۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲،‏ ۱۲:۱۲
کد خبر: 80658150
۰ نفر
آيين سنتي جشن بهار نارنج مازندران ثبت ملي شد

ساري- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مازندران از ثبت ملي آيين سنتي جشن بهار نارنج در شوراي عالي ثبت سازمان ميراث فرهنگي كشور خبر داد.

' سیف الله فرزانه ' روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: آیین سنتی عرق گیری بهار نارنج كه از آیین های سنتی مازندران و نشان دهنده تسلط و آگاهی مردم این خطه به طبیعت و طبیعت درمانی است با نام ' جشن بهار نارنج مازندران ' و به شماره 1058 ثبت ملی شد.

وی افزود: جشن بهار نارنج هر سال در اردیبهشت و همزمان با شكوفه دادن درختان نارنج ، با هدف بهره گیری هر چه بیشتر از نعمت های خدادادی در شهرهای مختلف مازندران برپا می شود.

فرزانه از ثبت این آیین به عنوان یك حركت درست برای مستندسازی دقیق و ماندگاری آن یاد كرد و گفت: مراسم عرق گیری بهار نارنج در مازندران دارای قدمت دیرینه ای است و آثار ثبت و ضبط شده در باره این آیین دستكم به دوره قاجاریه برمی گردد.

وی با اشاره به استقبال مردم از جشن بهارنارنج در شهرهای مختلف مازندران، افزود: تداوم برگزاری این آیین كهن به صورت خودجوش از سوی مردم و همكاری شهرداری ها در این زمینه سبب شد تا میراث فرهنگی آن را به عنوان یك آیین سنتی مردمی به ثبت برساند.

او ادامه داد: با ثبت ملی این آیین، جشنواره های محلی، منطقه ای و ملی بهار نارنج در شهرهای مختلف مازندران با برنامه ریزی مطلوب تری برگزار می شود.

مدیركل میراث فرهنگی مازندران گفت: هم اكنون در ماه های فروردین و اردیبهشت عده ای از شهروندان مازندرانی به صورت مقطعی به جمع آوری شكوفه های بهار نارنج و گرفتن عصاره آن اشتغال دارند.

وی افزود: بهار نارنج یكی از محصولات گردشگری مازندران است كه می تواند بعد از اتمام پیك سفر تعطیلات نوروزی استان، با خوش ذوقی دفاتر خدمات گردشگری و جهانگردی زمینه خوبی برای سفر به مازندران باشد.

مازندران بیش از 110 هزار هكتار باغ مركبات دارد و درخت نارنج به عنوان نماد اصلی شكوفه بهار، زینت بخش باغ ها و خیابان های بیشتر شهرها و روستاهای مازندران است.

هرساله به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختكاری در ماه اسفنده هزاران نهال نارنج در شهرها و روستاهای مازندران غرس می شود.

نارنج مادر مركبات محسوب می شود و از پیوندزنی نهال آن انواع دیگر مركبات به دست می آید.ك/3

2585/1654/506