صداي روسيه: مسكو و پكن همكاريهاي رزمي- نظامي خود را گسترش مي دهند

مسكو - راديو دولتي 'صداي روسيه' روز پنجشنبه در گزارشي از افزايش همكاريهاي روسيه و چين در عرصه هاي رزمي- نظامي خبر داد.

به گزارش ایرنا، در مطلب 'صدای روسیه' با اشاره به برنامه برگزاری رزمایش مشترك روسیه و چین در ماه سپتامبر آینده گفته شد: برگزاری این رزمایش كه در دریای ژاپن و محدوده نظامی 'چباركول' در منطقه اورال جنوبی روسیه برگزار می شود، گام دیگر ارتش های دو كشور برای توسعه همكاریهای رزمی است.

در گزارش افزوده شد: رزمایش روسیه و چین در عرصه رزمی خواهد بود و در آن تمرینات ضدتروریستی یا كمك های انسانی تمرین نخواهد شد.

به گزارش 'صدای روسیه'، رزمایش مشترك سال گذشته روسیه و چین از چارچوب اقدامات ضدتروریستی فراتر رفت و در جریان تمرینات نیروهای مسلح دو كشور در دریای زرد در سال 2012 مسایلی همچون مبارزه مشترك با زیردریایی ها و دفع حملات هوایی تمرین شد.

در گزارش گفته شد: ارتش چین در رزمایش موسوم به 'همكاریهای دریایی-2013' با روسیه، شش فروند ناو جنگی و یك ناو پشتیبانی را شركت می دهد.

بنا بر این گزارش، بخش قابل توجهی از این رزمایش مشترك به پدافند موشكی و دفاعی اختصاص دارد و این تمرینات برای نیروی دریایی چین كه در چند سال اخیر به سیستم های پدافند موشكی پیشرفته همچون اس-300 و سامانه ردیابی موشكی مجهز شده است، اهمیت فراوان دارد.

به گزارش 'صدای روسیه' روسیه و چین در رزمایش مشترك دیگری به نام 'ماموریت صلح' هم كه هر ساله در چارچوب سازمان همكاری شانگهای در منطقه اورال جنوبی برگزار می شود، شركت می كنند و در آن اقدامات در شرایط برهم خوردن ثبات منطقه آسیای مركزی تمرین می شود.

گزارش حاكی است: این رزمایش با توجه به برنامه خروج نیروهای آمریكایی و ناتو از افغانستان در سال 2014 اهمیت فراوان دارد و شمار نیروها و تسلیحاتی كه در این رزمایش بكار گرفته می شود، حاكی از آماده شدن شركت كنندگان در آن برای عملیات رزمی و جنگی است.

به گزارش رسانه روسی، اوضاع قرقیزستان متشنج است و ازبكستان نیز با خطر بی ثباتی مواجه می باشد و كشور قزاقستان هم با توجه به سرزمین پهناورش دارای ارتشی با توانمندی محدود است و اگر در منطقه آسیای مركزی مناقشه مسلحانه رخ دهد، روسیه و چین مجبور به مداخله نظامی خواهند شد.

در پایان گزارش 'صدای روسیه' گفته شد: تصمیم مسكو و پكن برای برگزاری نخستین عملیات نظامی مشترك نقطه عطفی در روابط سیاسی دو كشور خواهد بود و این تصمیم برای سران روسیه و چین مسوولیت بزرگی در بر دارد.

اروپام/2242**518 ** 1514

سرخط اخبار جهان