در اعتراض به هتك حرمت مرقد مطهر حجر بن عدي، حوزه هاي علميه قم و نجف تعطيل شدند

تهران- به دنبال اقدام تروريست‌هاي مسلح در سوريه در نبش قبر حجر بن عدي الكندي از صحابه بزرگوار اميرالمومنين (ع )، حوزه هاي علميه قم و نجف امروز شنبه در اعتراض به اين اقدام موهن تعطيل شدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری ،در این رابطه تجمعی اعتراض آمیز در مدرسه فیضیه قم با سخنرانی آیت الله استادی برگزار خواهد شد.

در این گزارش با اشاره به شرحی كوتاه به زندگی این یار بزرگوار امیرالمومنین(ع) آمده است: او در نوجوانی به همراه برادرش هانی بن عدی به حضور پیامبرصلی الله علیه وآله شرفیاب شده و به آیین اسلام گرویدند.

حجر بن عدی پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه وآله در كنار حضرت علی‌علیه السلام بود و از یاران خاص و وفادار او به حساب می‌رفت.

او در جنگ جمل، صفین و نهروان در ركاب حضرت علی‌علیه السلام شمشیر زد و در جنگ صفین فرماندهی قبیله خود (كنده) و در جنگ نهروان فرماندهی جناح چپ سپاه حضرت علی‌علیه السلام را بر عهده داشت.حضور در فتح شام

حجربن عدی در فتح شام نیز شركت كرد و جزو لشكریانی بود كه ' مَرج‌عَذراء' را فتح كردند و در روایتی از وی به عنوان فاتح آن‌جا یاد شده است.تنبیه ابوموسی توسط حجر

در جنگ جمل، هنگامی كه ابوموسی اشعری، فرماندار كوفه، از شركت كردن مردم در جنگ برای یاری امام علی(ع) جلوگیری كرد، حجربن عدی همراه حسن بن علی علیه‌السلام و عماربن یاسر به مسجد كوفه رفت، ابوموسی را بیرون راند و مردم را به شركت در جنگ تشویق كرد.

در این جنگ حضرت علی (ع)، حجر را به ریاست قبایل كنده، حضرموت، قُضاعه و مَهْره گمارد.

او به زهد، معروف بود و روح پاك، نفْس سالم، مَنش والا و روش پیراسته حُجر بود كه او را مستجاب الدعوه ساخته بود.

حجر، لحظاتی قبل از ضربت خوردن علی علیه السلام از توطئه خبر یافت، با تمام توان كوشید تا ایشان را خبر كند؛ اما موفق نشد و غم به خون نشستن مولا علیه السلام بر جانش نشست.

معاویه كه از موضعگیری‏ها، افشاگری‏ها، سرسختی‏ها و استواری‏های حجر به ستوه آمده بود، دستور قتل او را صادر كرد و او را به همراه یارانش در 'مَرْج عَذراء' و به سال 51 هجری به شهادت رساند.

اجتمام(1) 1497

سرخط اخبار جامعه