۳ شهریور ۱۳۹۲،‏ ۱۱:۲۵
کد خبر: 80787407
۰ نفر
تبریز، آرمان شهر گردشگران تابستانی ایران زمین

تبریز- تبریز، شهری با آب و هوایی دل انگیز و مطبوع، تاریخی كهن، اماكن دیدنی، تلفیقی از سنت و مدرنیسم در شمال غربی ایران كه امروز به آرمان شهر گردشگران تابستانی ایران زمین و بلكه مسافران خارجی تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، طی سال های اخیر به دلیل اقدامات زیربنایی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به موازات آن اطلاع رسانی دقیق و درست از وضعیت گردشگری تبریز، مسافران و گردشگران بیشماری از اقصی نقاط كشور به این شهر زیبا، بزرگ و دیدنی سفر می كنند، به طوری كه طی چهار تا پنج سال اخیر تبریز همواره جزو سه شهر نخست ایران در جذب گردشگران تابستانی بوده است.

موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی، واقع شدن در مسیر قدیمی جاده ابریشم، وجود بناهای تاریخی اعم از مساجد، مدارس و بازار مسقف، مراكز متعدد تجاری و خرید سنتی و مدرن، مراكز تفریحی، امكانات مناسب و در خور توجه ارتباطی، موزه های متعدد و تخصصی، اماكن اقامتی و هتل های مناسب و در نهایت خدمات دهی مطلوب و سریع به گردشگران از جمله ویژگی ها و مزیت های مهم تبریز در جذب گردشگران تابستانی است.

تبریز كه شهرت ' اولین های' آن در ایران، مرزهای كشور را در نوردیده است، با قدمتی بیش از چهار هزار سال پیشگام تاریخ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی بوده است كه وجود بزرگترین بازار سرپوشیده جهان در مركز این كهن شهر حكایتی روشن از عزت و عظمت تاریخی آن دارد.

وجود آثار باستانی بی نظیر و كم نظیر همچون موزه عصر آهن، مسجد كبود، ارگ علی شاه، مجموعه زیبا و بسیار دیدنی 800 ساله ربع رشیدی، مقبره الشعرا، موزه های مشروطه، قرآن و كتابت، شهرداری، شهریار، خانه های قدیمی نظیر خانه پروین اعتصامی، علوی، شربت اوغلی، قدكی و بهنام، مقبره دو كمال، مسجد جامع و مراكز تفریحی همچون ائل گلی با مناظری زیبا و دل انگیز و ارتفاعات عینالی فقط چند نمونه از برجستگی های گردشگری این شهر تاریخی است كه مقصد هزاران مسافر تابستانی است.

وجود 18 هتل مدرن به همراه ده ها اقامتگاه با امكانات بسیار متنوع با سبك جدید از دیگر امتیازات تبریز است كه در جذب گردشگران به این شهر نقشی مهم ایفا می كند.

تبریز نخستین شهر در ایران است كه در آن هتل و مسافرخانه به سبك جدید احداث شده كه اولین هتل حدود 115 سال قبل توسط شخصی به نام میرزااسحاق خان معزالدوله در جوار پل قاری احداث شده بود.

فعالیت بالغ بر 50 رستوران و كافی شاپ، 30 مركز خرید و تجارت، 20 پارك و مركز تفریحی، راه اندازی اتوبوس های تبریزگردی از سوی شهرداری و تاكسی سرویس های از من بپرس و ارایه خدمات مناسب در ورودی های شهر به گردشگران از دیگر عوامل رونق صنعت توریسم در تبریز بوده است.

كاهش محسوس دما و شرایط مطبوع آب وهوایی از نیمه مرداد تا پایان شهریور موجب شده تا مسافران زیادی تبریز را به عنوان مقصد سفرهای تابستانی خود انتخاب كنند.

گزارش خبرنگار ایرنا حاكی است اكنون هتل ها و مهمانسراهای تبریز اتاق خالی برای پذیرش مسافران ندارد و به همین جهت عده زیادی از مسافران به دلیل آب و هوای مناسب ترجیح می دهند در بوستان ها و داخل چادرها شب را به صبح برسانند.

