اعلام علت سقوط یک هواپیما در افغانستان وزارت دفاع انگلیس را شرمگین کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/03/04 لندن - نتیجه تحقیقات درباره سقوط یک هواپیمای انگلیسی در سال 2006 در افغانستان نشان می دهد که این هواپیما در شرایط مناسبی برای پرواز نبوده است.
بر اثر سقوط هواپیمای شناسایی نیمرود 14 سرنشین نظامی آن کشته شدند که بالاترین تلفات جمعی نظامیان انگلیسی پس از جنگ فالکلند بود.
نتیجه تحقیقات درباره علت سقوط این هواپیما روز جمعه با حضور خانواده قربانیان این حادثه در شهر آکسفورد ارایه شد.
در این جلسه صدور مجوز پرواز هواپیمای نیمرود توسط وزارت دفاع انگلیس عملی شرم آور توصیف شد.
وزارت دفاع انگلیس پیشتر از خانواده کشته شدگان این حادثه عذرخواهی اما تاکید کرده بود که هواپیمای نیمرود سالم و برای پرواز مناسب بوده است .
این هواپیما پس از انجام عملیات سوخت گیری در هوا منفجر شده بود و نتیجه تحقیقات حاکیست که نشتی در یکی از مخازن سوخت آن علت انفجار بوده است.
رسیدگی رسمی قضایی درباره سقوط این هواپیمای نظامی تجسسی حدود دو هفته پیش آغاز شد.
این هواپیماهای تجسسی که از 40 سال پیش در نیروی هوایی انگلیس خدمت می کنند، قرار بود 10 سال پیش از رده خارج شوند.
پدر یکی از سربازان کشته شده در حادثه سقوط نیمرود، پیش از انجام تحقیقات رسمی ، نیروی هوایی کشورش را عامل مرگ فرزند خود معرفی کرده بود.
گراهام نایت که فرزند او به همراه 13 نظامی دیگر در سقوط این هواپیمای تجسسی در غرب ولایت قندهار کشته شد، گفته بود که با صرف یکسال وقت تلاش کرده علت سقوط این هواپیما را کشف کند.
اروپام 1388**345**1275** شماره 058 ساعت 10:17 تمام