۲۸ خرداد ۱۳۹۲،‏ ۱۲:۰۸
کد خبر: 80703810
۰ نفر
خطر تابش اشعه فرابنفش سبب تعطيلي زود هنگام ادارات در اراك شد

اراك - مدير كل حفاظت محيط زيست استان مركزي شدت تابش اشعه فرا بنفش را امروز سه شنبه در اراك و شازند در شرايط حداكثري اعلام كرد و گفت: با هماهنگي استانداري ادارات اين دو شهر امروز ساعت 12 تعطيل شد.

'امیر انصاری' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ساعات اثرگذاری حداكثری اشعه نامرئی فرا بنفش بر بدن انسان از 10 صبح تا 17 است و بسته به طول موج آن بیشترین آسیب رسانی در ساعات 12 تا 15 رخ می دهد كه به همین دلیل استانداری استان مركزی امروز ساعات كار ادارات را كم كرده است .

اشعه فرا بنفش (UV) دارای انرژی الكترومغناطیسی با طول موج كوتاه و انرژی زیاد، بین اشعه ایكس و نور مرئی قرار دارد.

پرتوهای این اشعه به شدت برای انسان مضر است و تهدیدی جدی برای سلامت محسوب می شود به طوری كه حتی در سایه بودن نیز در روزهایی كه شدت تابش اشعه فرابنفش زیاد است ، تامین كننده سلامت نیست .

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اراك نیز در این ارتباط گفت: بالا رفتن اشعه ماورای بنفش در تابستان به دلیل حاكمیت شرایط تابشی خورشید اتفاق می افتد و در روزهای ناسالم كه آلاینده های هوا غلظت بالایی دارند این اشعه آثار مخرب تری دارد.

'محمد جمالیان' افزود: از بین سه نوع اشعه فرابنفش خورشید ، نوع B آن با طول موج 290 تا 320 نانومتر خطرناكتر است كه قرار گرفتن در معرض تابش آن بستر بروز سرطان پوست را ایجاد می كند.

وی عنوان كرد: در حال حاضر سرطان پوست در صدر سرطان های شایع استان مركزی است و بالا بودن اشعه ماورای بنفش، یكی از عوامل اصلی بروز این بیماری صعب العلاج است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی اراك ادامه داد: مردم باید بدانند كه اثرات آلودگی هوا و بالا بودن اشعه ماورای بنفش دفعی و فوری نیست و عوارض آن در چند سال آینده ممكن است با اپیدمی سرطان پوست و بیماری های مزمن تنفسی، قلبی و عروقی و سایر امراض دیگر بروز كند.

یك پزشك داروساز نیز در این خصوص گفت: اشعه فرا بنفش نوع A با طول موج 320 تا 400 لاندا قابل عبور از جو زمین است و قرار گرفتن در معرض آن در دراز مدت موجب بروز پیری زودرس پوست می شود.

'آتنا اسماعیلی' افزود: اشعه فرابنفش نوع C بسیار پرانرژی است اما به دلیل كوتاهی طول موج و جذب شدن در لایه ازن به زمین نمی رسد و خوشبختانه جای نگرانی از آثار مخرب این اشعه نیست.

وی توضیح داد: بیشترین عوارضی كه اشعه فرا بنفش به ویژه نوع B آن ایجاد می كند چین چروك در پوست، پیری زودهنگام، قرمزی، التهاب ، سوزش و خارش ، ایجاد تاول های پوستی و درنهایت سرطان پوست است.

وی بیان كرد: مصرف مداوم كرم های ضدآفتاب به عنوان محافظ پوست در برابر این اشعه بسیار با اهمیت است كه هم برای مردان و هم برای زنان توصیه می شود.

دكتر اسماعیلی افزود:استفاده از كرم های ضد آفتاب برای كودكان زیر شش ماه ممنوع است و برای كودكان شش تا 12 ساله و زنان باردار مصرف كرم های ضدآفتاب فیزیكی و برای سایر افراد كرم های ضد آفتاب شیمیایی توصیه می شود.

وی اضافه كرد: كرم ضد آفتاب فیزیكی نظیر اكسید دو زنگ و زینك اكساید محافظی است كه موجب انعكاس نور خورشید شده و نمی گذارد كه این اشعه جذب پوست شود.

این پزشك داروساز كرم های ضد آفتاب شیمیایی را نوعی كرم محافظ ذكر كرد كه با واكنش شیمیایی این مواد بر پوست مانع جذب اشعه ماورای بنفش می شود.

دكتر اسماعیلی یادآور شد: در كرم های ضد آفتاب شیمیایی درصد فاكتور محافظت كننده از نور خورشید (SPF)بسیار اهمیت دارد و بر اساس اعلام سازمان غذایی و دارویی جهان بهترین شاخص SPF عدد 50 است.

وی بیان كرد: كرم های ضد آفتاب با فاكتور محافظ 30 نیز مفید هستند اما با عرق كردن و برخورد با بدن به سرعت اثرات آن ها كم می شود.

این پزشك داروساز افزود: استفاده از كرم های ضدآفتاب با SPF50 باید هر سه ساعت تجدید شود و بسته به میزان كم یا بیشتر بودن نمره فاكتور محافظ زمان آن باید تنظیم شود.

وی یادآور شد: كوهنوردان باید بدانند كه هر یك كیلومتر كه از سطح زمین فاصله می كیرند 15 درصد بیشتر اشعه فرابنفش دریافت می كنند و تمدید استفاده از كرم ضد آفتاب آنها باید حداقل دو ساعت یكبار باشد.

این پزشك داروساز اضافه كرد: در روزهای آلوده كه كدر بودن هوا مانع نور مستقیم آفتاب است اشعه فرابنفش اثرگذاری خود را به حداكثر می رساند و افراد باید بدانند كه این اشعه در سایه نیز آثار مخرب خود را بر پوست می گذارد.

دكتر اسماعیلی ادامه داد: استفاده از عینك، دستكش و كلاه و پوشیدن لباس های آستین بلند به ویژه برای كودكان می تواند در كاهش آثار مخرب اشعه فرابنفش موثر باشد.

اراك مركز استان مركزی امروز بیستمین روز حالت اضطرار خود را به علت بالا بودن آلایندگی در هوایش سپری می كند.ك/4

560/559/ 610