۲۴ مرداد ۱۳۹۲،‏ ۱۷:۱۲
کد خبر: 80775308
۰ نفر
حوزه يورو از ركود خارج مي شود

مادريد - اقتصاد حوزه پولي يورو با ثبت يك رشد اقتصادي 3/0 درصدي در سه ماهه دوم سال جاري ميلادي، پس از هفت سه ماهه پياپي از ركود خارج شد، هرچند همچنان كشورهاي بحران زده جنوب آن نظير اسپانيا به افت اقتصادي خود ادامه مي دهند.

به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش تازه اداره آمار اتحادیه اروپا موسوم به 'یورو استات' كه امروز پنجشنبه در روزنامه های اسپانیا انتشار یافت، رشد 3/0 درصدی اقتصاد حوزه یورو طی ماههای آوریل تا ژوئن بالاتر از پیش بینی مقامهای اتحادیه اروپا و تحلیلگران اقتصادی این حوزه بوده است و عملكرد خوب دو قدرت اقتصادی بزرگ آن، فرانسه و آلمان در تحقق این وضعیت نقشی موثر داشته اند.

بر اساس این گزارش، در حالی كه عملكرد خوب آلمان و فرانسه و دیگر كشورهای شمال و مركز اروپا به خروج حوزه یورو از ركود اقتصادی كمك كرده، كشورهای بحران زده حاشیه جنوبی آن بویژه یونان، ایتالیا و اسپانیا عملكردی متفاوت داشته اند و موجب انقباض 1/0 درصد اقتصادی در دومین سه ماهه سال 2013 نسبت به سه ماهه نخست آن و ركود 7/1 درصدی در مقایسه با دومین سه ماهه سال 2012 شده اند.

بنا به گزارش یورواستات، در این میان، اقتصاد پرتغال روندی امیدوار كننده داشته و در سه ماهه دوم امسال 1/1 درصد رشد داشته است كه بالاترین میزان رشد در همه حوزه یورو به شمار می رود. در مقابل، قبرس بدترین وضعیت را داشت و اقتصاد آن با 4/1 درصد افت در سه ماهه دوم امسال موجب شد رشد منفی آن به 4/5 درصد در كل 12 ماه برسد.

اما در مجموع اتحادیه اروپا، طبق گزارش یورو استات، رشد اقتصادی آن در دومین سه ماهه سال 2013 میلادی 3/0 درصد بود. این در حالی است كه در سه ماهه نخست، نرخ تولید ناخالص داخلی در حوزه یورو 3/0 درصد و در اتحادیه اروپا 1/0 درصد سقوط كرده بود.

از نظر آمار میانسالانه، مجموع 17 كشور عضو حوزه پولی یورو شاهد یك سقوط 7/0 درصدی نسبت به سه ماهه نخست سال بوده اند، در حالی كه این رقم برای مجموع اتحادیه اروپا 2/0 درصد در مقایسه با همین مدت در سال گذشته بوده است.

اروپام ** 1551

سرخط اخبار جهان