نظارت نهادهاي ناظر بر بازار سرمايه و صنعت بيمه افزايش مي يابد

تهران- سازمان بورس و اوراق بهادار و بيمه مركزي قراردادي را با هدف افزايش نظارت بر بازار سرمايه و صنعت بيمه كشور منعقد كردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا این تفاهم نامه به امضای مشترك 'علی صالح آبادی' رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و ' محمد كریمی ' رییس كل بیمه مركزی در محل برج بیمه رسید .

'علی صالح آبادی ' رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه امضای این تفاهمنامه رعایت حقوق سهامداران و بیمه گذاران را هدف اصلی این تفاهمنامه برشمرد و گفت: هماهنگی در حوزه نظارت از ضرورت های انكار ناپذیر مقام های ناظر بازار سرمایه و صنعت بیمه است تا علاوه بر افزایش نظارت ها از تداخل دراین بخش نیز جلوگیری شود.

وی افزود : امضای این تفاهم نامه همكاری می تواند نظارت نهادهای ناظر بر بازار سرمایه و صنعت بیمه را افزایش دهد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به گزارشگری مالی شركت های بیمه گفت: این شركت ها از این پس، گزارش های مدنظر سازمان بورس و بیمه مركزی را منتشر خواهند كرد و به زودی صورت های مالی نمونه شركت های بیمه ای تدوین و به آنها ابلاغ خواهد شد.

وی با بیان اینكه شركت های بیمه ای اجازه ندارند بیش از 20 درصد سهام یك شركت را مالك شوند ، اظهار كرد: با انعقاد این تفاهم نامه، نظارت های الكترونیكی لازم در این خصوص اعمال خواهد شد.

صالح آبادی تسهیل حضور شركت های بیمه ای در بازار سهام و سرمایه گذاری این شركت ها در این بازار را از دیگر مفاد تفاهم نامه نهاد ناظر بازار سرمایه و صنعت بیمه كشور بیان كرد .

وی با بیان اینكه بهره گیری از تجربیات دو نهاد در زمینه فناوری اطلاعات را جمله مفاد تفاهم نامه فوق الذكر است ، تصریح كرد: سازمان بورس و بیمه مركزی از سامانه های نظارتی یكدیگر در راستای افزایش نظارت ها استفاده خواهند كرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تبدیل به اوراق بهادار كردن ریسك های بیمه ای را از جمله مفاد تفاهم نامه دو طرف عنوان و اظهار كرد: در كشورهای پیشرفته ریسك های صنعت بیمه به اوراق بهادار تبدیل و به افراد ریسك پذیر ارائه می شود تا ظرفیت های این صنعت افزایش یابد.

صالح آبادی اضافه كرد : طراحی تبدیل به اوراق ریسك های بیمه ای در آینده در بازار سرمایه انجام خواهد شد تا بتوان از این مزیت برای صنعت بیمه بهره برد.

صالح آبادی انعقاد تفاهم نامه میان سازمان بورس و بیمه مركزی را سرآغاز همكاری های این دو نهاد و تقویت بازار مالی كشور اعلام و اظهار امیدواری كرد این تفاهم نامه منجر به ارتقای بازارهای مالی كشور شود.

وی همچنین درباره راه اندازی بیمه سهام در بازار سرمایه گفت : بیمه ایران طرح بیمه سهام با قیمت اسمی سهام را مطرح كرده بود اما این طرح اجرایی نشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به راه اندازی معاملات اختیار فروش تبعی سهام در سال گذشته در بورس تهران افزود : در این طرح سهامداران عمده از سهام خود حمایت های لازم را انجام می دادند كه می توان این پروژه را در شركت های بیمه ای اجرایی كرد.

یادآور می شود، دسترسی آنلاین به سامانه مالكیت های سهامداری، انجام وظایف نظارتی، استفاده از تجربیات یكدیگر در زمینه بكارگیری امضای دیجیتال و گواهی الكترونیكی در مبادله اطلاعات و اصلاحات مورد نیاز در اساسنامه نمونه شركت های بیمه از مهم ترین مفاد این تفاهم نامه همكاری ذكر شده است.

همچنین اوراق بهادار شدن ریسك های بیمه ، تشكیل كارگروه ها و برگزاری جلسات منظم برای تبادل اطلاعات از دیگر بندهای تفاهم نامه همكاری سازمان بورس و اوراق بهادار با بیمه مركزی جمهوری اسلامی ایران است .

اقتصام(3)** 9141**1601**

سرخط اخبار اقتصاد