۲۵ مرداد ۱۳۹۲،‏ ۲۰:۳۵
کد خبر: 80776167
۰ نفر
جشن تبرك انگور در كليساي مريم مقدس بندرانزلي برگزار شد

بندرانزلي – ارامنه بندرانزلي و جمعي از ارامنه شهرهاي ديگر روز جمعه آيين تبرك انگور را با حضور ' سبوحس سركيسيان 'اسقف اعظم ارامنه ايران در كليساي مريم مقدس بندرانزلي گرامي داشتند.

به گزارش ایرنا ،12 آگوست در گاهشماری ارمنی روز تبرك انگور نامید شده است .این جشن موسوم به خاقوق اُرهنِك ( khaghogh orhnek )، خاقوق khaghogh به ارمنی به معنای انگور و orhnek ارهنك به معنای تبرك است و روی هم رفته به معنی جشن تبرك انگور است .

این جشن در روز عید حضرت مریم برگزار شده و در این روز در كلیساهای ارمنی ضمن خواندن ادعیه و سرودهای مذهبی ، انگور از سوی كلیسا تبرك شده و به حاضران داده می شود .

دعای كلیسایی (شاراگان ) را كشیش یا بالاترین فرد روحانی و مذهبی، با هم آوازی گروه كر می خواند و برخی از حاضران نیز دعا را زمزمه می كنند.

در پایان، از درگاه الهی درخواست می شود كه روح و جسم آدمیان را از گناهان پاك سازد و برای شركت در مراسم تبرك انگور آماده كند. سپس طی تشریفاتی، سه بار انگور متبرك و بین حاضران تقسیم می شود.

مسئول خلیفه گری ارامنه بندرانزلی به خبرنگار ایرنا گفت : ارامنه تا زمانی كه انگور در كلیسا تبرك نشده آن را مصرف نمی كنند .

'سیمون ترهوسپیانس ' در خصوص برگزاری با تاخیر این مراسم خاطرنشان كرد: از انجا كه كلیسای بندرانزلی به نام مریم مقدس مزین شده و برای این كه مراسم با حضور اسقف اعظم و ارامنه سایر نقاط برگزار شود امروز این جشن را برگزار كردیم .

وی متذكر شد :همچنین مراسم توبه به منظور تطهیر جسم و روح افراد در حضور كشیش در داخل كلیسا برگزار شد .

وی در خصوص عروج مریم مقدس این طور توضیح داد : حضرت مریم سه روز بعد از وفات به آسمانها نزد عیسی مسیح عروج كردند .

معاون اسقف ارامنه ایران نیز پس از پایان مراسم به خبرنگار ایرنا گفت : انگور مقدس ترین میوه در مسیحیت است و مسیح نیز خود را تاك حقیقی خوانده است.

' پدر ماكاریوس ' افزود: انگور برای ما نمادی از عیسی مسیح است و زمانی كه ما انگور را تبرك می كنیم یعنی این كه همه زندگی مان را در پیشگاه خداوند متبرك می كنیم .

قدمت كلیسای ارامنه انزلی حدود 137 سال است كه به نام مریم مقدس نامگذاری شده و در سالهای اخیر به همت ارامنه مرمت و بازسازی شده .ملك الله وردیان بانی مدرسه و كلیسای مریم مقدس بندرانزلی است.

620