در این ارتباط مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: 100 درصد ظرفیت هتل های استان در زمان حاضر اشغال شده است.

تراب محمدی افزود: در پی ورود كم نظیر گردشگران به تبریز در دور دوم سفرهای تابستانی، علاوه بر هتل ها، ظرفیت اغلب مهمانپذیرها و كمپ های گردشگری شهرستان های مختلف استان بویژه تبریز تكمیل است.

وی گفت: پارك های مسافر و عمومی تبریز نیز مملو از چادرهای گردشگران است.

محمدی افزایش چشمگیر گردشگران بویژه خارجی ورودی به استان را حاصل توسعه و بهبود زیرساخت های گردشگری، توسعه اماكن اقامتی، مرمت آثار تاریخی و معرفی شایسته این آثار به جهانیان در پنج سال اخیر عنوان كرد.

وی از استقرار راهنمایان گردشگری در ورودی شهرها و محوطه های آثار تاریخی و گردشگری آذربایجان شرقی برای خدمت رسانی بهینه به مسافران خبر داد.

وی گفت: ظرفیت اقامتی آذربایجان شرقی هفت هزار و 800 تخت است كه یكهزار و 800 تخت آن سال گذشته ایجاد شده است.

به گفته محمدی آذربایجان شرقی دارای 112 مجتمع رفاهی بین راهی و 60 كمپ گردشگری است.

در همین حال مسافران اقصی نقاط میهن اسلامی از اینكه تبریز را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب كرده اند خرسندند.

یكی از مسافران تابستانی به خبرنگار ایرنا گفت: تبریز را تا به حال ندیده بودم اما به دلیل شهرت فراوان آن مطالبی را در كتاب ها خوانده بودم، زمانی كه وارد این شهر شدیم برایم ثابت شد این شهر از آنچه كه در كتاب ها آمده بیشتر قابل توجه و زیباست.

رضا رستم خانی كه از بوشهر به تبریز آمده است، ادامه داد: مهمترین ویژگی تبریز آب و هوای خنك آن است كه باعث شده طی روزهایی كه در این شهر حضور داشته ایم كمتر به محل اقامت خود برویم.

وی وجود آثار تاریخی بیشمار، مراكز تفریحی و خدماتی متعدد را از دیگر جاذبه های مهم تبریز برای گردشگران بیان كرد.

یكی از بانوان گردشگر نیز با بیان اینكه موزه های تبریز بسیار دیدنی و زیباست، اظهار كرد: به دلیل تعدد موزه ها و تخصصی بودن آنها دو روز طول كشید تا از آنها بازدید كنیم كه دیدن اشیاء و آثار نگهداری شده در آنها برایمان بسیار شگفت انگیز بود.

پریسا آدمی كه از تهران به تبریز سفر كرده است، اضافه كرد: یكی از موارد مهم كه توجه ما را در تبریز به خود جلب كرده است، نظافت و تمیزی شهر است كه تاكنون در هیچ نقطه ای از ایران كه سفر كرده ایم چنین موردی را ندیده ایم.

وی ادامه داد: با وجود اینكه پارك ها، مراكز تاریخی و بازار تبریز محل تردد اغلب مسافران و مردم شهر است اما در این محل ها هرگز انباشت آشغال وجود ندارد كه نشان دهنده فعالیت های شبانه روزی شهرداری و نهادهای خدمات رسان است.

بانوی دیگری كه از شمال كشور به تبریز آمده است گفت: هرچند شمال كشور به دلیل وضعیت آب و هوایی پذیرای خیل مسافران است اما تبریز نیز به دلیل دمای مطبوع در این فصل مسافران زیادی را در خود می بیند.

زهرا مقدادی افزود: از اینكه مسوولان این شهر خدمات مناسبی را به گردشگران می دهند از آنها قدردانی می كنیم چرا كه تاكنون مشكلی در زمینه های مسیریابی، راهنمای محل های دیدنی و همچنین مسایل بهداشتی نداشته ایم و امكانات به حد كافی وجود دارد.

