۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8074377
۰ نفر
مردم کویت فردا پای صندوق های رای می روند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/02/27 کلیات کویت - مردم کویت روز شنبه با رفتن به پای صندوق های رای، تکلیف 50 کرسی نمایندگی مجلس این کشور را برای مدت چهار سال مشخص خواهند کرد.
به گزارش ایرنا، کویت به عنوان یکی از باسابقه ترین کشورهای برخوردار از تجربه پارلمانی در منطقه و دارای صدها دیوانیه و نهاد مشورتی مردمی به شمار می رود.
در این دوره از انتخابات مجلس، 275 نامزد در پنج حوزه رای گیری با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت و از این تعداد 27نامزد را زنان تشکیل می دهند که با شور و شوق فراوان در مبارزات انتخاباتی حضور یافته و هر چند که فعالان حقوق زن در این مبارزه انتخاباتی برای دستیابی به یک کرسی مجلس امید بسته اند.
این در حالی است که در انتخابات دو سال پیش مجلس نیز زنان تقریبا با همین تعداد نامزد در انتخابات شرکت کردند ولی با توجه به نوپا بودن تجربه پارلمانی برای آنان و بافت سنتی و قبیله ای و گرایش مردانه به اداره امور سیاسی کشور، به رغم داشتن اکثریت در ساختار جمعیتی کویت، از راه یابی به مجلس بازماندند.
از آغاز حیات پارلمانی کویت در سال 1963 میلادی حدود 44 سال طول کشید تا بالاخره در سال 2006 زنان حق رای به دست آوردند و از این رو انتخابات روز شنبه دومین تجربه آنان در ارتباط با حق انتخاب کردن و انتخاب شدن است از سوی دیگر هرچند در انتخابات اخیر اکثر نامزدها به طور مستقل حضور دارند ولی گروههای اجتماعی سیاسی و اسلامی فهرست هایی از نامزدهای خود را برای حوزه ها ارایه داده اند.
با این حال شیعیان بیشتر به شانس پیروزی نامزدهای خود در حوزه یک و لیبرال ها نیز در حوزه دو به عنوان حوزه های مرکزی، با سابقه و مرفه نشین کویت چشم دوخته اند و گروههای اسلامی و الحرکه الدستوریه حدس و التجمع السلفی نیز بیشتر، شانس پیروزی نمایندگان خود را در حوزه های پیرامونی و حاشیه ای و در بین قبایل کویت جستجو می کنند.
با این حال بر اساس آمارهای رسمی در انتخابات این دور مجلس امت از مجموع جمعیت بومی یک میلیون و 50 هزار نفری کویت، 361 هزار و 684 نفر از حق رای برخوردارند که از این تعداد، 200 هزار و 499 نفر(55 و چهار دهم درصد) آنان را زنان و 161 هزار و 185 نفر(44و 6 دهم درصد) را نیز مردان تشکیل می دهند.
برگزاری انتخابات این دوره از مجلس کویت در حالی است که اواخراسفند سال گذشته در پی بالاگرفتن اختلافات میان مجلس و دولت بر سر برخی مسایل از جمله تخریب دیوانیه های واقع در املاک عمومی، افزایش حقوق کارکنان دولت و پیامدهای ناشی از برگزاری مراسم ختم عماد مغنیه و برخی مسایل دیگر در نتیجه دولت استعفا و شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت نیز با استقاده از اختیارات قانونی، مجلس را منحل و انتخابات زودرس اعلام کرد.
شبد**خاورم 1456**1080**340** شماره 196 ساعت 22:45 تمام

سرخط اخبار جهان