افشاي ابعاد تازه اي از سوءاستفاده هاي جنسي در مراكز نگهداري كودكان در 'ولز'

لندن - پليس منطقه 'ولز' واقع در غرب انگليس روز دوشنبه اطلاعات تازه اي را از ابعاد گسترده سوءاستفاده هاي جنسي در مراكز نگهداري كودكان بي سرپرست در دهه هاي گذشته منتشر كرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام مقامات پلیس در شمال ولز، تاكنون 140 اتهام سوءاستفاده جنسی از سوی ساكنان سابق خانه های امن و مراكز نگهداری كودكان بی سرپرست به پلیس ارائه شده است.

این اتهامات مربوط به سوءاستفاده از كودكان طی سال های 1963 تا 1992 میلادی می شود و به گفته پلیس تاكنون 84 متهم شناسایی شده اند كه 75 نفر آنان مرد و 9 نفر دیگر زن هستند. برخی از متهمان نیز درگذشته اند.

یك كمیته تحقیق كه برای بررسی ابعاد مختلف سوءاستفاده های جنسی در خانه های امن شمال ولز تشكیل شده، در گزارشی اعلام كرد كه مرحله اول این تحقیق به پایان رسیده و شواهد و مدارك جمع آوری شده، وقوع سوءاستفاده های جنسی شدید و نظام مند را در این خانه های امن ثابت می كند.

برخی از قربانیان این سوءاستفاده ها تایید كرده اند كه بطور مكرر توسط افراد مختلف در محل این خانه ها و همچنین در اماكن دیگر مورد تجاوز و آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند.

موضوع آزار و اذیت جنسی كودكان در خانه های امن ولز، نخستین بار در اواسط دهه 1990 به رسانه ها كشیده شد و تحقیقاتی نیز زیر نظر ویلیام هیگ وزیرخارجه فعلی انگلیس و وزیر وقت منطقه ولز در كابینه جان میجر انجام شد ولی هرگز اسامی افراد دخیل در این سوء استفاده ها منتشر نشد و فقط چند نفر از كاركنان این خانه ها محاكمه شدند.

اكنون برخی از قربانیان سوءاستفاده های جنسی می گویند اختیارات كمیته تحقیق تشكیل شده در دهه 1990 بسیار محدود بود و به همین دلیل از رسیدگی به بسیاری از اتهامات مطرح در این زمینه بویژه علیه سیاستمداران و مقامات خودداری كرد.

گزارش های رسانه ای در سال های گذشته اشاراتی به احتمال دخالت برخی از مقامات و سیاستمداران سابق انگلیس بویژه در دوران نخست وزیری مارگارت تاچر در سوءاستفاده از كودكان و نوجوانان در خانه های امن ولز كرده بودند ولی تاكنون كسی بطور رسمی متهم و دادگاهی نشده است.

اكنون قربانیان امیدوارند كه پس از سال ها انتظار با پایان كار كمیته تحقیق جدید و جمع آوری شواهد و مدارك، مجرمان به سزای اعمال خود برسند.

طی ماه های اخیر موارد زیادی از سوءاستفاده های جنسی از كودكان در انگلیس علنی شده است كه یكی از این موارد به جرایم 'جیمی ساویل' مجری سابق و مشهور 'بی بی سی' مربوط می شود كه به گفته پلیس طی نیم قرن، صدها نفر را مورد تجاوز و آزار و اذیت جنسی قرار داده بود.

این مجری سابق 'بی بی سی' در سال 2011 و قبل از آشكار شدن ابعاد گسترده فساد اخلاقی وی برای افكار عمومی، درگذشت و هرگز پاسخگوی جرایم خود نشد.

اروپام**345

سرخط اخبار جهان