فيلم كوتاه «مرز شكسته» جايزه جشنواره بين‌المللي موسترمپ اسپانيا را گرفت

تهران - فيلم كوتاه مستند «مرز شكسته» به كارگرداني «كيوان كريمي» جايزه ويژه جشنواره بين‌المللي فيلم «موسترمپ» در كشور اسپانيا را به‌دست آورد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، فيلم مستند «مرز شكسته» به كارگرداني «كيوان كريمي» در جديدترين حضور بين‌المللي خود به عنوان نماينده سينماي ايران در جشنواره بين‌المللي فيلم «موسترمپ» اسپانيا به روي پرده رفت و توانست جايزه ويژه هايت داوران اين جشنواره را ازآن خود كند.

اين جشنواره در روزهاي اول تا سوم شهريورماه جاري (23 تا 25 آگوست 2013) در شهر «ترمپ» در كشور اسپانيا برگزار شد.

در مجموع از طرف فيلمسازان سراسر جهان 1100 فيلم به دفتر جشنواره رسيده بود كه هشت فيلم به عنوان كانديد سه جايزه جشنواره انتخاب شده بودند كه با حضور «احمد مرادي» محقق و همكار فيلمنامه فيلم «مرز شكسته» جايزه ويژه هئيت داوران جشنواره به اين فيلم مستند رسيد.

اين هشتمين جايزه بين‌المللي فيلم مستند «مرز شكسته» در جشنواره‌هاي خارجي محسوب مي‌شود.

«مرز شكسته» در ادامه حضورهاي بين‌المللي خود در روزهاي 10 تا 16 مهرماه امسال (2 تا 8 اكتبر 2013) در بخش مستند كوتاه سيزدهمين دوره جشنواره بين‌المللي فيلم بيروت در كشور لبنان به نمايش در خواهد ‌آمد. جشنواره بين‌المللي بيروت يكي از بهترين جشنوارهاي كشورهاي عرب زبان به شمار مي‌رود.

اين فيلم همچنين در روزهاي 12 تا 16 شهريورماه جاري (3 تا 7 سپتامبر 2013) در جشنواره فيلم‌هاي مستند «آنتافاگوستا» در كشور شيلي به روي پرده خواهد رفت. اين مستند همچنين به عنوان نامزد براي دريافت جايزه بهترين فيلم بخش «محيط زيست و انرژي» در جشنواره «پونفرادا» Ponferrada در كشور اسپانيا نمايش داده خواهد شد.

«مرز شكسته» كه موضوع آن در مورد قاچاق مواد سوختي است، تاكنون در تعدادي از جشنواره‌هاي داخلي و خارجي به نمايش درآمده و جوايز مختلفي را نيز از آن خود كرده است.** «مزار شريف» اواسط مهرماه كليد مي‌خورد

«منوچهر شاهسواري» از پايان بازنويسي فيلمنامه «مزار شريف» و كليد خوردن اين فيلم در اوسط مهرماه خبر داد.

منوچهر شاهسواري تهيه‌ كننده «مزار شريف» درباره اين پروژه گفت: در مراحل پاياني بازنويسي فيلمنامه هستيم. پايان اين هفته بازنويسي تمام مي‌شود و بعد از آن پيش توليد اصلي اتفاق مي‌افتد. ما به نوعي بخشي از پيش‌توليد را كه شامل تحقيق و پژوهش و مراجعه به كارشناسان اين موضوع بود را انجام داده‌ايم و در حال حاضر نسخه ششم فيلمنامه دارد بازنويسي مي‌شود.

وي افزود: در پيش‌توليد اصلي به سراغ انتخاب عوامل اصلي اين فيلم خواهيم رفت. براي سفر به افغانستان منتظر هماهنگي‌هاي اداري با وزارت امور خارجه هستيم كه دوستانمان در حوزه هنري دارند تلاش مي‌كنند تا حمايت جدي وزارت را براي همكاري جلب كنند. اواسط مهرماه اميدوارم كه فيلم را كليد بزنيم.

13 سال قبل طالبان در شهر مزار شريف افغانستان طي يك ماجراي تروريستي هشت نفر از ديپلمات هاي ايراني و يك خبرنگار را به شهادت رساندند و از ميان آنان تنها يك نفر نجات پيدا كرد.

فراهنگ**9266**1588