تظاهرات عید نوروز در ترکیه یک کشته و ده ها زخمی بر جا گذاشت ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 04/01/87 آنکارا - تظاهرات روزگذشته در برخی مناطق کردنشین شرق و جنوب شرق در ترکیه موسوم به عید نوروز که به درگیری بین نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان انجامید، یک کشته و ده ها زخمی بر جای گذاشت.
به گزارش روز یکشنبه رسانه های ترکیه در تظاهرات شهر وان در شرق ترکیه که از سوی حزب حرکت جامعه دمکراتیک (دپ ) ترتیب داده شده بود یک تن کشته 65، تظاهرکننده و دو مامور پلیس زخمی شدند.
نیروهای پلیس وان شب گذشته 30 نفر از جمله رییس شعبه وان حزب دپ را در محل ساختمان این حزب دستگیر کردند.
در جریان این مراسم و تظاهراتی که با شرکت نزدیک به سه هزار نفر در شهر حکاری ترکیه صورت گرفت ، در درگیری بین نیروهای پلیس و تظاهرکنندگان ، 12 زخمی و 30 نفر نیز دستگیر شدند.
براساس این گزارش، تظاهرات مشابهی نیز در شهر سییرت ترتیب داده شد که به درگیری انجامید و طی آن هشت مامور پلیس و 40 تن از تظاهرکنندگان زخمی شدند.
گزارشات واصله از شهر شانلی عرفا ترکیه نیز حاکی است که در جریان درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگان ، یکصد و 17 نفر بازداشت شدند.
روزنامه طرف در شماره روز یکشنبه خود به موضوع تظاهرات روز گذشته نوروز در برخی شهرهای مناطق شرق و جنوب شرق ترکیه پرداخته و با تیتر آقای وزیر ! به این سو بنگر نوشت : بشیرآتالای وزیر کشور ترکیه به قول خود مبنی بر این که استانداران مانع برپایی تظاهرات در جشن های نوروز نخواهند شد، عمل نکرد.
به نوشته این روزنامه آتالای که قبل از نوروز گفته بود استانداران مانع از برپایی جشن های نوروز نخواهند شد، یا به حرف خود عمل نکرد و یا نتوانست این قول خود را به جای آورد و استانداران هم حرف وی را جدی نگرفتند.
به نوشته طرف ، استانداران برخی مناطق همانند استاندار وان تا لحظه آخر به تقاضای انجام مراسم عید نوروز که از سوی حزب دپ داده شده بود، پاسخ ندادند و با رد تقاضای حزب ، (گویا) به این اغتشاشات خواسته یا ناخواسته دامن زدند.
طرف با اشاره به مراسمی که روز جاری در استانبول از سوی حزب دپ برپا خواهد شد نوشت : بوی توطئه نیز در این مراسم به مشام می رسد و دستکم آتالای نمی بایست از این مساله ممانعت می کرد.
حزب حرکت جامعه دمکراتیک (دپ ) که در مجلس ترکیه 20 نماینده از مناطق کردنشین دارد، دارای محبوبیت مردمی در مناطق کردنشین شرق و جنوب شرق ترکیه است.
مراسم موسوم به عید نوروز همه ساله در مناطق مختلف به خصوص مناطق کردنشین ترکیه و به بهانه آغاز سال نو خورشیدی بر پا می شود و بیشتر آنها نیز تاکنون به درگیری انجامیده است . ;160# خاورم ** 2012 ** 1392 شماره 035 ساعت 15:45 تمام

سرخط اخبار جهان