه پايين آمده است

تهران- كارگردان فيلم كوتاه «شب» گفت كه جايگاه انجمن سينماي جوان در حد يك آموزشگاه پايين آمده و اين مجموعه نيازمند تغييرات اساسي است.

«مسعود اميني» روز يكشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا افزود: مهمترين مشكلي كه در انجمن سينماي جوان وجود دارد نداشتن تلقي درست از فيلم كوتاه و جامعه فيلمسازان كوتاه است.

وي يادآور شد: اين انجمن در يك روند غير منطقي در چهار سال اخير گسترش يافت و جايگاه آن در حد يك موسسه آموزشي سينمايي كوچك شد.

كارگردان فيلم «غبارآلوده ها» توضيح داد: مقوله فيلم كوتاه نزديك به تفكر و رويكرد روشنفكري است و شيوه اي كه انجمن سينماي جوان در آموزش فيلمسازان در نظر گرفت با اين روند همخواني نداشت.

اميني تاكيد كرد: توسعه فضاي آموزشي، فراهم كردن ابزار فيلمبرداري، افزايش مزايا و فعاليت هايي از اين دست بيشتر در كاركرد يك موسسه آموزشي ديده مي شود و اين اقدامات با روحيه هنرجوياني كه نگاه روشنفكرانه به جامعه داشته و اهداف متعالي در سينما را دنبال مي كنند،همخواني نخواهد داشت.

به عقيده وي، ابزار فيلمسازي امروز موضوع نگران كننده براي توليد فيلم كوتاه نيست زيرا به هر حال امكان فيلمسازي را فيلمسازان فراهم مي كنند، مهمترين دغدغه در اين عرصه بايد توليد آثار پرمحتوا باشد.

كارگردان فيلم كوتاه «نوبت پنجره هاست» از نبود استقلال و آزادي در فيلمسازي فيلم كوتاه گلايه كرد و گفت:عناصر يادشده با نگاه مديريت انجمن سينماي جوان در سالهاي اخير همخواني نداشت.

اميني به فعاليت هاي انجام شده در سينماي جوان اشاره كرد و در عين حال گفت كه اين رويكرد با خواسته هاي فيلمسازي در سينماي كوتاه در يك جهت نبوده و نتيجه آن نارضايتي بسياري از فعالان عرصه فيلم كوتاه از مديريت اين حوره است.

اين كارگردان تجربه گرا با تاكيد بر اينكه فضاي آموزشي انجمن سينماي جوان در اين سالها گسترش يافته و بودجه آن نيز بهتر شده است، توضيح داد: انجمن سينماي جوان يك موسسه دولتي وابسته به وزارت ارشاد است اما سازكار اين نهاد به سمت يك موسسه آموزشي رفته كه قرار است كنكور برگزار كند، دانشجو بگيرد و به دنبال اخذ شهريه از هنرجويان خود باشد. كاركرد سينماي جوان فارغ از موضوع آموزش به بحث فيلمسازي آماتور و ماموريت هاي گسترده آن در سينماي كوتاه اختصاص دارد.

فراهنگ(4)**1983**

سرخط اخبار فرهنگ