كارآفرين جوان كشور دربين 10 مخترع برتر جهان شناخته شد

تهران- يك كارآفرين جوان كشور در حوزه تخصصي برق، الكترونيك و فناوري هاي نوين در بين 10 مخترع برتر جهاني در مجمع اختراعات كشور سويس شناخته شده است.

'پیمان سرحدی' مدیرعامل شركت دانش بنیان نوآوران و فناوران و هوش افزاران ماد با 22 سال سن، جوانترین كارآفرین كشور است.

وی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، با بیان این كه تحریم ها سبب شد به ساخت برخی از تولیداتی كه پیش از تحریم از دیگر كشورها وارد می شد، رو آوریم، افزود: پروژه كنترل سلاح توسط حسگر (سنسور) هوشمند و سیم خاردار هوشمند را برای وزارت دفاع و بالش هوشمند و اولین روبات شیشه شوی جهان را برای جشنواره خوارزمی طراحی و اجرا كردیم.

تنها مخترع ایرانی برتر سال 2011 میلادی در نمایشگاه اختراعات ژنو، با اشاره به ساخت دستگاه سونكشن كه می تواند به راحتی حشرات موذی را از مزارع دور كند و نیاز به كودهای شیمیایی را در كشور به حداقل برساند، گفت: هم اكنون 90 درصد نیروی انسانی شركت از اعضای بنیاد علمی نخبگان كشور هستند.

مبتكر سیستم امنیتی مزارع و باغات ، افزود: این سیستم را می توان به جای سم استفاده كرد. با اندازه گیری فركانس امواج برای دفع آفات و حشرات توانستیم این فركانس را بدست آوریم.

عضو بنیاد ملی نخبگان گفت: یك سری فركانس هایی وجود دارد كه انسان قادر به شنیدن آن نیست،اما حشراتی نظیر ملخ و غیره هر كدام به فركانس خاصی حساس بوده و از آن گریزان هستند.

این مبتكر بابیان این كه این حشرات ضرری برای انسان ایجادنمی كنند،اظهارداشت: تاكنون برای 7 نوع حشره فركانس بدست آوردیم. این سیستم ،بدون نیاز به برق و با استفاده از سلول های خورشیدی می تواند در شعاع سه كیلومتری امواج متساعد كند.

سرحدی ادامه داد: در روش یاد شده نه تنها صرفه جویی لحاظ شده است ، بلكه محیط زیست را به دلیل استفاده از سموم آلوده نمی كند.

سرحدی ، كه فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی است، در خصوص تخصص خود گفت: با توجه به اینكه در زمینه فناوری های نوین تخصص مورد نیاز را كسب كرده بودم، ترجیح دادم در دانشگاه رشته ای را انتخاب كنم كه علاقه شخصی ام است.

سرحدی كه در بین 10 مخترع برتر جهان در سال 2011 از سوی نشریه تایمز و بیش از 2500 نشریه جهان است، همچنین از طراحی بسته های آموزشی وآزمایشگاهی در كشور خبر داد و گفت: پیشتر این بسته ها را از كشورهای آمریكا و كانادا وارد می كردیم كه به دلیل تحریم ها دیگر نمی توانیم وارد كنیم.

وی با اعتقاد به این كه كارآفرینی در ابعاد معنوی و مادی بهترین راه حل برای مقابله با بیكاری است، یادآور شد: افرادی كه با ما در زمینه فناوری های نوین همكاری می كنند از بنیاد ملی نخبگان هستند و تاكنون توانسته ایم از مهاجرت حداقل 50 نفر از نخبگان كشوری جلوگیری كنیم.

وی اظهار داشت: هم اكنون فناوری های نوین خود را به كشور عراق صادر می كنیم و عراق بازار خوبی برای جذب فناوری های نوین دارد.

سرحدی به عنوان جوان‌ترین مخترع كشور تاكنون 50 اختراع را به ثبت رسانده كه اختراع باطری سیستم ایمنی خودرو، كولر هوشمند و بالش هوشمند بخشی از اختراعات وی است.

سرحدی همچنین دارای چند مقام در جشنواره‌ خوارزمی، جشنواره مخترعان غرب كشور و جشن ستارگان است.

اقتصام(4) ** 9123 **1561

سرخط اخبار اقتصاد