دولت انگليس به صدها مترجم افغان ارتش اين كشور، اجازه اقامت مي دهد

لندن - دولت انگليس تصميم گرفته است به حدود 600 نفر از مترجمان افغان كه با نيروهاي نظامي اين كشور در افغانستان همكاري كرده اند، اجازه اقامت در اين كشور را بدهد.

به گزارش ایرنا، منابع نزدیك به دولت ائتلافی انگلیس روز چهارشنبه اعلام كردند كه اختلافات موجود در این زمینه حل شده و مترجمان افغانی كه بیش از یك سال در خط مقدم با نیروهای نظامی انگلیس كار كرده اند، می توانند به همراه اعضای نزدیك خانواده خود در این كشور اقامت گزینند.

بر اساس این گزارش، كسانی كه مایلند در افغانستان بمانند نیز كمك های مالی و آموزشی دریافت خواهند كرد تا بتوانند پس از خروج كامل نیروهای انگلیسی از افغانستان در پایان سال 2014 میلادی، زندگی خود را اداره كنند.

تعدادی از مترجمان افغان نیروهای انگلیسی طی ماه های گذشته به دلیل آنچه كه دریافت تهدیدات جانی از سوی گروه طالبان خوانده بودند، به انگلیس فرار كرده و از این كشور تقاضای پناهندگی كرده بودند.

سه تن از این مترجمان برای واداركردن دولت انگلیس به پذیرش خواسته هایشان، شكایتی نیز به دادگاه عالی لندن ارائه كرده بودند.

مقامات دولت انگلیس می گویند ما باید خدمات كسانی را كه با به خطر انداختن جان خود و خانواده هایشان به ماموریت نیروهای نظامی ما در افغانستان كمك كرده اند به رسمیت بشناسیم و در حد امكان به آنان كمك كنیم ولی این كمك ها نباید به گونه ای باشد كه احساس شود پس از خروج نیروهای خارجی، افغانستان جای امنی برای زندگی كردن نیست.

دولت انگلیس پیشتر نیز تسهیلاتی را برای مترجمان عراقی كه با نیروهای نظامی این كشور در هنگام اشغال عراق همكاری كرده بودند، در نظر گرفته بود كه شامل كمك های مالی و تسهیلات اقامتی در انگلیس می شد.

اروپام**345

سرخط اخبار جهان