یواس ای تودی :عراق در حال تبدیل شدن به بزرگترین خریدار تسلیحات آمریکا است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/05/29 نیویورک - یواس ای تودی پرشمارگان ترین روزنامه آمریکایی روز سه شنبه در گزارشی نوشته است که عراق به سرعت در حال تبدیل شدن به بزرگترین خریدار تسلیحات آمریکایی است .
این روزنامه نوشت :تنها طی دو ماه گذشته پنتاگون کنگره را از فروش احتمالی یکسری تجهیزات نظامی به ارزش 8 میلیارد و 700 میلیون دلار مطلع ساخته است که شامل همه چیز از بالگردهای تهاجمی سبک تا آمبولانس های زرهی و دوربین های دوچشمی می شود.
به نوشته این روزنامه ، بخشی از این فروش تسلیحاتی مربوط به تسلیحات دست دوم آمریکا به عراق است .
ژنرال عراقی بدنه بهترین تانک جنگی آمریکا را می گیرد و به آن تکانی می دهد.
ژنرال موهان الفریجی مشاور ارشد وزیر دفاع عراق می گوید این بسیار باحال است اما من نگران هستم که سربازان ما نتوانند این تانک ها را هدایت کنند.
نگرانی های او می تواند در حقیقت یک قرارداد تسلیحاتی به ارزش 2 میلیارد و 160 میلیون دلار را به خطر اندازد و این مساله باعث نگرانی سرلشکر چارلز لاکی شد که در واقع به نوعی نقش یک فروشنده را ایفا می کند.
در واقع می توان او را فروشنده ارشد تانک های دست دوم ارتش آمریکا خواند و او در حقیقت افسری است که مسئول فروش تسلیحات به عراق است .
لاکی در گفت وگو با ژنرال عراقی اظهار داشت شما با 300 دلار می توانید قطعه ای را خریداری کنید تا گرمای سرلوله تفنگ های اتوماتیک را کاهش دهد و شاید من حتی آنها را به شما به صورت رایگان بدهم .
عراق به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از مشتریان اصلی تجهیزات نظامی آمریکا است . از ژانویه 2007 تا کنون ، عراق سه میلیارد و 100 میلیون دلار بابت خرید تسلیحات آمریکایی هزینه کرده است .
خصوصا که به نظر می رسد این رقم شدیدا افزایش خواهد یافت زیرا عراق سعی دارد با استفاده از درآمدهای نفتی خود که در سایر امور هزینه نمی شوند، ارتش خود را به نیرویی تبدیل کند که قادر باشد از مرزهایش دفاع کنند.
در بیابانی در 35 مایلی شرقی بغداد تازه ترین قرارداد خرید تسلیحات در دست انجام است . وزارت دفاع عراق قصد دارد ناوگان تانک های خود را که عمدتا ساخت شوروی و متعلق به دهه 1970 هستند، به روز رسانی کند.
وزارت دفاع عراق قصد دارد 140 دستگاه از پیشرفته ترین تانک های آمریکا را که قیمت هر کدام حدودا بین 4 تا 5 میلیون دلار است به همراه صدها میلیون دلار تجهیزات پشتیبانی خریداری کند.
آمریکا که میزبان یکی از بزرگ ترین مشتریان خود است یک جوخه از تانک های 1 M-Abrams خود را هماهنگ کرده بود تا یکشنبه گذشته توانایی های این تانکها را برای ژنرال های ارشد عراقی به نمایش بگذارند.
پس از پایان نمایش تانک های آمریکایی ، ژنرال های عراقی برای بازرسی آنان نزدیک آنها رفتند. الفریجی همچون خریداری در بازار بغداد وانمود کرد که چندان به این تانک ها علاقمند نیست تا بتواند آنها را به قیمت بهتری خریداری کند.
به همین علت وی اظهار داشت تانک های آمریکایی بسیار توانا و پیشرفته هستند ولی ما هنوز نمی دانیم که آیا این تانک برای منافع ارتش عراق مفید خواهد بود یا خیر.
سرهنگ دوم تیم رنشا Tim Rendshaw به تیمی از نظامیان عراقی که در حال بازدید از داخل این تانک بودند اظهار داشت تانک های Abrams M1A1 با سرعت 45 مایل در ساعت قادر به حمل 17 گلوله 120 میلیمتری است که قادر است یک سکه کوچک را با استفاده از نشانه گرهای حرارتی دید در شب و با استفاده از وسیله ای لیزری که مسافت را در تاریکی شب از فاصله ای 3 هزار متری تشخیص می دهد هدف قرار دهد. این تانک پیشرفته ترین تانک جنگی در جهان است .
در میان افسران عراقی که برای بازدید از این تانک آمده بودند برخی از عالی رتبه ترین فرماندهان نیروهای زرهی این کشور حضور داشتند.
افسران عراقی به این ترتیب از نزدیک با توانایی های این تانک آشنا شدند. سیستم پردازش تصویر حرارتی این تانک ها به آن این امکان را می دهد که دید بسیار عالی داشته باشد و به سادگی دشمن خود را نابود کند.
اروپام 2252 / 360 شماره 293 ساعت 20:54 تمام

سرخط اخبار جهان