۲۲ خرداد ۱۳۹۲،‏ ۱۲:۱۸
کد خبر: 80693776
۰ نفر
سرزني توپ در فوتبال موجب آسيب مغزي مي شود

تهران- محققان مي گويند كه فوتباليست ها در جريان يك بازي فوتبال 6 تا 12 بار توپ را با سر مي زنند كه اين كار در عرض چند سال موجب آسيب مغزي مشابه ضربه مغزي مي شود.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس ، دكتر'مایكل ال. لیپتون' از كالج پزشكی «آلبرت انیشتن» در دانشگاه «یشیوا» گفت : از آنجایی كه فوتبال محبوب ترین بازی جهان است در این مطالعه محققان فوتبالیست ها را مورد بررسی قرار داده اند.

فوتبال ورزشی است كه همه گروه سنی می توانند در آن بازی كنند از این رو نگرانی هایی در مورد این بازی وجود دارد زیرا زدن توپ با سر -- كه از مولفه های اصلی این بازی به شمار می رود-- می تواند موجب آسیب مغزی شود.

لیپتون گفت: در طول یك بازی توپ فوتبال با سرعتی بیش از 50 مایل در ساعت (46/80 كیلومتر در ساعت) حركت می كند و فوتبالیست ها معمولا 30 بار یا دفعات بیشتری توپ را با سر می زنند.

با این وجود بعید است كه زدن ساده توپ با سر موجب بروز آسیب های تروماتیك مغزی مانند پارگی رشته های مغزی شود اما تكرر این عمل می تواند موجب بروز واكنش هایی شود كه در طول زمان موجب تخریب سلول های مغزی می شود.

در این مطالعه محققان با استفاده از تصویر برداری های ام.آر.آی، 37 فوتبالیست آماتور را كه متوسط سنی 31 سال داشتند و از كودكی فوتبال بازی می كردند ،مورد بررسی قرار دادند.

افراد مورد مطالعه به طور متوسط 22 سال فوتبال بازی كرده بودند و در سال گذشته 10 ماه به این بازی مشغول بودند.

محققان اعلام كردند: نتایج این مطالعه ناهنجاری هایی را شبیه ضربه مغزی در ماده سفید مغز فوتبالیست هایی نشان داد كه بیشترین میزان توپ را با سر زده بودند .

لیپتون گفت: نتایج این مطالعه نشان می دهد كه تغییرات مغزی شبیه جراحت های مغزی مانند ترومای خفیف مغزی با تعداد سر زنی های توپ فوتبال درطول چند سال ارتباط دارد.

این یافته ها در مجله اینترنتی Radiology منتشر شده است.

علمی(6)**2038**1581