برنزه كردن به صورت طبيعي  و استفاده از سولاريم عامل سرطان پوست

تهران - سازمان جهاني بهداشت، برنزه كردن به روش طبيعي (حمام آفتاب) و سولاريم را مهمترين عامل بروز سرطان پوست اعلام كرد.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه هلث، برنزه شدن، چه با استفاده از دستگاه‌های سولاریم و چه با استفاده از روش طبیعی كه حمام آفتاب نامیده می‌شود، مهمترین عامل بروز سرطان پوست است.

پزشكان از تخت هایی كه برای برنزه شدن استفاده می شود به تابوت تعبیر می‌كنند. اگر افراد و به‌خصوص جوانان بدانند كه با تصمیم اشتباه و به بهانه زیبایی چه آینده خطرناكی را برای خود رقم می‌زنند، هرگز به سراغ این كار نمی‌ر‌وند. استفاده از تخت های برنزه، احتمال بروز سرطان پوست را تا 75 درصد افزایش می دهد.

بسیاری از كشورها مانند آلمان، مجازات بسیار سنگینی را برای باشگاه‌های ورزشی كه خدمات سولاریم ارایه می‌دهند وضع كرده‌اند.

حمام آفتاب نیز اثر مشابهی دارد و دو مورد از سخت‌ترین سرطان‌های پوست نصیب افراد ظاهربینی می‌شود كه این نوع روش زیبایی را انتخاب می‌كنند.

رانندگی طولانی مدت در روزهای آفتابی نیز یكی دیگر از عوامل بروز سرطان پوست است. هنگام رانندگی معمولاً نور خورشید به‌طور مستقیم روی پوست دست و صورت می‌تابد.

به ‌محض شنیدن نام سرطان پوست، خورشید به عنوان یكی از عوامل این بیماری در ذهن تداعی می شود ولی عوامل دیگری نیز در این بیماری خطرناك و كشنده نقش دارند. برخی از این عوامل عبارتند از :

• بیماری پاركینسون

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد كه رابطه مستقیمی بین ژن بروز بیماری پاركینسون و سرطان پوست وجود دارد. البته هنوز اطلاعات دقیقی در این مورد در دست نیست.

• استعمال دخانیات

استعمال هرگونه مواد مخدر باعث كاهش سیستم ایمنی فرد و درنتیجه افزایش احتمال بروز سرطان پوست می‌شود.

• پیوند عضو

معمولاً برای بیمارانی كه مورد پیوند عضو قرار گرفته‌اند تا سالها داروهایی تجویز می شود كه بدن آن‌ها عضو جدید را قبول كند و به اصطلاح پیوند پس نزند. اكثر این داروها باعث كاهش سیستم دفاعی بدن شده و احتمال بروز سرطان پوست را افزایش می دهد.

• رادیوتراپی

رادیوتراپی یا اشعه درمانی برای درمان انواع تومور و سرطان نیز یكی دیگر از عوامل خطرزا است.

از بین تمام موارد یادشده فقط دومورد مربوط به بیماری پاركینسون و رادیوتراپی در صورت بروز، غیر قابل اجتناب هستند؛ ولی با رعایت توصیه های پزشكی، استفاده از كرم ضدآفتاب و دستكش و كلاه در روزهای آفتابی می توان نسبت به این بیماری خطرناك در فاصله نسبتاً ایمنی قرار گرفت.

علمی (5) ** 9259**1599