۲ تیر ۱۳۹۲،‏ ۹:۲۳
کد خبر: 80709465
۰ نفر
كاخ گلستان ثبت جهاني شد

تهران - كميته ميراث جهاني يونسكو در سي و هفتمين نشست سالانه خود كه در شهر «پنوم پن» كامبوج در حال برگزاري است، «كاخ گلستان» ايران را در فهرست ميراث جهاني ثبت كرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، جمهوری اسلامی ایران دو پرونده «كاخ گلستان» و «منظر فرهنگی میمند» را به این نشست پیشنهاد كرده است كه تاكنون پرونده كاخ گلستان به ثبت جهانی رسید.

سی و هفتمین نشست كمیته میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو) از فردا 26 خرداد در شهر «پنوم پن» كامبوج آغاز به كار كرده است و تا ششم تیر ماه ادامه دارد.

در این نشست در مجموع 32 پرونده ثبتی تاریخی، طبیعی و تركیبی مورد بررسی كارشناسان یونسكو قرار می گیرد.

مجموعه كاخ گلستان كه اكنون به ثبت جهانی رسید، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و كهن‌ترین بناهای پایتخت 200 ساله ایران است.

سابقه تاریخی ارگ سلطنتی كه محدوده مكانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام، در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشكیل می دهد، به روزگار صفویه باز می گردد.

ایوان تخت مرمر، خلوت كریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه ، تالار عاج یا سفره خانه ،تالاربرلیان یا سفره خانه،تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان كتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، كاخ ابیض، چادر خانه از جمله بخش‌های این مجموعه تاریخی است.

«محمدشریف ملك زاده» رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در باره ثبت جهانی این اثر گفته است كه این موفقیت حاصل پیگیری های بی وفقه معاونان، مدیران و كارشناسان كشور است.

در نشست كمیته میراث جهانی یونسكو همچنین پرونده «بم و منظر فرهنگی آن» كه در فهرست میراث در خطر قرار داشت، پس از 9 سال از این این فهرست خارج شد.

فراهنگ(2)2025

سرخط اخبار فرهنگ