۲۱ شهریور ۱۳۹۲،‏ ۸:۱۸
کد خبر: 80812359
۰ نفر
تجلیل از 24 چهره ماندگار و مفاخر استان فارس

شیراز - در نخستین همایش تجلیل از چهره های ماندگار و مفاخر استان فارس، شامگاه چهارشنبه از 24 چهره ماندگار و مفاخر این استان تجلیل شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این آیین چهره های ماندگار و مفاخر استان فارس در بخش های فرهنگ و هنر، شعر، ادبیات نمایشی، پزشكی، علوم و فناوری، شیمی، موسیقی، مینیاتور، صنعت و تكنولوژی، كشاورزی، رسانه، داستان نویسی، خیران، صنایع دستی، ورزش و ایثار وشهادت معرفی شدند.

پرفسور سید ضیاء الدین تابعی، افسانه صفوی، دكتر حسن ریاحی، علی اصغر تجویدی، احد ده بزرگی، رحیم هودی، منصور اوجی، ابوالقاسم فقیری، امین الله فاضل، سكینه بهبودی، دكتر سید علی ملك حسینی، عزیز اسداللهی زوج، سید محمدعلی فاطمی، محمدباقر شیخ الاسلامی، حسین واحدی پور، عنایت الله بخارایی، غلامحسین پیروانی، محمد عسلی، سید عباس سیاحی و سید ابوالحسن فال اسیری به عنوان نخستین چهره های ماندگار و مفاخر استان فارس معرفی شدند.

بسیاری از این افراد در سالهای گذشته به عنوان چهره ماندگار كشوری برگزیده شده اند.

همچنین در این آیین از تمبر ویژه نخستین همایش چهره های ماندگار و مفاخر استان فارس رونمایی شد.

مدیر كل اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در حاشیه این آیین به ایرنا گفت : تجلیل از چهره های ماندگار بر خودباوری و نشاط جامعه نخبگان می افزاید.

امیر رئوف افزود:برگزاری نخستین همایش تجلیل از چهره های ماندگار گامی اثرگذار و ارزشمند برای توجه به نخبگان استان فارس است.

وی گفت:ازیك‌ سال پیش دبیرخانه‌ای به عنوان تجلیل ازچهره‌های ماندگار این استان در استانداری و بنیاد فارس ‌شناسی تشكیل شد و آیین‌نامه‌های لازم را تدوین كرد.

وی بیان كرد: تلاش می‌كنیم دبیرخانه این همایش به صورت دائمی فعالیت كند و همایش دو سال یك‌ بار برگزار شود.

استاندار فارس در این همایش گفت: فارس از دیرباز معدن گنجینه علم و ادب و دانش بوده كه چهره های ماندگار و نام نیك آنها پیوسته ستایش همگان را برانگیخته است.

حسین صادق عابدین افزود: بی شك تاریخ درخشان استان فارس نشان از حضور بزرگان می دهد كه برای حفظ و توسعه هویت فرهنگ این سرزمین كوشیده اند و افتخارات فراوانی آفریده اند.

وی با بیان اینكه مفاخر و بزرگان مهمترین و بزرگترین سرمایه های ملی هر ملتی محسوب می شوند بیان كرد:بر اساس آمار، استان فارس بیشترین تعداد نخبه را دارد.

صادق عابدین اظهارداشت:مفاخر و بزرگان بهترین و وارسته ترین الگوها برای فرزندان این سرزمین هستند كه برگزاری چنین برنامه ای به حد توان و نه انتظار صورت گرفته است.

وی با اشاره به برگزاری نخستین همایش تجلیل از چهره های ماندگار استان فارس اضافه كرد: فارس به اندازه كافی منابع و ذخایر ارزشمند نیروی انسانی دارد كه این برنامه شروع مسیری طولانی و پرارزش است.

صادق عابدین ادامه داد: امیدواریم این برنامه حداقل هر دو سال یك بار در استان فارس برگزار شود تا فرهنگ و هنر، نخبگان و مردم استان فارس را تقدیر و تكریم كنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در باورهای دینی ما بارها درباره اهمیت علم و دانش و ارزش صاحبان آن سخن گفته شده به طوری كه هیچ مكتبی به اندازه دین اسلام به ارزش علم و عالم نپرداخته است.

صادق عابدین با بیان اینكه علم وسیله ای است كه در سایه آن اطاعت خداوند محقق می شود گفت: ایران هم اكنون در بین 57 كشور اسلامی، رتبه نخست علمی را دارد و در عرصه های گوناگون از جمله هنری، علمی، صنعتی و دانش هسته ای چنان پیشرفت كرده كه جهان غرب را به هراس انداخته است.

این همایش را مركز فارس شناسی و استانداری فارس برگزار كرد. ك/2

7382 / 667 /675