وی از ارایه خدمات اتوبوس های تبریزگردی به نیكی یاد كرد و گفت: استفاده از این اتوبوس ها علاوه بر اینكه بسیاری از مشكلات مسافران برای پیدا كردن اماكن دیدنی را رفع می كند باعث می شود در وقت گردشگران نیز صرفه جویی شود.

یكی از مسافران جوان اهوازی نیز با اشاره به سفر دو سال قبل خود به تبریز، اظهار كرد: من برای اولین بار دو سال پیش به این شهر آمدم و به خاطر زیبایی و آب و هوای مناسب آن امسال همراه خانواده و چند فامیل خود به تبریز آمده ایم.

عبدالرضا روحی گفت: تبریز نسبت به دو سال قبل تغییرات بسیار عمده و اساسی كرده است كه احداث خیابان ها و مراكز خرید جدید و بزرگ از آن جمله است كه اتفاقا' همین مراكز به یكی از نقاط گردشگرپذیر تبدیل شده است.

وی افزود: تغییر و تحول در چهره شهر تبریز به طور كامل قابل مشاهده است از جمله اینكه در پارك ائل گلی نسبت به دو سال قبل فضاسازی و محوطه سازی جدیدی صورت گرفته است كه این امر نشان می دهد مسوولان شهری برای جلب و جذب توریست برنامه ریزی دارند.

یكی از مسافران تابستانی كه از شهر قم به تبریز سفر كرده است، اظهار كرد: بدون تردید تبریز از معدود شهرهای ایران است كه مكان ها و ابنیه های تاریخی بسیار زیادی را در خود جای داده است كه دیدن آنها هر گردشگری را سر شوق می آورد كه یكی از این بناها ارگ علیشاه است كه در مدت سه روز اقامت خود در این شهر دو بار از ان دیدن كرده ام.

مصطفی راسخ نیا افزود: تبریز از نظر پاكیزگی و نظافت شهری بی همتاست و به همین دلیل مسافرانی كه به این شهر می آیند با آسودگی و راحتی خاصی چند روزی را در این شهر سپری می كنند.

مسافری كه از شهرضا (استان اصفهان) به تبریز آمده و در پارك ائل گلی در حال مشاهده ساخت چهره استاد شهریار در تنه درخت خشكیده است، اظهار كرد: برایم بسیار جالب است كه هنرمندان این شهر از تنه های خشكیده درختان چنین آثار زیبا و دیدنی خلق می كنند و من تاكنون چنین موردی را سراغ نداشته ام.

وی اضافه كرد: شهر تبریز به دلیل همین ویژگی های خاص و منحصر به فرد مقصد اغلب گردشگران تابستانی است و من از اینكه این شهر زیبا و بزرگ را برای سفر خانواده ام انتخاب كرده ام بسیار خرسندم.

در هر حال با توجه به رونق صنعت گردشگری در جهان امروز و تلاش های وافر دولت ها برای توسعه این صنعت سودآور، به نظر می رسد سیاست ها و برنامه ریزی های سال های اخیر ایران در این رابطه موفق بوده و نسبت به رونق گردشگری داخلی و خارجی گام های اساسی برداشته شده است.

امید است در دولت تدبیر و امید نیز همین روند و بلكه بهتر و مناسب تر ادامه یافته و با نهادینه شدن صنعت توریسم در بخش های مختلف فرهنگی، بهداشتی، درمانی و اجتماعی شاهد افزایش روز افزون درآمدهای كشور از این راه و كم اتكایی به درآمدهای نفتی باشیم.

آذربایجان شرقی و تبریز به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی و آثار و ابنیه تاریخی طی سال های اخیر به یكی از مراكز نخستین گردشگری كشور تبدیل شده و براساس آمار اعلام شده ازسوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پارسال رتبه دوم در پذیرش گردشگران خارجی و رتبه سوم در پذیرش گردشگران داخلی را كسب كرد.

با توجه به موقعیت گردشگری خاص این شهر زیبا و تاریخی، لزوم توجه دولت برای فعال سازی بخش های مختلف خصوصی در صنعت گردشگری آذربایجان شرقی و تبریز را بیش از پیش ضروری می كند.

7236/587/ 1645

سرخط اخبار فرهنگ